Léto 2007 - tropy, přívalové srážky, tornádo, bouřky…

autor: Ing. Dagmar Honsová
Když se řekne léto, každému se určitě vybaví mnoho zážitků: od moře přes zmrzlinu až třeba po sbírání borůvek. Meteorologické léto datujeme od 1. června do 31. srpna, astrologické začíná 21. června a končí 23. září (letos přesně v 11.51 hod) a „školní- prázdninové“ léto má trvání 2 měsíce od 1. července. Hodně se setkávám s názorem, že letošní prázdniny - co se počasí týče byly takové „nevýrazné“. Tak si je pojďme trochu shrnout.

První červenec začal slibně – na většině území Česka bylo polojasno, jen ve večerních hodinách na západě území až oblačno s ojedinělými přeháňkami. Odpolední teploty se zastavily až na 29 °C. Ale už druhý prázdninový den začala počasí u nás ovlivňovat studená fronta od západu – na většině území převládala velká oblačnost s přeháňkami a bouřkami. Zatímco na Moravě odpolední teploty ještě dosáhly až 28 °C, v Čechách nevystoupily přes 18 °C. Od 4. do 13. července (jen s malými vyjímkami) proudil do střední Evropy chladný a vlhký vzduch od severozápadu a počasí připomínalo Medarda. Teploty se pohybovaly nejčastěji kolem 20 °C, na Moravě a ve Slezsku byly obvykle o 2 až 4 °C vyšší. Naši pocitovou teplotu ještě snižoval čerstvý vítr.

Změna nastala 14. července, kdy do střední Evropy začal proudit velmi teplý vzduch tropického původu od jihozápadu. Od 14. do 21. července se odpolední teploty na většině území pohybovaly na tropických hodnotách nad 30 °C. Nejteplejšími dny byly 15., 16., a 17., července – to padaly klementinské rekordy: 16. července bylo v pražském Klementinu naměřeno 37,3 °C, v Poděbradech 38,4 °C, v Kopistech 38 °C a Sedlčanech 37,4 °C. V horkém počasí se vyskytly i bouřky a 19. července bylo dokonce na Prachaticku v obci Zbytiny zaznamenáno tornádo.

Do konce července jsme pak mohli sledovat typický vliv kontinentality – přes střední Evropu postupovaly jednotlivé frontální systémy od severozápadu, které se rozpadaly při svém postupu přes naše území a na Moravu a do Slezska již žádné srážky nepřinesly. Na Moravě a ve Slezsku bylo daleko méně oblačnosti - skoro beze srážek a také odpolední maximální teploty až o 4 °C vyšší než v Čechách. Kvůli tomu vydal Český hydrometeorologický ústav výstrahu na sucho s nebezpečím požárů pro jižní Moravu. Hned po sv. Anně se pranostika “Svatá Anna - chladna z rána” vyplnila a nejnižší ranní teploty klesly 26.7. na Labské boudě na 4,7 °C, na Lysé hoře na 6,0 °C a v Peci pod Sněžkou na 8,0 °C.

Ani srpen nezačal moc „letně“. I když 1. srpna se sice na našem území žádné srážky nevyskytovaly, ale odpolední teploty se pohybovaly pod letní hranicí v intervalu 19 až 24 °C. První srpnový tropický den jsme zaznamenali až 7. srpna – odpolední teploty se zastavily na 32 °C. Počasí u nás začala ovlivňovat mělká brázda nízkého tlaku vzduchu, ve které se vlnily jednotlivé frontální systémy a v teplém vzduchu se tvořily velmi intenzivní lokální bouřky doprovázeny přívalovými dešti, kroupami a čerstvým větrem. Proměnlivá oblačnost, odpolední nebo večerní intenzivní bouřky a vysoká vlhkost vzduchu nás provázeli až do 12. srpna. Poté se nad střední Evropou střídaly výběžky vysokého tlaku vzduchu s jednotlivými frontálními systémy. Odpolední teploty se nejčastěji pohybovaly na letních hodnotách (15. srpna vystoupily na západě území až na 31 °C), vyskytovaly se rovněž bouřky místy s intenzivními srážkami. Například v Praze-Chodově spadlo v přívalových srážkách 121 mm, což je téměř dvojnásobek měsíčního normálu.

Slunečný a téměř tropický byl poslední srpnový (25.-26.8.) víkend. Poté se ochladilo a poslední prázdninový týden proudil do střední Evropy znovu chladný vzduch od severozápadu a teploty i oblačnost připomínaly spíše podzim.

S porovnáním s dlouhodobými teplotními průměry byl červenec i srpen 2007 teplotně nadnormální. Oba letní měsíce tak prodloužily řadu za sebou jdoucích teplotně nadprůměrných měsíců již na 12.



témata článku:
autor:
datum vydání:
14. září 2007


Diskuze k článku „Léto 2007 - tropy, přívalové srážky, tornádo, bouřky…“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!