Neodpírejme si kapra
Kapr potřebuje zimní spánek
Po té, co je kapřík vykrmen a vyloven v rámci podzimního výlovu, je umístěn do sádek se spoustou dalších kamarádů a tam čeká bez jídla na další osud. Bohužel je jich tam tolik, že podstatě nemají klid na to aby se uložili k zimnímu spánku. Ano kapr se ukládá k zimnímu spánku. Ani přírodě přes zimu nepřijímá potravu, nicméně to, že nespí ho stojí výrazně více energie.
Během dvou měsíců několikero stěhování
Při tom, co kapr čeká na smrt je stresován (ano i ryby prožívají stres) několikerým stěhováním a poté pobytem v ještě těsnější kádi, kde do něj naráží nejen ostatní kapři, ale je neustále „míchán“ prodejcem, který síťkou loví z kádě ideálně rostlého jedince.
Kontroly prodejních stánků
Ovšem je nutné podotknout, že za poslední roky se podle Státní veterinární správy, která provádí kontroly pouličních prodejců, kteří se SVS musí ze zákona hlásit, podmínky výrazně zlepšily. Nejčastěji bývají porušována hygienická pravidla. V roce 2021 zjistila SVS problém v 2,2% případů.
Není nad čerstvou rybu
Ano to není. Pokud tedy chcete aby si Vaše chuťové buňky opravdu pochutnaly a přitom se snažíte být co nejohleduplnější, je nejlepší si zajet přímo na sádky. Rybě tak ušetříte stres ze stěhování. Alternativou je chlazená ryba koupená v obchodě. Pokud preferujete ohleduplnost a dokážete oželet trošku chuti, vydejte se pro mraženého Českého kapra. Taková ryba byla zpracována pod přísnou veterinární kontrolou brzy po výlovu a nebyla tedy tolik stresována.
Jak poznat prodejce, který týrá ryby
Pokud se přecijen rozhodnete pro nákup ryby z kádí například u některého z velkých řetězců, všímejte si alespoň několika základních věcí. Pokud ryby „lapají“ nad hladinou po dechu, mají málo kyslíku. Všímejte si, jak je s rybami manipulováno. Nesmí jim být vtlačovány prsty do očnic, chytány za skřele nebo zbavovány šupin a ploutví ještě před usmrcením. Pokud něco takového uvidíte, nákup si rozmyslete a okamžitě to hlaste SVS – Státní veterinární správě.
Žádná vana
I když zatím není v ČR zakázán prodej živých ryb koncovému spotřebiteli a zatím seto ani nechystá, je třeba si uvědomit zásadní věc. Krom stresu, rybám nejvíc škodí teplotní šok. V kádích mají výrazně nižší teplotu vody než doma ve vaně. To samé, ale naopak, platí, pokud se nedejbože chystáte kapříka na Štědrý den vypustit. Takový kapr nemá příliš šancí přežít, nejen kvůli teplotnímu šoku, ale i díky vysílení stresem z toho, že má dávno spát a místo toho se mlátí v malém prostoru s ostatními rybami.
Další věcí je ve většině případů neodborné zabití, pokud s člověk rozhodně milého kapříka nevypustit ale udělat si z něj Štědrovečerní večeři.
Jedna společnost, pokaždé jinak
Zajímavý je v tomto přístup řetězců Billa a Penny, které patří pod jednu společnost. To samé Lidl a Kaufland. Zatímco Billa a Lidl se tváří uvědoměle a živé ryby v kádích u jejich prodejen nenajdete, Kaufland a Penny prodej živých ryb v kádích u svých prodejen nezakázaly.
Zdroje:
Státní veterinární správa
Tiskové zprávy řetězců
www.vanocebeznasili.cz
témata článku:
autor:
Diskuze k článku „Neodpírejme si kapra“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
Vliv mastichy na metabolismus lipidů | Jmelí bílé – záleží na úhlu pohledu | Není svíčka jako svíčka |
zobrazit více článků... |