Jak poznat medvědí česnek a neskončit v nemocnici
Poprvé vyrazte až ve chvíli kdy už kvete
Medvědí česnek – bílé hvězdicové květy
Konvalinka vonná – bílé zvonečky
Ocún jesenní – růžový, kvete na podzim
Pokud vám tento rozlišovací znak nestačí a chcete si být opravdu jistí, spolehlivě ho poznáte i podle květu. Ocún kvete koncem léta a na podzim. má výrazné růžové květy bez listů. Česnek a konvalinka sice kvetou ve stejnou dobu a obě tyto rostliny mají stejnou barvu květu, které ovšem vypadají natolik odlišně, že si je nelze splést.
Nebudu tu používat odbornou botanickou termilologii. Když se podíváte na dlouhé, řídké úzké květenství (hrozen) konvalinky, vidíte, že je složeno z několika bílých kvítků připomínajících dolů visící zvonečky. Česnek medvědí má spíš kulatý tvar květenství (lichookolík) a květy jsou spíš hvězdy s úzkými cípy. Obě kvetou ještě před olistěním stromů aby měly dostatek světla. Všechny tři tyto rostliny najdete ve vlhčích prosluněných stanovištích. Konvalinku a medvědí česnek spíše v listnatém lese, ocún i na loukách.
Pokud tedy chcete jít poprvé na jistotu, že se nespletete, jděte až v době květu, čili v květnu. Příště už budete vědět, kde hledat a budete si jistější, že trháte správnou rostlinu.
Listy
Česnek medvědí – každý list samostatně
Konvalinka vonná – dva, výjimečně 3 listy na stonku
Ocún jesenní – víc listů na jednom stonku + semeno
Listy česneku jsou matně zelené a měkké. Ze země rostou každý samostatně. Konvalinka má listy tmavší, tužší. Vždy rostou dva na stonku, výjimečně 3. Ocún má několik listů na stonku a mezi nimi je viditelné zapouzdřené semeno. V době květu (konec léta, podzim) už listy ocúnu nejsou patrné.
témata článku:
autor:
Diskuze k článku „Jak poznat medvědí česnek a neskončit v nemocnici“