Chcete zažít dobrodružství pod stanem? Pozor na to, kde ho rozložíte
Pozor na to, kde stan rozložíte
Stanování ve volné přírodě je možné jen na vyhrazených a označených místech. Roztáhnout stan jen tak někde v lese, národním parku, rezervaci nebo chráněné krajinné oblasti je zakázáno. Na některých místech, například na Šumavě, ale fungují tzv. nouzová nocoviště, která lze využít na jednu noc, ovšem bez rozdělávání ohně.
Zda je v dané oblasti zákaz stanování, si vždy najdete dopředu buď ve vyhláškách místních orgánů ochrany přírody, nebo také ve vyhláškách obcí. Obecně bychom ale mohli říct, že táboření či stanování v ostatních volně přístupných lokalitách není přímo zákonem zakázáno. Všude ale platí různá omezení a je lepší s nimi počítat.
S respektem k přírodě i k vlastnickým právům
Při stanování, ať už jste kdekoliv ve světě, se vždy chovejte zodpovědně a tak, abyste zbytečně neznečišťovali prostředí a přírodu kolem sebe. Co to znamená? Odpadky si vezměte s sebou a vyhoďte je pak někde v „civilizaci“, zbytečně nescházejte z označených tras, nevykřikujte, neplašte zvěř, netrhejte rostliny a snažte se co nejméně poškodit místo, kde stanujete (tedy nedupejte všude kolem a neničte flóru, která se tam nachází).
Dobře se dívejte i na to, zda se nenacházíte na soukromém pozemku, v takovém případě na pozemku můžete stanovat jen s povolením majitele. Ve volné přírodě byste neměli způsobit stanováním žádnou újmu vlastníkovi pozemku (ať už jde o soukromou osobu, obec či stát).
Noc pod širákem strávíte téměř všude
Jestli chcete zakusit opravdové dobrodružství a strávit noc pod širým nebem, tedy bez rozložení stanu a jen v hamaku nebo spacím pytli, pravidla nejsou tak přísná, jako u stanování. Přespat takto můžete téměř kdekoliv. Zase je ale potřebné sledovat vyhlášky a podmínky jednotlivých území a národních parků. Například Národní park Podyjí ukládá, že stanovat a bivakovat mimo vyhrazená místa je možné pouze se souhlasem Správy parku.
Rozdělávání ohně má přísná pravidla
Rozdělávání ohně je na drtivé většině míst zakázáno. Zejména tedy co se týče míst ve volné přírodě, v lese, chráněných krajinných oblastech nebo národních parcích. Místa, kde oheň rozdělat můžete, jsou označena a vztahují se na místa, kde je možné stanovat. Platí ale, že když budete rozdělávat oheň v přírodě, musíte si najít vhodné místo, kde bude ohniště ideálně alespoň 50 metrů od lesa a dostatečně daleko od budov nebo stanu.
Článek je INZERCE, nejde o odborný text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.
V případě Vašeho zájmu mít na www.priroda.cz svou reklamu nás neváhejte kontaktovat.
autor: