Chováme vodní želvy - Želva nádherná seznámení
Co bude želva potřebovat?
Podlehnete-li v obchodě kouzlu želv, určitě vyberte raději větší akvárium. Břeh by měl zaujímat asi třetinu akvária a jeho povrch by měl být suchý. Voda by měla dosahovat 15-25 stupňů Celsia a teplota vzduchu 20-35 stupňů.
Sluneční paprsky je možno nahradit i běžnou žárovkou-raději 40w, protože světlo ze žárovky s větším výkonem dráždí želvičce oči. Možno je ještě nabarvit žárovku zelenou či modrou fixou na textil ( světlo je pak pro želvičkou příjemnější.). Dno akvária je dobré ozdobit drobnými kamínky, v kterých se želvička ráda přehrabuje a vypadá to dekorativně.
Co vlastně želvička jí?
Želva nádherná je masožravec. Jí tedy jakékoliv libové netučné maso, vnitřnosti, drobné rybky. Určitě můžete želvě koupit granule pro ni určené ( na trhu je jich celá řada navíc s přidáním různých vitamínů, které želvička potřebuje ke svému zdravému vývinu.
Želva nepohrdne ani granulemi a různými masovými kapsičkami pro kočky, které z hlediska své velikosti jsou pro dospělou želvičku možná i lepší, než krmení přímo pro vodní želvy. Je dobré, pokud želvičce nabídnete i rostlinnou stravu - hlávkový salát, nadrobno nakrájená mrkev. Chutná jí i ovoce - jablko, mandarinka, kousek banánu, meruňka, švestka, bluma či hruška. Podle některých odborníků by želvička měla mít ve své stravě asi padesát procent zeleniny...
Moje želvě dokonce chutná i sušenka Siesta. "Žebrala" v akváriu, když jsem jedla siestu-jen tak z legrace jsem jí oplatku nabídla a želva se do ní zakousla a než jsem stačila cokoliv udělat, dobrá třetina mé oplatky zmizela v želvě. Toto píši spíše jako zajímavost. Podobné experimenty pro jistotu ale nezkoušejte.
Rozdíl mezi samičkou a samečkem
Želva nádherná, latinsky pseudomis scripta elegants, pochází ze severní Ameriky a její krunýř dorůstá délky 20-30 cm. Samička želvy nádherné je větší než sameček, má kratší drápy a drobnější ocas, oproti tomu sameček má asi o pět centimetrů menší krunýř, u předních tlapek dlouhé drápy, špičatější a větší čumák a mnohem mohutnější ocas.
V příští kapitole se budeme zabývat nemocemi a jejich rozmnožováním a chováním.
autor:
Diskuze k článku „Chováme vodní želvy - Želva nádherná seznámení“