Evropský den recyklace baterií - 9. září
„Pro oslavy Evropského dne recyklace baterií bylo zvoleno datum 9. září, protože toto je den narození slavného italského lékaře a fyzika Luigi Galvaniho (1737), který se proslavil pokusy s takzvanou živočišnou elektřinou. Jeho badatelská činnost přivedla jeho současníka a oponenta Allesandro Voltu k sestrojení prvního galvanického článku. Princip tohoto článku se stal základním konstrukčním prvkem všech elektrických baterií a akumulátorů.“ (zdroj: 1)
Baterie jako hrozba pro děti
„Zdravotnická zařízení v posledních letech evidují strmý nárůst případů, kdy si dítě splete drobnou lithiovou baterii s bonbónem a spolkne ji. To může mít fatální následky. Lithiové knoflíkové baterie totiž dokáží rozleptat sliznici jícnu už do jedné hodiny od požití, navíc hrozí riziko nízkovoltového poranění stejnosměrným proudem.
Knoflíkové baterie jsou přitom přítomny v každé domácnosti, například v hodinkách, ovladačích, ale také v mnoha hračkách. […] To, že děti baterii spolknou, však zjistí mnohdy rodiče až s časovým odstupem. „Pokud si dítě stěžuje na bolesti bříška či na hrudi, může jít o pozdní příznak svědčící i o perforaci žaludku či jícnu. Tyto obtíže se mohou projevit i několik hodin od požití baterie,“ popisuje nebezpečnou situaci doc. MUDr. Jiří Bronský, Ph.D., lékař a pedagog na 2. Lékařské fakultě UK. […] Žádná první pomoc, například vyvolání zvracení, se podle pana Bronského příliš nedoporučuje. Dítě by však mělo zůstat na lačno a nepít, aby lékaři v případě nutnosti mohli provést endoskopický výkon v celkové anestezii.“ (zdroj: 1)
S bateriemi se setkáváme po celý náš život. Děti mají knoflíkové baterie běžně nejenom v hračkách, ale i v chůvičkách, nočních lampičkách či teploměrech. Větší děti si hrají
s hudebními, interaktivními nebo mluvícími či pohyblivými hračkami. Adolescenti používají mobilní telefony, tablety, digitální fotoaparáty, MP3 přehrávače, hračky na dálkové ovládání a nebo herní konzole. A právě i ve všech těchto zařízeních se nacházejí baterie. Stejně tak jako dospělí takřka denně využívají notebooky, videokamery, nejrůznější nářadí, svítilny, elektrické zubní kartáčky, digitální váhu apod. Starší lidé zase rádi poslouchají klasické rádio, nosí naslouchátka, sledují čas na nástěnných hodinách nebo si pomocí přístrojů měří tlak či cukr. Také jste si teprve nyní uvědomili, kolik baterií máte kolem sebe?
Trocha velmi zajímavých čísel
Díky projektu z loňského roku s názvem Recyklohraní aneb Ukliďme si svět se na svět dostala velmi zajímavá čísla. „V každé české domácnosti se nachází průměrně 49 baterií, z toho 8 použitých. To představuje více než 5 000 tun baterií, které čekají na to, až se vrátí k recyklaci. V západní Evropě není výjimkou i 115 přenosných baterií v jedné domácnosti. Čím více vybitých baterií se dostane do recyklačního procesu, tím méně přírodních zdrojů je nutno vytěžit k výrobě nových. Z jedné tuny baterií lze recyklací znovu získat až 167 kg oceli, 210 kg zinku, 205 kg manganu a přibližně 15 kg niklu a mědi. Věděli jste, že zinek z deseti kilogramů baterií poslouží k výrobě mosazi pro jeden saxofon?
Baterie však představují i riziko pro životní prostředí. Obsahují totiž některé toxické látky (včetně těžkých kovů), které se z baterií časem začnou uvolňovat, a mohou tak znečistit spodní i povrchové vody. Dostanou-li se baterie spolu s komunálním odpadem do spalovny, mají zase negativní vliv na kvalitu ovzduší.“ (zdroj: 1)
Máme možnost odevzdat baterie již na 19 tisících místech v naší republice. Je důležité připomenout, že zpětný odběr je vždy zdarma. Především jsou sběrné boxy rozšířené v obchodech, školách a na úřadech. Dále také samozřejmě ve sběrných dvorech. Oběhovému hospodářství stále více napomáhají i samotné obce a města či jednotlivé firmy. Ideou, která se postupně začíná realizovat, je umístění sběrných kontejnerů na baterie i do ulic měst. Pomůže i další šíření této kampaně mezi lidi. Pomoci můžete například i článkem na svých webových stránkách nebo blogu.
Evropská asociace Ecobat, „zakladatel“ Evropského dne recyklace baterií
Organizace Ecobat se zabývá zpětným odběrem baterií a to nejen od obyčejných lidí, ale i od firem. Mezi jejich nápady nepatří jen zmiňovaný první ročník Evropského dne baterií, ale i například vytvoření speciálních malých sběrných boxů na baterie. Do těchto designově stylových krabiček je možné odkládat použité prázdné baterky, které se jinak většině lidí válí v šuplíkách. Navíc jsou tyto krabičky vypadající jako děrovaný ementál i různě jednobarevné, např. růžové, zelené nebo modré. Pro letošní rok je v nabídce i krabička s vodním motivem. Takovouto krabičku s názvem Ecocheese již vlastní přes 120 tisíc domácností. A vy si ji můžete zdarma objednat přes webové stránky www.ecocheese.cz . Krabička bude následně doručena až do Vaší schránky. Ecobat se angažuje ve 13 evropských státech a myšlenka tohoto Evropského dne se zrodila před rokem právě v tom českém. Ecobat jako nezisková organizace zajišťuje v České republice sběr a recyklaci baterií již od roku 2002.
Zdroje informací: 1) http://www.ecobat.cz
autor:
Diskuze k článku „Evropský den recyklace baterií - 9. září“