Ochrana přírody v ČR versus dálnice D11
V tomto zákoně jsou již zakotvena pravidla týkající se soustavy Natura 2000. Na doplnění údajů byl sestaven ještě jeden zákon - zákon č. 115/2000 Sb., o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy. Více v článku Natura 2000.
Významnou roli v ochraně a obnově přírody v ČR hraje také čl. 35 Ústavy našeho státu. Pojednává o tom, že každý občan má právo na příznivé životní prostředí a na včasné a úplné informace o stavu životního prostředí, v němž žije. Nikdo dle tohoto článku nesmí při výkonu svých práv ohrožovat ani poškozovat životní prostředí, přírodní zdroje, druhové bohatství přírody a kulturní památky NAD MÍRU STANOVENOU ZÁKONEM.
Co je však ona míra stanovená zákonem? Je stanovena správně? Máme vůbec právo takovou míru stanovit? A když ano, kdo nám jej dal? V současnosti probíhá počáteční fáze výstavby dálnice D 11. Nic nepomohly protesty lidí zde žijících. (ne všichni však protestovali, například Pardubický kraj byl dokonce výrazně pro stavbu dálnice) - Ochrana přírody musela ustoupit ekonomickým a "veřejným" zájmům.
O čem svědčí výsledek tohoto marného boje ohrožené přírody s upadající ekonomikou naší země, s nedostatkem pracovních míst a nevhodně zvolenými komunikačními trasami, na nichž (Jak si místní lidé přirozeně stěžují.) jezdí tolik aut? O hloupých výmyslech ekologů nebo o celkově špatné infrastruktuře České republiky?
"ano" výstavbě dálnic, je žlutá karta, kterou Evropská unie udělila České republice za stav silničních komunikací. Ze strany politiků nejde tedy zřejmě ani tak o zájem o lepší životní prostředí občanů, kteří žijí v těsné blízkosti neustále pomalu jezdících automobilů, jenž svými výfuky znepříjemňují jejich každodenní život ani o celkové zlepšení jejich životní úrovně (Což dálnice při správném provedení vskutku může zabezpečit.) ale jedná se (můj osobní názor) o pouhé uposlechnutí "Evropské píšťalky".
Dálnice D 11 povede přes lužní les světového významu, v němž žije četné množství chráněných druhů, dále pak přes nově objevené archeologické naleziště a přeruší tím migrační cesty řady obojživelníků a srnčí aj. zvěře, etc. Ekologičtí aktivisté si sice vynutili výstavbu několika podchodů a mostů, po nichž snad zvěř bude moci procházet (Věřme, že se přizpůsobí.), ovšem otázkou je, zda to je dostačující řešení. Kamarád, který žije v blízkosti místa, kde stavba dálnice momentálně probíhá, smutně a naštvaně pozoruje, jak se toto krásné místo mění ve výjev z televizního sci-fi filmu. Znáš to, díváš se na nějaký horor nebo tak něco a říkáš si: Tohle se mi nikdy nemůže stát, a pak se to najednou promění ve skutečnost, říká a hrozí do vzduchu pěstí.
A tak se ptám: Neměli bychom se jakožto jednotný stát snažit nalézt vhodný kompromis mezi ochranou přírody a ochranou veřejného zájmu? A pak se také ptám: je dobré, aby za nás někdo jiný určoval, co je a co není v našem veřejném zájmu?
autor:
Diskuze k článku „Ochrana přírody v ČR versus dálnice D11“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
Není svíčka jako svíčka | Zázvor pravý – asijské zlato, které může i škodit, pozor v těhotenství | Skořice – kůra nejen do štrúdlu |
zobrazit více článků... |