Jmelí bílé – záleží na úhlu pohledu
Jmelí je především stromový parazit
Přežívá tak, že se uchytí na větev hostitele, kde se mu prozatím neznámými mechanismy podaří prorůst až ke dřeni rostliny a tím přijímat zde kolující živiny. Jmelí tedy nepotřebuje kořeny a často jej pak zahlédneme zejména na podzim a v zimě v korunách stromů jako malé, ale mnohdy i rozměrově poněkud rozsáhlé kulovité systémy. Dříve jej lidé zaměňovali i s hnízdy bájných ptáků, pravda, podobnost je nemalá. Od prosince do ledna se pak sbírají listy a stonky. Nejvíce léčivých látek údajně obsahuje jmelí sebrané v březnu, listopadu nebo prosinci, kdy sice již panuje tuhá zima, ale nikoliv dlouhodobé mrazy. Naopak, nikdy ze jmelí nekonzumujeme bílé bobule, jsou prudce jedovaté!
S dávkováním jmelí jsme opatrní
tak jako tak, jelikož je to rostlina silně působící a je třeba respektovat individuální snášenlivost užívajícího. Jmelí vždy konzumujeme pouze pod dohledem lékaře nebo odborníka. Užívá se ideálně ve formě tinktury nebo studeného macarátu. Jmelí se nesmí vařit, přelévat horkou vodou ani zahřívat, jinak ubývají jeho léčivé látky a naopak stoupá množství látek pro tělo toxických. Při sušení je třeba nepřekračovat teplotu 40oC, suší se velmi pomalu, po seschnutí by mělo zůstat pevné (nikoliv gumové) konzistence a žlutavě zelené barvy. Všechno ostatní jmelí je znehodnocené a není dobré je užívat.
Účinek jmelí nastupuje pozvolna,
obvykle je tedy třeba dlouhodobější konzumace, než se objeví patřičné výsledky. Jmelí nesmí užívat těhotné ani kojící ženy, u těhotných zvyšuje výskyt děložních stahů a vyvolává potrat. Nejkvalitnější je údajně jmelí jabloňové, hlohové nebo borovicové. Samozřejmostí je pak sběr v čisté lokalitě, mimo chráněné krajinné oblasti.
Že konzumujeme pouze přírodní jmelí, bez ozdob, laků a třpytivých postřiků, takové používáme už pouze jako dekoraci, snad ani není třeba zmiňovat.
Jmelí je především výborným produktem na všemožné kardiovaskulární potíže.
Reguluje nízký i vysoký krevní tlak, má antisklerotický účinek na cévy a zpomaluje postup aterosklerózy, tedy kornatění cév. Velmi příznivě působí při vápenatění a kornatění tepen. Zmírňuje také bušení srdce a poradí si i s poruchami srdečního rytmu. Celkově zpomaluje puls a zklidňuje srdeční činnost. Zlepšuje stav srdečních poruch a pomáhá posilovat srdeční sval a zvyšovat tak jeho výkonnost.
Uklidňující účinek má také na naše nervy a psychiku,
tlumí bolesti hlavy a zabraňuje nebo alespoň zlepšuje stav migrén. Příznivě působí také na naši slinivku břišní. Při soustavném pití čaje ulevuje od potíží diabetu a harmonizuje hladinu cukru v krvi. Léčí také záněty nervů a harmonizuje celý nervový systém. Pomáhá dokonce při poruchách vegetativního nervového systému, který nemůžeme ovlivnit naší vůlí, a jeho poruchy dokážou způsobit nemalé potíže. I lidé s onemocněním kloubního systému ocení působení jmelí, jelikož příznivě pomáhá při artróze a revmatismu. Pomáhá také léčit nezánětlivá degenerativní onemocnění kloubů a pohybového aparátu, jako je například osteoporóza.
I trávicí systém bude mít z konzumace jmelí radost.
Jmelí totiž podporuje střevní peristaltiku a příznivě ovlivňuje vylučování žluči. Harmonizuje tak i činnost jater i žlučníku. Ani štítná žláza nezůstává pozadu, neboť jmelí pomáhá regulovat především zvýšenou funkci štítné žlázy a chrání tak před jejími následky.
V neposlední řadě je jmelí skvělým pomocníkem pro ženy středního věku,
neboť ulevuje od příznaků klimakteria. Vyvolává také děložní stahy, což může být příznivým pomocníkem například při potřebě vyvolání menstruace. Pohotově působí i na výskyt vrásek a celkově ulevuje od příznaků stárnutí.
A jak si tedy jmelí můžeme připravit na doma?
Jak jsme již zmínili, jmelí se připravuje buď na způsob tinktury, nebo studeného macerátu. Studený macerát připravujeme obvykle vyluhováním jedné čajové lžičky jmelí na čtvrt litru vody. Namočíme alespoň na půl dne nebo přes noc. Poté slijeme, můžeme mírně zahřát na tělesnou teplotu a po doušcích popíjíme. Při cukrovce se doporučuje užívat tři vrchovaté lžičky jmelí na tři šálky vody. Po několika týdnech se dávka snižuje a to tak, že užíváme už jen dvě lžičky na dva šálky a později už jen jednu lžičku na šálek jako je obvyklá dávka. Macerát je možno připravit i z větviček, dávkování v takovém případě obvykle bývá asi 8 g nařezaných větviček (což je zhruba jedna vrchovatá čajová lžička) na půl litru vody. Větvičky se nechávají odstát při pokojové teplotě asi tři hodiny. Dávka je na celý den, je vhodné popíjet po doušcích asi třikrát denně, nepijeme najednou!
Pokud si chceme ze jmelí naopak připravit tinkturu, ať už pro její silnější působení nebo delší možnost uchování, budeme potřebovat asi 200 g jmelí na 1 litr kvalitního alkoholu (v případě jmelí se nejčastěji používá vodka). Jmelí nasypeme do čisté nádoby a zalijeme alkoholem tak, aby vše bylo ponořené. Nádobu uzavřeme a umístíme na temné místo. Je vhodné s lahví občas zatřepat, aby se obsah promísil a vše se rovnoměrně vyluhovalo, jmelí takto louhujeme asi 6-8 týdnů. Poté vše přecedíme, zbylé jmelí pořádně vymačkáme a tinkturu necháme ještě několik dní uležet. Poté znova slijeme, ideálně přes čisté plátýnko nebo kávový filtr a můžeme rozdělit do menších lahviček, ideálně z tmavého skla. Tinktura ze jmelí se užívá dlouhodobě 15-20 kapek 2x denně nebo 8-10 kapek 3x denně, ideálně vždy rozpustit v asi 200 ml vody. Působí příznivě zejména na krevní tlak, který pomáhá snižovat, tlumí také bolesti hlavy a klimakterické potíže, a pomůže i při potížích s bušením srdce.
Přeji vám, abyste i vy našli ve jmelí svůj lék nebo jen pouhou krásnou vánoční dekoraci.
Zdroje:
Bylinky Revue, 2019-2024. Praha. ISSN 1804-3135
HOLZÄPFELOVÁ, Blanka, Bc., 2022. Rostlinná léčba bez rizik. Nakladatelství Dvojka. ISBN 978-80-908601-0-0
THOMAS, Alena, 2018. Děláme si to doma sami 3: herbář receptů pro domácí lékárnu, kosmetický salón i špajz. V Brně: Jota. Populárně naučná. ISBN 978-80-7565-341-3.
témata článku:
autor:
Diskuze k článku „Jmelí bílé – záleží na úhlu pohledu“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
Není svíčka jako svíčka | Zázvor pravý – asijské zlato, které může i škodit, pozor v těhotenství | Skořice – kůra nejen do štrúdlu |
zobrazit více článků... |