Jak chráníme přírodu
Právě v hraničních oblastech vzniklo nejvíce chráněných území. Patří mezi ně všechna čtyři nejvíce chráněná území u nás. Krkonošský národní park, Národní park České Švýcarsko, Šumava a Podyjí. Na těchto územích, se nacházejí vesměs přirozené nebo lidskou činností málo ovlivněné ekosystémy (přírodní celek zahrnující všechny organismy žijící na určitém území). Celé uzemí národního parku je rozděleno na tři zóny dle nutnosti ochrany dané lokality. Národní parky jsou vyhlašovány zákonem.
Další kategorií jsou Chráněné krajinné oblasti. Jedná se též o rozlehlá, přírodovědecky zajímavá území. Na rozdíl od národních parků mají větší podíl urbanizovaných (lidskou činností upravených)míst. Mezi CHKO patří například Český kras, Pálava, Bílé Karpaty, Blanský les a další. Jsou vyhlašována nařízením vlády.
Do dalších kategorií patří menší území s vysokou přírodovědeckou nebo kulturní hodnotou. Jedná se o Národní přírodní rezervaci a přírodní rezervaci. Nejmenší stále chráněná území, např: naleziště nerostů, zkamenělin, vzácných druhů rostlin a živočichů, jsou národní přírodní památky a přírodní památky. Mimo tato stálá chráněná území existují chráněná území vyhlašovaná na určité období, například v době hnízdění ptáků.
Nejen v těchto územích, ale v přírodě jako takové bychom se měli chovat tak, abychom co nejméně přírodě uškodili. Chodit po vyznačených stezkách, neodhazovat odpadky atd. Však to všichni víme. Ale dodržujeme to?
autor:
Diskuze k článku „Jak chráníme přírodu“