Kočičí vrnění proti stresu a pro lepší pohyb

autor: Lenka Kadlíková
Blahodárnost kočičího vrnění na lidskou psychiku zná každý, komu někdy na klíně kočka vrněla. A ostatní o tom jistě slyšeli. Kočka samozřejmě nepřede kvůli nám, ale především kvůli sobě :-). I její psychice to dělá dobře, a nejen té.


Není vaše kočka evidentně ve své kůži a přesto vrní?

Kočky nevrní jen ve chvílích, kdy je jim blaze u Vás na klíně nebo v jejich pelíšku. Kočky vrní i když jim dobře není. Snaží se tak si ulevit od stresu vyplavením endorfinů „hormonů štěstí“, což se u nich děje právě když vrní. Kočky také vrní ve chvíli, kdy jsou zraněné nebo rodí. Moc dobře totiž vědí, že jim to pomůže lépe zvládat bolest a rychleji léčit zranění.

Vrnění proti ochablosti svalů a řídnutí kostí

Určitě jste si všimli, že když kočka vrní, vibruje jí celé její tělo. Právě tyhle vibrace ji pomáhají udržet ve formě její svaly a kosti. Kočka je totiž velký spáč, prospí i 2/3 svého života. Nemá tolik pohybu, kolik by měla mít aby byly v kondici její svaly a kosti. Tohoto poznatku využívají i astronauti NASA, kteří mají k dispozici vibrační pásy, které mají frekvenci odpovídající kočičímu vrnění a prokazatelně zabraňují řídnutí kostí a ochabování svalů. Průzkum těchto účinků je ale na začátku.

Jak kočka vrní

Hlavním pachatelem kočičího vrnění je zkostnatělý jazylkový aparát, který obepíná hrtan a jeho rozechvíváním dochází k vytváření nám tak známého velmi hlubokého zvuku a vibrací. Nedávno vědci přišli s tím, že kočkám v tomto pomáhá i speciální „polštářek“ uvnitř hlasivek. Nejspíš právě díky němu mohou být tyto zvuky tak hluboké. V poměru k velikosti by totiž měly být výrazně vyšší. Navíc to také vypadá, že bránice a další svaly mají na vrnění menší podíl, než se myslelo.

Vrnění velkých koček

Jak všichni víme, kočka domácí je příbuzná i s velkými kočkovitými šelmami. Ty malé (Felinae) vrní podobně jako kočky domácí, tedy při nádechu i výdechu. Dovoluje jim to zcela zkotnatělý jazylkový aparát. Z divokých kočkovitých šelem k nim patří i například puma americká nebo, i v česku žijící, rys ostrovid.

Velké kočky (Pantherinae) umí vrnět jen při výdechu. A to díky tomu, že uprostřed chrupavčitého jazykového aparátu mají elastický vaz, což jim neumožní vrnění pří nádechu. Na rozdíl od malých kočkovitých šelem, si ale mohou pořádně zařvat. Právě tento rozdíl v jazylkovém aparátu je jedním z hlavních rozlišovacích znaků mezi velkými a malými kočkami. Svou velikostí by třeba již zmíněná puma patřila spíše mezi velké šelmy.

Jedna z mých chlupatých společnic mi tu strká nos do klávesnice je tedy čas vypnout počítač a podstoupit terapii mazlením :-)

Zdroje:
Cell.com – studie o kočičím vrnění
www.zbynekmlcoch.cz
researchgate.net - Studie vlivu kočičího vrnění na lidské kosti



autor:
datum vydání:
10. února 2025


Diskuze k článku „Kočičí vrnění proti stresu a pro lepší pohyb“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!