Jíte teď hodně citrusů? V zimě s nimi opatrně
Pro začátek se sluší říct, že všechny citrusy skvěle navozují pocit sytosti.
Brání chuti na sladké, podporují odbourávání tuků a brání také jejich ukládání, jsou proto vítanými pomocníky při hubnoucích kúrách. Povzbuzují vyměšování žluči, a co se mnohdy málo ví, brání pálení žáhy. Stačí vypít vodu s trochou citronové šťávy a pálení žáhy rychle odezní.
Asi nejznámější ze všech citrusů je citron.
Má silné zásadotvorné působení, a má také ochlazující, antibakteriální, protizánětlivé a osvěžující účinky, podobně jako všechny citrusy. Už jen pro tento výčet, je to plodina vhodná spíše pro léto, nicméně jejich sezóna v tropických a subtropických krajích nastává spíše v období, kdy je u nás zima. I proto se u nás uchytil zvyk užívat citrony v zimním období, může to však paradoxně přinést víc škody než užitku.
Citron je známý svým působením na infekce, urychluje jejich léčení. Podporuje také čištění těla, a je prevencí chřipek a nachlazení. Díky svému zásadotvornému účinku příznivě působí na trávení a močový systém. Pomáhá na překyselení žaludku při nevhodné stravě, povzbuzuje trávení a nastartuje metabolismus. V případě ledvin zase zvyšuje pH moči a mění chemické podmínky ve vylučovacím ústrojí. Má také močopudné účinky a je prevencí ledvinových kamenů. Podporuje také krvetvorbu, čistí krev, snižuje krevní tlak a příznivě působí i v případě drobného krvácení, kdy pomáhá k jeho zastavení. Ulevuje také od bolesti jater a příznivě působí na naše játra.
Citron nesmí konzumovat
osoby alergické na citrusy, onkologicky nemocní lidé nebo osoby podstupující chemoterapii. Vhodný není ani při antibiotické léčbě. Dokáže zvýšit citlivost na světlo, proto jsme při jeho konzumaci opatrní s pobytem na sluníčku.
Známý je také citronový olej,
který má široké využití při úzkosti, depresích, vyčerpanosti, ale také zvracení, nevolnosti, průjmech nebo nachlazeních. Své využití najde také při aftech nebo poštípání hmyzem. Jeho nevýhodou je, že jej nelze skladovat dlouhodobě, jelikož rychle podléhá rozkladu.
Dalším známým zástupcem citrusů je grep
Je to výborný pomocníkem především při zánětech, hlavně těch opakovaných. Potlačuje hlavně opakované infekce nosohltanu, dutin, průdušek, je také prevencí chřipek a nachlazení. Příznivě léčí také opakované infekce uší a močových cest. Je prevencí ledvinových kamenů a kolik, pomáhá na sebe vázat přebytečný vápník v ledvinách.
Výborným pomocníkem je také pro náš kardiovaskulární systém, kdy především zpevňuje oslabené cévní stěny, pomáhá také na křečové žíly a hemoroidy. Snižuje také riziko infarktu a mozkových příhod.
Používá se často v hubnoucích kúrách, jelikož zabraňuje ukládání tuků a reguluje hladinu cukru v krvi. Díky tomu zajistí delší pocit sytosti, a navíc harmonizuje trávení, mimo jiné dokáže zpomalit vyprazdňování žaludku.
Grepová semínka jsou ceněným produktem v přípravcích podporujících imunitu, jelikož dokážou bojovat až proti 800 druhům bakterií, virů, plísní a parazitů. Mají totiž mimořádné antibakteriální, antifungicidní a antiseptické účinky. Stejně tak bývají oceňována pro své detoxikační účinky. Dokážou příznivě ovlivnit geny ovlivňující stárnutí, a udržují tak organismus aktivní a svěží. Působí dokonce proti vzniku některých mutací a zajišťují dlouhotrvající bezchybnou činnost buněk. Zpomalují také vznik a dělení nádorových buněk, a jsou tak oceňovaným pomocníkem při onkologické léčbě. Největšího efektu dosahují v případě rakoviny vaječníku, žaludku a prostaty. Příznivě působí také na trávení, kdy léčí nejrůznější trávicí potíže, od zácpy, přes průjmy, nadýmání, až po potíže se žaludečními vředy. Zklidňují sliznici žaludku postiženou zánětem nebo vředovým onemocněním.
Bohužel, grep se nesmí užívat v kombinaci s většinou léků
, jelikož ovlivňuje jejich účinek a ukládání v organismu. Hlavní léky, s kterými se nesnese, jsou léky ovlivňující krevní tlak, antidepresiva, antibiotika, léky proti rakovině, imunosupresiva a léky užívané při žaludečních vředech. Nehodí se ani při problémech s prostatou. Jeho nevýhodou také je, že poškozuje zubní sklovinu a zvyšuje citlivost zubů – po jeho konzumaci je tedy vhodné vypláchnout ústa čistou vodou.
Dalším zástupcem citrusů je pomeranč.
Málokdo ví, že pomeranč je výborným zdrojem vápníku. I pomeranč podporuje správnou činnost střev, má protialergické a protirakovinné účinky, podporuje imunitu a chrání cévní systém. Pomerančový květ je známé antidepresivum, ceněný bývá i při léčbě astmatu a vysokého tlaku. Ceněný je také v kosmetice, kdy pleť dokáže stahovat a vysušovat, a proto napomáhá k léčbě vyrážek a nejrůznějších kožních zánětů. Jelikož odstraňuje z pokožky mastnotu, je velmi vhodný při akné. Pomerančový olej je také známým prostředkem při úzkostech, nervozitě a napětí, hodí se také při potížích strávením nebo pletí.
Mandarinky asi netřeba představovat
Dříve exotické zboží je dnes sehnatelné téměř v každém obchodě. I mandarinky příznivě působí na naši imunitu, pomáhají v boji s infekcemi a očišťují organismus. Pomáhají také při nachlazení a horečce, ale vítaným pomocníkem jsou i v případě aterosklerózy, opakované zácpy, při potížích s močovou soustavou nebo nervy. Příznivě také působí na naši psychiku, kdy osvěžuje a pomáhá při relaxaci. V kosmetice je oceňovaným prostředkem v boji proti celulitidě a striím, tonizuje pleť.
Na cholesterol pomelo
To je oceňováno především pro svou schopnost odbourávat nevhodné tuky a snižovat cholesterol. Málokdo ví, že je výborným pomocníkem po konzumaci alkoholu a při kocovině. Je silným antioxidantem, pomáhá zbavovat tělo škodlivých látek a chrání proti volným radikálům a oxidačnímu stresu. Chrání před jarními chřipkami a příznivě ovlivňuje naši imunitu. Samozřejmě, jako všechny citrusy, příznivě ovlivňuje naši trávení a harmonizuje krevní oběh. Bohužel, pomelo je co se týče interakcí velmi podobné grepu, a nehodí se, pokud užíváte léky, může totiž vyvolat nežádoucí reakce.
Přeji, ať i vy v citrusech najdete pro sebe to pravé, ať už to bude prostředek pro zlepšení vašeho zdraví nebo osvěžující kosmetický produkt pro zkvalitnění vaší pleti.
Zdroje:
Bylinky Revue, 2019-2024. Praha. ISSN 1804-3135
HOLZÄPFELOVÁ, Blanka, Bc., 2022. Rostlinná léčba bez rizik. Nakladatelství Dvojka. ISBN 978-80-908601-0-0
THOMAS, Alena, 2018. Děláme si to doma sami 3: herbář receptů pro domácí lékárnu, kosmetický salón i špajz. V Brně: Jota. Populárně naučná. ISBN 978-80-7565-341-3. Státní ústav pro kontrolu léčiv. 2024. [online]. SÚKL © 2010
autor:
Diskuze k článku „Jíte teď hodně citrusů? V zimě s nimi opatrně“