Není svíčka jako svíčka

autor: Lenka Kadlíková
I v Česku si svíčky získávají svoji oblibu i v jiných obdobích než jsou Vánoce. Je to především díky jejich schopnosti vykouzlit pohodovou uklidňující atmosféru. Zejména pokud patříte k lidem, kteří svíčky milují a doma pálí jednu za druhou, čtěte další řádky. Ne každá svíčka Vašemu tělu dodá jen pocit pohody.


„Vydýchaný“ vzduch

Jak jistě víte, při hoření se spotřebovává kyslík. Pokud tedy zapálíte v místnosti hodně svíček, za chvíli zjistíte, že vám „vydýchaly“ vzduch, spotřebovaly hodně kyslíku a jste díky tomu unavení. Proto je důležité nezapomenout větrat a vzduch vyměnit. To ale není vše.

Na svíčky se používá několik základních materiálů.

Některé škodí našemu zdraví, jiné ho naopak podporují. Pokud zapálíte během Vánoc pár svíček a nezapomenete větrat, nemusíte to tak úplně řešit. Pokud se snažíte kupovat hlavně k přírodě a zdraví šetrné produkty nebo patříte mezi milovníky svíček a svíčky u Vás hoří celý rok, je to jiná.

Svíčky z ropy

Určitě jste již slyšeli něco o parafínu. Právě z něj se v současnosti vyrábí nejvíce svíček. Jedná se o jeden z produktů při zpracování ropy. To samo o sobě vrhá na jinak tak krásnou a uklidňující věc jako je zapálená svíčka, stín. U parafínu je ale ještě jeden zásadní problém a tím je spalování. Plamen svíčky totiž nevytvoří takový plamen aby parafín dokonale spálil. Při takovém nedokonalém spalování se pak tvoří jedovaté látky jako je třeba toulen, který je známý svými narkotickými účinky, účinky na nervový a kardiovaskulární systém a dráždí oči. Při pálení parafínu vzniká také karcinogenní benzen. Problematické jsou především produkty kupované přímo na čínských internetových tržištích, které nepodléhají jakékoli kontrole.

Sojový vosk

Pokud jste milovníci svíček a chcete udělat něco pro své zdraví, koukejte po svíčkách ze sojového vosku. Jak název napovídá, tento vosk se získává ze sojových bobů. Takové svíčky nejenže neprodukují žádné toxické látky, ale naopak ionizují vzduch, takže ty neparfemované jsou vhodné i pro astmatiky. Navíc déle vydrží, protože sojový vosk má vyšší teplotu tání.

Včelí vosk

Vosk od včeliček patří k nejstarším a tradičním materiálům, který požívali na svíčky už staří egypťané. Je dražší než sojový, má ale nezaměnitelnou vlastní vůni. Proto se nepoužívá na vonné svíčky.

Palmový vosk

Nejlevnější přírodní svíčky budou z palmového vosku. Palmový vosk, stejně jako olej, je problematický zejména proto, že při rošiřování plantáží palem dochází ke kácení deštných lesů. Takže pokud to s co možná maximálním omezením škodlivých produktů nejen pro naše zdraví, ale i pro životní prostředí myslíte vážně, sojovým svíčkám s vyhněte.

Všechny tři fotky pochází od ateliéru Divoká z Vrchlabí. Právě sem pro ně chodím. Vyrábějí si je sami ze sojového a včelího vosku.



témata článku:
autor:
datum vydání:
19. prosince 2024


Diskuze k článku „Není svíčka jako svíčka“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!