Obrněnci opět řádili v přírodní památce Na Plachtě v Hradci Králové

autor: Lenka Kadlíková
Když se řekne Plachta, většina z nás si vybaví přírodní památku, s pasoucími se buvoly a Exmoorskými pony, která kdysi, stejně jako mnohé další patřila vojákům. Už delší dobu sem ochranáři pravidelně pouští „vyřádit se“ spolek sběratelů vojenské techniky.


Dva úplně opačné ekosystémy

Plachta je výjimečná tím, že se tu nachází dva velmi protichůdné ekosystémy a to suché písčiny a na druhé straně rybník a oblast protkaná mělkými tůněmi. Bez péče by písčiny zarostly nepropustným houštím a tůně naopak vyschly. Základem péče o tenhle přírodní skvost v těsné blízkosti devadesátitisícového města je pastva, seč a právě tohle dopředu připravené a kontrolované řádění vojenské techniky.

Co zde chráníme?

Právě vojenská činnost zachránila toto unikátní bezlesé společenství rostlin a živočichů závislé na mělkých tůních a nebo naopak na suchých písčinách. Rozmanitý komplex tůní zde hostí třeba kriticky ohroženou ropuchu krátkonohou nebo silně ohroženou kuňku ohnivou. Ne všechna místa zde lze spásat, protože spásačům velmi chutnají zde rostoucí vzácné rostliny, proto je zde důležitá i seč a pro obnovu tůněk právě pojezd těžkou vojenskou technikou. Více se o tomto území, kde bylo více jak 100 druhů chráněných živočichů a rostlin dozvíte v našem starším článku.

Vždyť to tu přírodu totálně zdevastuje!

Ano po třídenním řádění obrněnců spolku sběratelů vojenských vozidel vznikne zdánlivá spoušť. Nicméně tahle spoušť je pečlivě plánovaná v úzké spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky, Odborem životního prostředí KHK a předními regionálními přírodovědci. Na základě průzkumů ochranáři přesně vědí kam mají obrněnce pustit a kam ne. Pojezdy tůně zbaví vegetace, kterou zarostly, prohloubí se a také vniknou tůňky nové. Každý rok jsou pečlivě vybírána konkrétní místa, která tuto péči potřebují, takže spolek si tu s obrněnci rozhodně nedělá co chce.

„Udělat to je kruté vůči jedinci, neudělat to je kruté vůči populaci.“

Heslo, které razí místní ochranáři. Ano, technika usmrtí nějakého toho čolka či žábu, proto se toto děje na podzim, v době, kdy jsou tato zvířata již schována před zimou a chráněna i před pásy a koly vozidel. Nicméně efekt pro celou populaci je tak obrovský, že se to z ekologického hlediska velmi vyplatí.

A co ekologická stopa?

Jak uvádí spolek Jaro Jaroměř na svém webu: „obrněnci rozhodně nejsou ekologická auta a mají ohromnou ekologickou stopu, ale tu by měli i tak, protože majitelé by se v nich vyřádili jinde. Proč je tedy nevyužít k ochraně přírody?“

Obdivovatelé vojenské techniky mají smůlu

Asi dokážete představit, co by sedělo, kdyby toto byla v médiích ohlášená akce. V zájmu bezpečnosti o ní tudíž vědí jen místní díky páskám a upozorňujícím cedulím a samozřejmě místní spolek vojenských nadšenců.

Plachta byla první lokalitou, kde se k tomuto přistoupilo. Osvědčil se to natolik, že se podobná metodika používá i jinde. Například na nedalekých Josefovských loukách nebo Mílovicích.

Podrobněji na webu spolku Jaro Jaroměř



témata článku:
autor:
datum vydání:
14. listopadu 2024


Diskuze k článku „Obrněnci opět řádili v přírodní památce Na Plachtě v Hradci Králové“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!