Naděje Jane Goodallové
Nový pohled na člověka
Malá Jane milovala knihy. Jedna z nich, ji inspirovala k jejímu snu vydat se za zvířaty do Afriky. I když měla na to vystudovat, plány jí zhatila nemoc. Ve své knize Důvod k naději – Moje cesta životem vypráví o životě své rodiny v Anglii o dětství za války. O tom kdo a co jí pomohlo si udržet naději ve splnění svého snu o Africe, naději v člověčinu, i když zažívala hrůzy náletů na Londýn.
Nakonec do Afriky odjížděla jako sekretářka. Dostala se ovšem k člověku, který v ní viděl ideální vlastnosti pro to, aby mohla vyrazit na terénní výzkum šimpanzů v džungli v Gombe. Vybral si ji i proto, že nebyla ovlivněna akademickými postupy. Jane si později dodělala doktorát. Z původních týdnů terénního výzkumu se nakonec stala desetiletí. V šedesátých letech se jí podařil zásadní objev. Šimpanzi používají nástroje. To ale samozřejmě nebyla jediná informace o šimpanzích, kterou se Jane a později celému jejímu týmu podařilo zjistit. Ve svých knihách popisuje šimpanzí mateřskou lásku ale i jejich agresivitu. Porovnává to s lidským chováním a poukazuje tak na mnohem větší podobnost člověka šimpanze než se dříve myslelo. Trvalo však dlouho, než jí ostatní vědci začali brát vážně.
Rodávání naděje a život na cestách
V jednom momentě svého života, když zjistí, jak to chodí se šimpanzi v laboratořích a jak jsou lovení pro maso a mláďata prodávána do cirkusů si uvědomí, že s tím musí něco dělat. Začne jezdit po světě a vyprávět lidem nejen o šimpanzích, ale i o přírodě a lidech, kteří s nimi přijdou do styku. Vyprávět o tom, že jen člověk, který má zajištěné své základní životní potřeby a uvědomuje si důsledky svého chování, může myslet na ochranu přírody a neničit ji.
Není na to však sama. Portfólio jejich aktivit zajišťuje Institut Jane Goodallové, který založila. Zaměřuje se zejména na ochranu divokých zvířat. Sama Jane potřebu jejich ochrany a ochrany životního prostředí hlásá po celém světě. Její jedinečnost spočívá v tom, že nemluví jen o zvířatech, ale mluví hlavně o nás o lidech a o své neutuchající naději, že současné krize zvládneme. Má ohromný dar tuto naději lidem předat.
„ Najděte své důvody k naději. Ať vás vedou kupředu.“ Těmito slovy končí životopisná kniha Jane Goodall Důvod k naději – Moje cesta životem.
Sám se o tom přesvědčil i novinář The Newyork Times Douglas Abrams, který s Jane o naději sepsal knihu rozhovorů Kniha o naději. Povídali si spolu o Jajině životě a o všech čtyřech důvodech naděje, které Jane má.
Průvodce přežitím v těžkých dobách
To je podtitul knihy rozhovorů Jane a Douglase. Janina víra a naděje je v knize umocněna tím, že část rozhovoru se odehrála on-line v době pandemie Covidu. Kniha je plná inspirujících příběhů nejen z Janina dlouhého života. Velmi aktuální je zmínka o naději, že spojení dřívějších rivalů pomůže zabránit další velké válce v Evropě.
Z knihy čiší až neskutečný optimizmus a moudrost. Přináší návod jak si uchovat naději v době pandemií, válek a zhoršujícího se našeho životního prostředí. I Douglas přiznává, že mu Jane díky rozhovorům dodala naději v lepší zítřky. Obsahově naprosto skvělá kniha. Jen bych uvítala grafické oddělení částí Douglasova a Janina textu.Inspirující život – inspirující kniha
Již devadesátiletý život Jan Goodall je neskutečně inspirující nejen pro mladé lidi, pro které se stala ikonou ochrany přírody. Proto musí být inspirující i její životopisná kniha Důvod k naději - moje cesta životem, která nás zavede do válečného Londýna. Podnikneme několikatýdenní plavbu lodí do Afriky. Budeme s Jane pozorovat šimpanze v Gombe a sledovat Janiny cesty, tentokrát už letadlem, po celém světě, aby světu řekla, že člověk je těmto lidoopům víc podobný než se dříve myslelo a o naději v lepší zítřky, nejen co se týče ochrany přírody. Dozvíme jaký moment v životě ji přiměl k rozhodnutí trávit zbytek života na cestách. V několika příbězích zjistíme jak důležitá je podpora blízkého, nebo i vzdáleného, okolí k tomu, aby člověk dokázal to, o čem sní, aby získal pocit, že může něčemu pomoci a šel si za tím. Takové příběhy přináší zejména projekt Roots & Shoots zaměřený na mladé lidi, kterým pomáhá udělat z místa kde žijí lepší místo pro život jak lidí, tak ostatních živých tvorů.
„Každý den nějakým způsobem ovlivňujeme planetu a kumulativní efekt milionů malých etických akcí může skutečně zapůsobit. To je poselství, které rozvážím po světě.“
„Milion kapek tvoří oceán.“
Jane Goodall
V České republice se rozhodl tento projekt zaštítit Miroslav Bobek, ředitel pražské ZOO. Tuhle informaci předal Jane na její přednášce při nedávné návštěvě v Praze. Jane z tobo byla natolik nadšena, že si s Bobkem střihla krátký taneček. Záznam z Janiny přednášky si můžete pustit tu. Jane byla i na Hausebootu Petra Horkého. Video si můžete pustit níže. Knihy v češtině vydalo nakladatelství Kazda a koupit je můžete tu.
autor:
Diskuze k článku „Naděje Jane Goodallové“