Jsou příznivci BIO potravin blázni?
Co to znamená pro nás, pokud si dáme třeba BIO oběd? V obědu bude asi méně chemikálií, což nutně neznamená, že bude zdravý. Takový BIO uherák se našemu tělu určitě líbit nebude. Nejdůležitější je zde totiž vliv hlavní části potravy na naše zdraví. Pokud jíme něco nezdravého, punc BIO to nezmění. Na druhou stranu víme, že BIO produkt vzniknul s láskyplným přístupem zemědělců a farmářů k přírodě. Takže po stránce etické je i biouherák fajn. Chceme za to ale platit 50% navrch? Není lepší jednou za čas poslat dar na některou z biofarem, aby se jim lépe hospodařilo? To už je na Vás... Já bych za biouherák asi neplatil. U některých z nás se ale vyskytují potravinové alergie na chemikálie, použité při pěstování neBIO produktů - např. alergie na jahody je často ve skutečnosti alergií na chemikálie obsažené v neBIO jahodách. V tu chvíli je dobré si za BIO připlatit za každou cenu, i když je to uherák...
BIO má pro mě význam ve dvou situacích: pokud chci získat ze stravy maximum živin - zejména minerálů a vitamínů - pak BIO vítězí na plné čáře. Obsah minerálů a vitamínů v bio ovoci a zelenině je průměrně 2x větší nežli v neBIO ovoci a zelenině. Tím pádem se mi 1,5x vyšší cena za BIO vyplatí - získám dvakrát tolik živin. Tohle poznám zejména u zelených listů - saláty, špenát, celer řapíkatý, rukola, atd. Zároveň některé druhy ovoce - zejména lesní plody, meruňky, broskve - jsou drasticky chemicky ošetřované, což je činí téměř jedovatými pro naše tělo. U těch si také raději vybírám BIO. Jinak to tolik neřeším, BIO rýži rád vyměním za dobře uvařenou neBIO hnědou rýži. Tenhle přístup mi přináší "ovoce", protože s plnou zásobou minerálů mám víc energie a silnější, pružnější tělo při sportu. Po měsíci na BIO salátových listech každý den to je vážně poznat.
BIO má význam ještě v jednom případě: máte-li malé dítě. Děti se rodí nepoškozené civilizací a čím déle je udržíte z dosahu škodlivin, tím zdravější bude jejich celý život. Rozhodně má smysl krmit děti mezi 0-6. rokem života jen BIO, ať už to je rýže, džem nebo banán. Děti toho tolik nesnědí, takže Vás to ani tolik nestojí. Samozřejmě, pouze BIO strava dítě nespasí, ale krásně přispěje k jeho komplexnímu vývoji.
BIO má řadu ALE. Důvěřujeme zemědělcům, že opravdu nepoužívají chemikálie? Máme na to peníze? Víme, kde si širokou paletu BIO potravin pravidelně a snadno obstarávat?... je to tak. Zemědělcům důvěřovat musíme. Na začátku. Pak brzy poznáte BIO kvalitu sami - chutí a vizáží! BIO je snadno rozeznatelné tím, že HŮŘE vypadá a MNOHEM lépe chutná. Často se také rychleji zkazí :-). Z mojí zkušenosti je 95% BIO ovoce a zeleniny opravdu BIO. No co na to ale moje peněženka?... I to je řešitelné. Pokud budete nakupovat BIO potraviny přímo od farmářů pomocí tzv. bedýnkového systému, náklady budou jen cca o 30% vyšší než u klasického ovoce a zeleniny. Nemluvě o různých samosběračských akcích, které jsou geniálním strávením rodinného víkendu mimo město. "Natrhej si svoje třešně" nebo "Skliď si svůj česnek" jsou velmi populární aktivity v zahraničí a tohle léto se objeví i u nás. No a jak BIO suroviny obstarávat? BIO může být trvanlivé (rýže, mouka), a to lze snadno objednat na jednom z mnoha internetových obchodů. Velmi levně. No a netrvanlivé BIO si zase můžete obstarat ve výše zmíněných bedýnkových systémech. Největší pražský bedýnkový systém Freshbedýnky.cz rozváží bedýnky po Praze až do domu, můžete si vybrat z produkce několik českých ekofarem i exotických plodin. Tím je vše vyřešeno.
Jsou tedy BIO spotřebitelé blázni? Sám jsem BIO spotřebitel a objektivitu si nechám na jindy. Ne, nejsou. Starají se jak o svoje zdraví, tak o přírodu kolem nás. Někdy je to stojí víc peněz než by mohlo, ale to už je věc každého, kolik chce v životě utrácet. Vyzkoušejte třeba nejlepší BIO produkt roku 2009 Švestkový džem od TopBia, uvidíte, že to STOJÍ ZA TO. Já jdu na Biouherákový biocelozrnný chléb na bio talířku s biopříborem. Už jsem se z toho asi ZBIAZNIL.
www.rajchuti.cz
www.freshbedynky.cz
autor:
Diskuze k článku „Jsou příznivci BIO potravin blázni?“