Marnivost Donalda Trumpa ukončila šetření vodou v amerických domácnostech
Historie šetření s vodou v amerických domácnostech
Voda je základní složkou života a její ochrana by měla být celosvětovou prioritou. I zdánlivě malé předpisy, jako jsou ty, které se týkají síly proudu vody ve sprše, může mít významný kumulativní dopad na spotřebu vody a energie. Spojené státy americké mají za sebou historii regulace sprch s cílem podpořit šetření vodou.
První federální nařízení, omezující průtok vody ve sprchových hlavicích na 2,5 galonu za minutu, bylo zavedeno zákonem o energetické politice z roku 1992 (Energy Policy Act of 1992, EPAct 1992), který podepsal George H.W. Bush. Hlavním cílem bylo podpořit šetření vodou, chránit vodní zdroje a zároveň snížit množství energie potřebné k ohřevu vody. Na omezení samozřejmě reagovali i výrobci a začali vymýšlet a vyrábět sprchy, které i při menším průtoku vody dokáží zajistit příjemné a účinné sprchování.
V té době také Kalifornie, New York, Havaj, Oregon a Washington zavedly s ohledem na tamní nedostatek vody ještě přísnější předpisy, než co ukládal federální standard.
Někteří výrobci se to ale snažili obcházet s tím, že to nařízení platí nikoliv na celou sprchovou hlavici, ale jen na jednu trysku z hlavice. Celková sprcha pak mohla mít daleko větší než povolený průtok a být přitom „legální“. Proto prezident Barack Obama v roce 2013 upřesnil, že se limit vztahuje na celkový průtok vody ze všech trysek dohromady, nikoliv na jedinou z nich.
Úspora vody a prezident Donald Trump
O tom, že má Donald Trump na seznamu důležitosti jako první slovo JÁ se ohledně vody mohli Američané přesvědčit už v roce 2020. Stěžoval si, že z jeho sprch voda sotva kape a tak vydal nové nařízení. Povolený celkový průtok vody sprchou 2,5 GPM (galony za minutu, to znamená zhruba 9,5 litru za minutu) změnil na 2,5 GPM na jedinou trysku sprchy. Pokud měla tedy sprchová hlavice třeba 10 trysek, mohlo by v ní legálně protéct až 25 galonů / 95 litrů vody za minutu.
Toto nařízení ale následující prezident Joe Biden v roce 2021 zrušil a vrátil se k definici 2,5 GPM na celou sprchu.
Nyní, když Donald Trump znovu zasedl v Oválné pracovně Bílého domu, se k tomuto tématu opět vrátil. Pravda, sice ještě nezastavil válku na Ukrajině jak sliboval, ani nedokázal Američanům zajistit slibované snížení cen vajíček, ale po přejmenování Mexického zálivu na Americký jsou jistě sprchové hlavice dalším největším problémem běžných obyvatel USA.
Včera vydal prohlášení, že ruší „levicové“ omezení proudu vody sprchách a průtok 2,5 galonů za minutu už opět platí jen pro jedinou trysku, nikoliv pro celou sprchovou hlavici.
Co na tom, že v USA viditelně vysychají jezera a země má čím dál tím větší problém s nedostatkem vody. Důležité je jen to, že jak Donald Trump prohlásil: „Jeho vlasy musí být dokonalé. Perfektní.“
Má vůbec smysl řešit spotřebu vody při sprchování?
Možná se zdá, že ve sprše až tak velké množství vody nespotřebujete. Ve skutečnosti to podle průzkumů v USA dělá přibližně 17% celkové spotřeby vody v domácnosti. V přesných číslech je to téměř 40 galonů, tedy 151 litrů vody na domácnost denně.
Nejde ale jen o spotřebu vody. Většina lidí se nesprchuje studenou vodou, takže je potřeba vodu ve sprše i ohřát. Když se spotřebuje méně vody, je potřeba i méně energie. A méně energie znamená i menší uhlíkovou stopu.
A co na to Evropa? Šetří se s vodou ve sprchách i v EU?
Ano, v Evropě se s vodou šetří. Zatímco některým marnivým Američanům se zdá proud vody 9,5 litru za minutu pro jejich „krásné vlasy“ malý, tak v Evropě v některých zemích platí dokonce jen 7,5 litru za minutu. Například v České republice jsou v případě nemocnic povoleny pouze sprchy s maximálním průtokem do 9 litrů.
Ale jedna věc jsou nařízení nebo maximální technicky možné průtoky sprch, druhá je reálné využití. Jak to máte doma vy? Spouštíte kohoutek „na doraz“, protože „jinak se prostě pořádně neumyjete“? Zastavujete vodu, když jí zrovna nepotřebujete, nebo si říkáte „na tu chvilku to přece nebudu zavírat“?
Na to, abychom doma šetřili vodou, přece žádné úřední nařízení nepotřebujeme. Vždyť je to v našem vlastním zájmu...
zdroje:
Tisková zpráva z Bílého domu,
NY Times,
Ase.org,
Epa.gov,
EnvironmentAmerica.org,
Značení spotřeby vody na spotřebičích v Evropě
témata článku:
autor:
Diskuze k článku „Marnivost Donalda Trumpa ukončila šetření vodou v amerických domácnostech“