Poslanci přijali novelu zákona o ovzduší, nevládky i politici se bouří
Pozměňovací návrh požadující zrušení poplatků navrhl poslanec ODS Jan Bureš. Dle jeho slov mu jde o konkurenceschopnost českého průmyslu a pomoc teplárnám, které budou muset kupovat emisní povolenky.
Některým politikům se nelíbí, že české podniky mají platit kromě povolenek ještě klasické poplatky. Jiným se nezdá, že v návrhu z pera ministra životního prostředí se zapomíná na další zdroje smogu – domácnosti a dopravní prostředky.
Poplatky za znečišťování ovzduší jsou od roku 1991 příjmem Státního fondu životního prostředí a využívají se na ochranu životního prostředí. V některých jiných evropských zemích se neplatí, ale třeba v Německu a severských zemích platí za vypouštění škodlivých látek daleko více.
Daniel Vondrouš ze sdružení nevládních organizací Zelený kruh před hlasováním prohlásil, že pokud návrh projde, politické strany „dají okázale najevo, že kašlou na modernizaci průmyslu, na zdraví lidí a na jejich volební hlasy“.
Ekologické organizace se snažily výsledky hlasování změnit - napsaly každému poslanci osobní žádost, aby hlasoval proti návrhu na zrušení poplatků a naopak podpořil nový zákon o ovzduší z pera ministra životního prostředí. Navíc již před vchodem do poslanecké sněmovny vítali zákonodárce dobrovolníci Greenpeace s jednoznačným vzkazem „SMOG ZDARMA?!“
Poslanci, zejména z KSČM a většina z ODS, nakonec návrh schválili. ČSSD byla při hlasování rozdělena zhruba na polovinu, TOP09 byla spíše proti zrušení poplatků a zcela proti zrušení byly Věci veřejné.
Ke zrušení poplatků za znečišťování ovzduší by mělo podle návrhu poslance Bureše docházet v jakýchsi dvou vlnách. Od konce roku 2015 bude možné bezplatně vypouštět oxidy dusíku, oxidu siřičitého a těkavých organických látek. Od konce roku 2021 by se pak neplatilo ani za emise tuhých znečišťujících látek.
Nevládky nešetří kritikou
Zákon o ovzduší měl pomoci od smogu, ale sedmdesát sedm poslanců se podle programového ředitele Hnutí DUHA Vojtěcha Koteckého „lidem postiženým škodlivinami úplně vysmálo a motivují průmyslové podniky k přesnému opaku“. Schválený návrh počítá s úplným zrušením všech poplatků za všechny škodliviny. „Poslanci by právě v době těžkého smogu měli hlavní viníky motivovat k vyčistění výroby – ale oni jim naopak úplně odpustili poplatky za zamořování vzduchu,“ řekl Kotecký.
Pro čistější technologie se velké průmyslové podniky samy od sebe nerozhodnou, uvědomuje si i Vendula Krčmářová z ostravské pobočky sdružení Arnika. Právě Ostravsko a Karvinsko na tuto novelu výrazně doplatí. Arnika celou situaci komentovala ironicky, když výsledky hlasování označila jako „smog zdarma pro všechny“.
K situaci se vyjádřilo také Greenpeace ČR a informuje, že podle zprávy Evropské agentury pro životní prostředí česká energetika a průmysl způsobují škody na lidském zdraví a životním prostředí v hodnotě zhruba 87,7 až 148,7 miliard Kč.
„Průmyslová lobby, s pomocí několika loutek z ODS, se snaží zrušit i zcela nedostatečné poplatky a přenést odpovědnost za škody z jejich původců na jejich oběť," volil ostřejší slova Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR.
„Je to naprosto absurdní. Největší viníci smogu nyní budou moci zamořovat ovzduší zcela beztrestně a zdarma. Nemají už vůbec žádný důvod, aby množství škodlivin jakkoli omezovali,“ doplnila Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR.
Novela je podle Jakešové proti principu „znečišťovatel platí“, ale také proti zdravému rozumu i proti slibům vládních stran o odpovědné politice. Jakešová upozornila, že rozhodnutí nejvíce poškodí slušné a zodpovědné podniky a zvýhodní nezodpovědné firmy.
Se zrušením poplatků největším znečišťovatelům nesouhlasí ani Ekologický právní servis (EPS). „Považujeme tento krok za neodůvodněný a iracionální,“ řekla nám mluvčí EPS Eliška Bartošovská. Dodává, že poslanci zasadili ránu pod pás obyvatelům žijícím v oblastech, kde jsou dlouhodobě překračovány imisní limity.
EPS spolu s občanským sdružením Vzduch řeší problematiku znečištěného ovzduší na Ostravsku, kde se průmysl podílí na znečištění ovzduší více než 80 %. Bohužel ochota orgánů státní správy využívat zákonné mechanismy ke zlepšení stavu je prý minimální.
Opozice apeluje na senátory
Ještě však není rozhodnuto, novela jde totiž k senátorům. A zároveň začínají znít hlasy od vlivných politiků, kteří žádají senátory, aby návrh smetli se stolu. Hnutí DUHA tuto aktivitu vítá.
Nelibost projevil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, jehož strana má v Senátu nejvíce křesel, přidalo se také ostravské městské zastupitelstvo, moravskoslezská ČSSD i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa z ODS. Senátoři ČSSD se prý již zavázali, že poplatky zachovají. Kritické stanovisko k hlasování poslanců zaujala také Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR.
„Kolem poslaneckého návrhu vznikl obrovský poprask. Proto vzniká solidní naděje, aby Senát zákon opravil,“ řekl Kotecký. Aktivity politiků si Hnutí DUHA prý váží. „Každý může pomoci tím, že napíše krátký e-mail svému senátorovi nebo senátorce. Kontakty jsou na www.senat.cz,“ apeluje Kotecký na veřejnost.
Senát bude o zákonu jednat pravděpodobně v březnu, zákulisní informace ale hovoří i tom, že tato verze nebude senátory podpořena. Ministerstvo životního prostředí proto už chystá jakousi kompromisní variantu, kterou zde nabídne, řekl náměstek ministra Ivo Hlaváč.
autor:
Diskuze k článku „Poslanci přijali novelu zákona o ovzduší, nevládky i politici se bouří“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
Jmelí bílé – záleží na úhlu pohledu | Není svíčka jako svíčka | Zázvor pravý – asijské zlato, které může i škodit, pozor v těhotenství |
zobrazit více článků... |