Kuřáci a jimi vyprodukovaný odpad

autor: Antonín Lágner
Tak už mě zase kuřáci naštvali. S radostí jsem očekával nový protikuřácký zákon. Ovšem naši zákonodárci, z nichž je většina kuřáků, se zase ukázala a místo aby kouření výrazně omezil, spíše mu napomáhá.

Před časem mě napadlo, že kuřáci neškodí jenom sami sobě. Škodí ale nám všem. Zamysleli jste se někdy někdo nad tím, kolik jediný kuřák vyprodukuje zbytečného odpadu - jsou to docela zajímavá čísla. Abychom si udělali lepší představu, tak jsem požádal kamarádku, která má přístup k analytickým vahám o malé měření. Díky Alčo. K experimentu byla použita krabička Lucky Strike (prosím aby kuřáci neříkali, že to není běžná značka). Alča taky nekouří a tak jí je nějaký kuřák zapůjčil. Tudíž je někdo kouřit musí :-) A teď k těm údajům.

odpad hmotnost
(m) celý balíček i s obalem 25,6777 g
(m) bez horní části obalu 25,5543 g
(m) bez obalu (celého) 25,3570 g
(m) 1 cigareta 0,9250 g
(m) filtr 0,1668 g
(m) popel (zjištěno laboratorně) 0,1099 g
(m) popel (po vykouření) 0,1134 g
z 0,6883 g tabáku zbylo 0,1099 g popela = úbytek 0,5784 g

A teď to trochu znásobíme:
běžný kuřák vytáhne denně cca 20 kusů - krabičku, tzn, že vyprodukuje ročně 827,82 g popela, který skončí většinou na ulici. K tomu musíme připočítat ještě 1217,64 g filtrů. To je za 10 let: 20454,6g odpadu. Když přimhouříme oči, tak 50% ho možná skončí v popelníku a koši. Zbylých 10227,3 g končí na zemi. Když si to vynásobíte počtem kuřáků na světě, dostanete hrozné číslo. Když se budeme bavit o absolutní hodnotě odpadu, který kuřák vyprodukuje, násobte obdobným způsobem hmotnost krabičky. Ono se sice jedná v počátku o pár gramů, ale uvědomme si, že kuřák "škodí" po velmi dlouhou dobu.

A proč to píši? Jednoduše proto, že mi to vadí. Zkuste se podívat na nějakém vlakovém nástupišti, kde pravidelně déle čekají kuřáci a kolejiště je pokryté souvislou vrstvou špačků. A co více. Ve městech je musí někdo po takovýhle jedincích uklízet. Osobně si myslím že, odpadky patří do košů a ne na zem, ale mnoho spoluobčanů tento názor nesdílí a proto často ulice vypadají tak jak vypadají. Protože bydlím v lázeňském městě, lze u nás často vidět metaře, jak se snaží dát cesty a ulice do pořádku. Několikrát jsem zvědavě nahlídnul do jejich kyblíků. Dobrou polovinu obsahu tvoří cigaretové nedopalky. Jistě by šla polovina jejich času využít k prospěšnější činnosti než uklízet po takovýchto lidech... Zajímavý je také jiný příklad. Před časem naše město nahradilo staré plechové koše novými plastovými. Ročně se jich mnoho mění kvůli řádění vandalů, což je jiná kapitola, ale ročně jich také několik zničí "pořádnější" kuřáci. Tedy takoví, kteří dojdou s nedopalkem až ke koši, ale jaksi se již netrefí na malý kousek plech, který je na plastovém okraji připevněn právě za účelem zhasnutí nedopalku. Koš po několikátém do plastu típnutém vajglu začne ztrácet tvar a za chvíli je ho třeba část nebo celek vyměnit. Nejsou to opět zbytečné činnosti? Podle kuřáků asi ne. Je jen na společnosti, jak dlouho si ještě kuřáci budou moci dovolovat to, co si k ostatním lidem užíváním své závislosti pod heslem "Já přeci můžu" dovolují. Naše životní prostředí přeci není smetiště, aby se zbytečně zanášelo takovýmto nesmyslem.

Zvláštní poděkování Alče Balarinové za naměření údajů.



autor:
datum vydání:
15. července 2005


Diskuze k článku „Kuřáci a jimi vyprodukovaný odpad“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!