Další zmařené hnízdění orlů mořských, podezření padá na otravu
Víc jak polovina letošních případů otravy u ptáků je orel mořský
Vzhledem k tomu, že samice neměla žádné viditelné zranění, bude se pravděpodobně jednat o další případ otravy karbofuranem. Látkou, která se dříve používala jako pesticid. Nyní je již od roku 2008 pro přílišnou jedovatost, i pro člověka, zakázána. Traviči ji ale s oblibou dále používají. Zvířata po otravě umírají krutou bolestivou smrtí v křečích. Nechápu myšlení lidí, kteří toto dělají.
Vyšetřování pro trestný čin
Po zajištění mrtvých zvířat byla na místo přivolána psovodka se dvěma psy, která se specializuje na vyhledávání otrávených zvířat a návnad. V okolí však psi nic dalšího neobjevili. Případ byl, stejně jako ostatní, předán policii. Ta jej vyšetřuje jako trestný čin. V Česku byli za travičctví odsouzeni k odnětí svobody ( na 2,5 a 3 roky ) dva lidé. Rybníkář z Klatovka a myslivec z Břeclavska. Ten, krom toho, přišel o zbrojní průkaz a všechny zbraně.
Moje zkušenost s karbofuranem
V roce 2009 jsme se vydali s naší, tehdy 6tiletou, fenkou na procházku. Bohužel to byla bufeťačka, která sežrala vše na co přišla. Právě to se jí stalo osudným. U pole našla co si, co jsme se jí snažili sebrat, ale bohužel byla rychlejší. Když jsme přišli domů, začala se motat a třást. Při cestě na veterinu bohužel uhynula :-(. Pitvu jsme nedělali, ale je velmi pravděpodobné, že to byla otrava. Ještě teď, když o tom píšu, se mi hrnou slzy do očí. Takže pozor na pejsky. Především ty co rádi bufetí.
Další text převzat z tiskové zprávy ČSO a AOPK ČR.
Podezření na otravu. Jak poznat?
• víc mrtvých zvířat pohromadě (dravci, krkavcovití, šelmy – dva a víc jedinců v okruhu 300 m)
• podezřelá návnada (maso, vnitřnosti, vejce – zejména s viditelným fialovým zbarvením nebo posypané práškem či potřené béžovou emulzí)
• mrtvé zvíře poblíž návnady
• mrtvý hmyz na uhynulém zvířeti či návnadě
• mrtvé zvíře v typické pozici (ptáci: křečovitě sevřené pařáty, roztažená nebo poloroztažená křídla; šelmy: leží na boku, natažené nohy, otevřená tlama, někdy hlava zvrácená dozadu)
• mrtvá zvířata na otevřeném prostranství (nejsou pod elektrickým sloupem ani poblíž trati či silnice)
Co dělat v případě nálezu?
• Na nic nesahejte, zabraňte přístupu dalších osob i zvířat.
• Volejte nejlépe okamžitě, i když chcete nález jen konzultovat (výše zmíněná psovodkyně Klára Hlubocká 606 412 422 – i SMS, případně Zdeněk Vermouzek 773 380 285).
• Volejte i v případě, že jste nález ohlásili někomu jinému (policii, ČIŽP, správě CHKO, …).
• Nález lze oznámit i na nejbližším oddělení Policie České republiky.
• POZOR! Karbofuran je velmi nebezpečný jed
Zdroje informací:
Karbofuran
eur-lex-europa.eu
www,karbofuran.cz
Trestní zákoník:
§ 299 Neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami
§ 302 Týrání zvířat
§ 304 Pytláctví
témata článku:
autor:
Diskuze k článku „Další zmařené hnízdění orlů mořských, podezření padá na otravu“