Nová generace solárních panelů
Jenže to je jen část vlastností nových panelů. Princip jejich fungování už není postaven na bázi křemíku, ale na nanotechnologii. Výzkumníci prohlašují, že tyto nové solární panely se už nemusí vyrábět jako klasické ploché solární panely jak je známe teď. Naopak, budou se podobně jako barva nanášet na jakékoliv zařízení libovolného tvaru.
Zdá se Vám to jako sci-fi? Mě ano. Přesto ale vědci tvrdí, že je to realita - viz NationalGeographic.com. Na elektrických zařízeních už nebudou muset být žádné solární panely, celé zařízení se pokryje 'solární barvou' a samo se stane solárním panelem! Představte si třeba mobil nebo discman, který bude svou energii čerpat jen z toho, že na něj jednou za čas necháte dopadat přes okno sluneční světlo nebo se s ním projdete na ulici. Protože bude schopen zpracovávat solární energii i při zatažené obloze celou svou plochou, bude to stačit.
Mobil je ale drobnost. Představte si dům, celý pokrytý touto 'barvou'. Elektřina zadarmo po celý rok, bez ohledu na pozici slunce a počasí. V případě nízkoenergetického domu by se takto možná dala pokrýt celá potřeba elektrického proudu. Cena takového 'solárního domu' by v současnosti pravděpodobně dosahovala astronomické hodnoty, ale pokud by se to opravdu podařilo, znamenalo by to podle mě konečně opravdový průlom v oboru 100% ekologické energie.
Čistá elektrická energie je možná blíž, než si myslíme...
autor:
Diskuze k článku „Nová generace solárních panelů“