Litvínovské protitěžební referendum prohlášeno za neplatné – co to znamená?

autor: Alena Rulfová
K litvínovskému protitěžebnímu referendu, které proběhlo 1. prosince, přišlo 38 % obyvatel města Litvínov. Aby mohlo být referendum prohlášeno za platné, 38 % hlasujících nestačí, neboť se nejedná o nadpoloviční většinu.

Tato informace by se mohla zdát poněkud skličující, ale do jaké míry skutečně skličující je, je třeba teprve objasnit a ani to není zcela možné. V Litvínově žije okolo 22 000 voličů. Když si spočteme, kolik je 38 procent z 22 000, dojdeme k číslu 8 360. Jedná se o více voličů, než kolik přišlo k letošním komunálním volbám. Není to sice příliš mnoho, ale pro mě samotnou je to pozitivní zpráva. Vyplývá z toho, že lidem záleží na udržení stávajících těžebních limitů a dokonce více než na druhu politického ražení města Litvínov.

Znám hodně lidí žijících v Litvínově, sama jsem zde 4 roky studovala, a proto si mohu být jista, že 38 %ní účast v referendu a shoda těchto voličů na protitěžební pozici je opravdu dobrým výsledkem. Víte, je těžké stavět se Mostecké uhelné společnosti na odpor, když podporuje finančně kulturní rozvoj města a vzdělanost. Navíc Hodně obyvatel města Litvínov v MUS pracuje. Nedivila bych se, kdyby někteří z nich byli dokonce podplaceni, aby se referenda nezúčastnili. Mnozí obyvatelé Litvínova si také nechtějí připustit možnost toho, že by se dobývací prostor posunul až k hranici města. MUS tvrdí, že se tak stát ani nemůže, neboť pod Litvínovem se těžební prostor nenachází. Ve skutečnosti je tomu ale jinak. Těžební prostory nejen že zasahují do samotného města, konkrétně do oblasti Janova, jak dokazují data z oficiální evidence vedené báňskými úřady a Státní geologickou službou, ale zároveň město z jedné strany obkličují.

Domnívám se, že pro MUS musela být tak velká účast poměrně šokujícím faktem. Zároveň věřím, že tato podpora obcí (jimž hrozí zbourání) městem Litvínov, posílila postoj místních obyvatel, neboť si ve svém boji nepřipadají již tolik sami. I proto považuji referendum a jeho výsledky za dobrou zprávu.

Zda dojde či nedojde ke zbourání Horního Jiřetína a Černic, záleží stále na schopnosti jejich obyvatel vytrvat v boji za své domovy. Tento boj trvá již dosti dlouho. Doufejme, že obyvatelé vydrží nátlak MUS a nevzdají se svého práva žít tam, kde chtějí. Jestliže tento boj prohrajeme, nepůjde jen o jeden malý prohraný boj nějakých cizí lidí ze severních Čech, ale o mnohem víc. Dojde k totálnímu zničení pomalu se vzpamatovávající přírodní krajiny severu, k četným sesuvům Krušných hor, a především k nevratné ztrátě místa pro život našich dětí.



autor:
datum vydání:
8. prosince 2006


Diskuze k článku „Litvínovské protitěžební referendum prohlášeno za neplatné – co to znamená?“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!