Na Šluknovsku vrátí do krajiny historické stromořadí, lidé se mohou stát patrony mladých stromů
„Na rozdíl od sousedního Německa je v Česku neslavným trendem, že z naší krajiny postupně ubývá vzrostlých stromořadí. Arnika se o ochranu stromů u nás dlouhodobě zasazuje nejen jednáními na úřadech a zvyšováním bezpečnosti provozu v alejích, ale i sázením stromů. Letos bychom chtěli novou alejí upozornit i na zajímavou historii konkrétního místa na Šluknovsku. Jde o území zaniklé obce Fukov, které se stává tradičním místem česko-německého setkávání,“ vysvětluje své motivace vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová.
Arnika na výsadbě spolupracuje i s místními úřady. „Na Šluknovsku byly historicky aleje pouze podél hlavních, takzvaných císařských silnic. Tam je v současnosti jejich obnova vzhledem k silničářským pravidlům pro doprovodnou vegetaci velmi obtížná. Chceme proto vracet aleje na Šluknovsko také jejich dosadbou podél místních komunikací a polních cest,“ říká vedoucí odboru rozvoje a životního prostředí Městského úřadu Šluknov Mgr. Martin Chroust.
V předchozích letech už Arnika podobnými sbírkami získala dostatek peněz například na výsadbu stromů na Zlínsku nebo na bezpečnostní nátěry více než pěti set stromů u silnic (2), které byly pod záminkou zajištění bezpečnosti provozu (3) ohroženy kácením.
Lidé mohou přispět konkrétními částkami, za které lze zajistit vše potřebné k výsadbě nové aleje:
190,- rýč a rukavice pro zdatného kopáče
370,- ochrana 1 stromku před silným větrem a okusem
600,- sazenice 1 stromku
970,- vysazení jednoho nového stromku vč. jeho ochrany před silným větrem a okusem
1 200,- sazenice 2 stromků
2 015,- stanete se patronem mladého stromku
Jako poděkování dárci dostanou darovací certifikát s hodnotou svého příspěvku, který může být i neobvyklým vánočním dárkem. Svým darem tak lidé podpoří vysazení dubové aleje a kampaň Zachraňme stromy.
Arnika chrání aleje již několik let. Iniciovala vznik petice „Zachraňme stromy“ požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo více než 30 tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 160 tisíc stromů.
Poznámky:
(2) Bližší informace v tiskové zprávě „Natírat a chránit: Alej u Zásmuk je bezpečnější“ ze dne 9. června 2015:
(1) Jaké služby nám poskytují stromy, a tedy i aleje, je shrnuto v článku na http://arnika.org/co-umi-stromhttp://arnika.org/co-umi-strom
Neocenitelné funkce alejí jsou pak uvedeny na http://aleje.org/o-alejich/aleje-v-nasi-krajinehref3
(3) Více o bezpečnosti provozu v alejích je k dispozici na http://aleje.org/o-alejich/bezpecnost-provozu
autor:
Diskuze k článku „Na Šluknovsku vrátí do krajiny historické stromořadí, lidé se mohou stát patrony mladých stromů“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
Není svíčka jako svíčka | Zázvor pravý – asijské zlato, které může i škodit, pozor v těhotenství | Skořice – kůra nejen do štrúdlu |
zobrazit více článků... |