Dějiny lidí aneb stejnost a pestrost lidského druhu
73 témat, která se dotýkají i přírody
Nadpis evokuje spíše dějepis než přírodu. Jak jsem ale psala v úvodu, nejedná se o klasickou dějepisnou encyklopedii. Hodně témat se dotýká i přírody. Lidé totiž odnepaměti pozorovali přírodu a učili se od ní. Jde třeba o jídlo. Sami dobře víte, že v horkém létě těžší jídlo raději sníte až večer, stejně tak to dělají v Africe. Jsou dokonce etnika, kde jedí pouze po západu slunce.
Severští Inuité - Eskymáci budou mít logicky jiné obydlí než pralesní Pygmejové. Už jen kvůli dostupnému materiálu, ale u Eskymáků jde i o nutnost se v obydlí zahřát.
Jedna z kapitol ukazuje naši závislost na rostlinách, popisuje studium jejich významu misionáři a vědci. Jedna z kapitol je věnována i vesmíru a tomu jak lidé vnímají vznik vesmíru. I jazyk může být uzpůsoben přírodním podmínkám. Jsou například národy, které mají několik různých slov pro sníh a jsou národy, které ho ve sv0m jazyce vůbec neznají, protože se s ním nikdy nesetkaly.
Jedním z opravdu peprných příkladů týkajících se přírody je lidská moč, kterou Inuité používali jako parfém.
To je jen pár příkladů. V knize určitě najdete i další související témata. V každém etniku si dávají jména, mají vymezenou rodinu, příbuzné, pohřbívají mrtvé, pečují a vychovávají děti, dávají si dary, zdobí se, dělí si mezi sebou práci, znají zákony... Každé z etnik to má ale trošku jinak. Právě o tom je celá tahle opravdu tlustá kniha.
Výběrem témat se autor inspiroval prací antropologa George P. Murdocka, který v roce 1945 vytvořil soupis tzv. „kulturních universálií“ či jevů, které jsou společné pro všechny lidské kultury ať jde třeba o Pygmeje v pralesích nebo Inuity – Eskymáky na severu. Základem knihy je 70 dílů seriálu Antro, který vycházel v příloze Orientace Lidových novin.
Výlet časem i prostorem
V každé kapitole věnované jednomu tématu kulturní univerzálnosti se člověk vydává na pouť jak časem tak prostorem. Srovnává tak různé zvyklosti různých etnik v čase i prostoru. Autor Vás zavede do světa pralesních Pygmejů, Australků, Indiánů, Eskymáků a mnoha dalších národů. Do období antiky i středověku.
Tlustá bichle plná fotek a poutavých nadpisů
Spousta knih tohoto typu končí po prvním prolistování v knihovně mezi ostatními encyklopediemi. Přiznám se, že i já mám doma takové. Nicméně tahle kniha mě natolik zaujala, že ikdyž jsem chvílema nevěděla jak si s ní sednout či lehnout, že jsem ji opravdu celou přečetla. Velmi se mi zde líbí celá struktura knihy. Poutavé nadpisy, které lákají k četbě a spousta krásných a názorných fotografií, které velmi dobře přibližují dané téma. V každé kapitole se na omezeném prostoru zmiňuje o tom nejzajímavějším co k danému tématu lze napsat. Kniha se tak stává velmi čtivým pohledem do mnoha kultur a témat.
Když jsem knihu viděla poprvé, hned jsem si vzpomněla, kde jsem viděla fotku z obálky. Sama jsem ji využila v textu, kde jsem se zamýšlela nad tím, proč se v dnešních dětských pokojích vytvářených ve skandinávském stylu tak často objevuje kuželovitý stan, většinou nazvaný týpí. „To přeci patří americkým indiánům?“ říkala jsem si a začala jsem po tom pátrat. Zjistila jsem, že nejen indiáni staví taková obydlí.
Struktury knihy se týká jediná věc, kterou bych vytkla. Chtělo to si víc pohrát s tím aby jednotlivá, spolu související témata, byla u sebe. Abecední řazení zde, dle mě, není úplně šťastnou volbou.
Dějiny lidí – Brána do entnologie
Celá kniha je protkána ukázkami textu a odkazy na literaturu, která se tématem podrobněji zabývá. Pokud Vás tedy některé téma zaujalo natolik, že o něm chcete vědět víc, kniha Vás navede kde hledat. Nebojím se říci, že je jakousi branou do etnologie. Jedná se o mimořádnou publikaci i ve světovém měřítku. Může dokonce napravit chyby, které vznikly šířením díla jiného autora, který Murdockovo dílo v některých místech špatně interpretoval.
Autor je jedním z těch lidí, kteří své dlouholeté vědecké poznání dokáží přiblížit nejen svým kolegům z oboru, ale i běžnému laikovi a přiblížit mu tak zajímavá témata jazykem, kterému rozumí. Po přečtení této knihy si člověk uvědomí jak lidé mohou být rozdílní, získá trošku jiný pohled na lidi jiných kultur a přijme jejich odlišnosti. Uvědomí si, že to může být i naše kultura, která se liší od většiny ostatních. Na druhou stranu kniha říká, jak moc jsme všichni stejní.
Kniha získala cenu Magnezia litera za rok 2022
EAN: 9788020031983
Vydavatel: Academia
Rok vydání: 2022
Počet stran: 648
ISBN:978-80-200-3198-3
Autor: Martin Rychlík
Vazba: vázaná
-->
autor:
Diskuze k článku „Dějiny lidí aneb stejnost a pestrost lidského druhu“