Pomozte vědcům sečíst ptáky na krmítkách během Ptačí hodinky.

autor: Lenka Kadlíková
Již několik let vyzývá Česká společnost ornitologická všechny milovníky přírody, nejen ptáků, aby pomohli zjistit jak si stojí populace u nás zimujících druhů ptáků, které zalétávají na krmítka. Pomoci může každý. Přinášíme pár základních informací jak na to.


Stačí krmítko a hodinka času

Pokud chcete našim vědcům pomoci a říci jim, které druhy zalétají na vaše krmítko plné rozmanitých dobrot pro ptáky, zapište si datum 10 -12. 1. 2025. Tedy tento víkend. Právě v tomto období se sčítání uskuteční. Stačí si jen vybrat tu správnou hodinku, kdy se nám to hodí. Za mě jsou nejlepší ty ranní.

Aby se krmítko nestalo pastí

„Důležité je uvědomit si, že ptáky krmíme hlavně kvůli sobě. Motivuje nás radost ze zajímavých pozorování i dobrý pocit, že trošku pomáháme přírodě. Aby to byla pravda, musíme se o krmítko starat. Dosypávat potravu nestačí: řada opeřenců se v krmení přehrabuje, popřípadě v něm nechává trus. Tím se šíří choroby, které sice nejsou přenosné na člověka, ale pro ptáky mohou být smrtelné. Například počty zvonků zelených radikálně snižuje trichomonóza, které se přezdívá krmítková nákaza. Jednou za týden bychom měli krmítko čistit, odstranit staré zrní, povrch vydezinfikovat a nechat vyschnout. Pokud už se nemoc objeví a u potravy spatříme ptáky, kteří jsou apatičtí a načepýření, na 14 dní přestaneme sypat a po tu dobu krmítka odstraníme.“ Píše v tiskové zprávě Česká společnost ornitologická.

Zůstaňte celou hodinu na jednom místě

Jen tak budou data pro vědce užitečná. Při procházce by byl příliš velký areál, který sledujete.

3, 5 a pak 4 sýkory modřinky najednou, kolik jich mám zapsat?

Aby se eliminovala možnost, že sečtete několikrát stejného jedince, do formuláře zapište vždy nejvyšší počet jedinců, který jste viděli najednou. V tomto případě tedy 5.

Nikdo nepřiletěl

I to je pro vědce důležitá informace, kterou jim určitě pošlete. Během výše zmíněných dní můžete pozorovat několikrát, třeba tedy zrovna vy budete mít více štěstí navečer. Data z jednotlivých pozorování ale pošlete samostatně.

Pokud na krmítko nelétají ptáci, spíše než neatraktivní krmení za tím bude nevhodné umístění. Drobný pěvec vylétnutím za potravou riskuje život, protože dobře ví, že v okolí číhají dravci, například krahujci. Raději než volnému prostoru dávají ptáci přednost krmítkům, která jsou zavěšena do hustých větví nebo připravena v blízkosti keřů,” radí Hořáková. Opeřenec tak může rychle sebrat sousto, přesunout se zpátky do porostu a v bezpečí se v klidu najíst.

Ach jo, zalétá k nám běžně strakapoud, teď nepřiletěl. Mám ho zapsat?

Ne, zapisujte jen ptáky, které jste během sledovací hodiny viděli, nejen na krmítku, ale i v okolí například prolétnout nebo sedět na nedalekých větvích stromů a keřů.

Co když něco nepoznám?

V tom případě je třeba toto pozorování naspat do formuláře jako neznámý druh. Pokud nepatříte mezi znalce ptačí říše, může Vám pomoci základní určovací grafika z webu Ptačí hodinky. Stejně tak samozřejmě můžete využít i atlasy.

Pro pozdější určování je samozřejmě nejlepší mít ptáky vyfocené, proto mějte po ruce mobil nebo foťák. Fotky se budou hodit i v případech, kdy Vám na krmítko zalétne větší množství ptáků najednou a nebudete stíhat sčítat.

Jak nejlépe sčítat

Za mě je nejlepší si předem připravit seznam ptáků, které běžně na krmítku či v okolí pozorujete. Během vaší ptačí hodinky k nim pak dopisovat číslice s počtem pozorovaných jedinců. Neznámé ptáky a větší skupiny vyfotit pro pozdější určení. Nejvyšší čísla pak poslat do níže uvedeného on-line formuláře.

Kam data poslat a kolik mám na to času?

Data je potřeba vyplnit do tohoto formuláře a to do 19. ledna.

To nejzákladnější, včetně sčítacího archu s vyobrazenými nejběžnějšími druhy, najdete na tomhle informačním letáku a na webu www.ptacihodinka.cz



autor:
datum vydání:
3. ledna 2025


Diskuze k článku „Pomozte vědcům sečíst ptáky na krmítkách během Ptačí hodinky.“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!