Nebezpečná kosmetika stale na českém trhu
Evropská unie přijala v září 2003 direktivu, kterou sice zakazuje další používání MDGN jako konzervantu v leave-on kosmetice. Zároveň však pod tlakem kosmetického průmyslu stanovila dlouhé přechodné období, které umožní legálně tuto rizikovou kosmetiku prodávat až do září 2005.
Organizace Greenpeace na rizikovou kosmetiku s MDGN na pultech obchodů upozorňuje systematicky již od září 2003 nejen v ČR, ale také v Rakousku, na Slovensku či v Maďarsku.
Každý z nás spotřebitelů má možnost stát se jakýmsi "kosmetickým detektivem" a pomoci seznam nebezpečné kosmetiky doplnit. Greenpeace na základě upozornění od spotřebitelů doplňuje přehled výrobků obsahujících MDGN, který je dostupný na oficiálních webových stránkách Greenpeace.
Ekologové vyzvali největší prodejce a výrobce ke stažení rizikové kosmetiky z prodeje a vyjednává s nimi o postupu náhrady MDGN bezpečnějšími látkami. Opakovaně vyzvali k zásahu hlavního hygienika ČR MUDr. Michaela Víta, který však výzvy ignoroval.
Aktivity týkající alergenu MDGN jsou součástí kampaně Greenpeace za změnu stávající chemické politiky Evropské unie. V EU je dnes používáno bez adekvátního posouzení vlivu na zdraví lidí a životní prostředí přes 100 tisíc chemikálií. Každý pátý zaměstnanec v EU je vystaven působení rakovinotvorných látek. Greenpeace proto usiluje o zavedení zákonů, jež umožní používat jen chemikálie, které projdou tzv. autorizací, tedy procesem posouzení rizik pro lidské zdraví a životní prostředí. Greenpeace dále žádá, aby autorizace nebyla vydána látkám, které je možné nahradit bezpečnější alternativou. V případě neexistence náhrady by dle názoru Greenpeace směla být chemikálie vyráběna jen do nalezení dosažitelné alternativy.
autor:
Diskuze k článku „Nebezpečná kosmetika stale na českém trhu“