Chcete se stát rybářem? Přečtěte si, jak je to s rybářským lístkem a povolenkami
V České republice máte dvě možnosti, které vám otevírají bránu k rybaření. Stát se můžete členem rybářského svazu, přičemž musíte složit zkoušky a získat rybářský lístek. Poté si ještě dokoupíte povolenku a můžete rybařit na svazových vodách, případně revírech.
Jestliže se vám zdá tato cesta poměrně zdlouhavá, ještě se nabízí jedna varianta, a tou je lovení na soukromých rybářských revírech. V takovém případě vám stačí jen koupit si povolenku na konkrétní soukromý revír a chytat i bez rybářského lístku či jiné povolenky. Počítejte však s vyšší cenou takové povolenky.
Získejte rybářský lístek, není to žádná věda
Obraťte se na organizaci rybářského svazu, a to buď na Český rybářský svaz, pod nějž spadá sedm územních svazů, a Moravský rybářský svaz, jenž je pouze jeden. V každém městě, ale i v mnohých obcích najdete místní organizace, a tak nemusíte jezdit příliš daleko, abyste si mohli udělat rybářský lístek.
Pro získání rybářského lístku však musíte splnit několik základních podmínek, a tou nejdůležitější je úspěšné složení znalostního testu.
O přípravu na tento test se starají buď pracovníci organizace, kteří vám poskytnou několikahodinové bezplatné školení, nebo vám doporučí odbornou literaturu. Naučit se musíte:
- zacházet s rybami,
- doby hájení,
- povolené i zakázané způsoby rybaření atd.
V okamžiku, kdy budete připraveni, podstoupíte test obsahující 25 náhodně vybraných otázek. Vybíráte vždy ze tří možností. Pro získání rybářského lístku potřebujete odpovědět správně na alespoň 13 otázek. I absolvování testu je bezplatné.
Organizace vám vydá takzvané osvědčení o kvalifikaci pro vydání prvního rybářského lístku, na jehož základě si na příslušném úřadě s rozšířenou působností požádáte o rybářský lístek. Zaplatíte poplatek a rybářský lístek máte k dispozici.
Rybářským lístkem všechno začíná
Jakmile máte v ruce rybářský lístek, zavítáte opět do organizace Českého rybářského svazu, abyste získali ještě členskou legitimaci. Vyplníte přihlášku za člena, zaplatíte zápisné ve výši 1 000 korun a také roční členský příspěvek ve výši 500 korun. Po splnění těchto podmínek se stáváte právoplatným členem místní organizace i samotného Českého rybářského svazu.
Členové Českého rybářského svazu musí splnit brigády, které většinou bývají okolo 10 hodin ročně. Pomůžete na sádkách, se sekáním trávy a podobně. Jestliže jste časově vytížení, stačí zaplatit poplatek (okolo 50 až 100 korun za každou neodpracovanou hodinu) a nemusíte na brigády chodit.
Povolenky také něco stojí
V neposlední řadě se neobejdete bez povolenky k lovu, přičemž existuje hned několik variant – rozdělují se především na povolenky k lovu na mimopstruhových vodách a na pstruhových vodách. Stejně tak se dále rozdělují na povolenky pro jednotlivé revíry, ale zakoupit se dají i povolenky územní a celorepublikové.
Povolenky se také liší časovým omezením, přičemž existují různé druhy od jednodenních až po roční.
Ceny ročních povolenek na územních svazech jsou pro rok 2021 následující:
- mimopstruhová povolenka – 2 550 Kč,
- pstruhová povolenka – 2 600 Kč.
V případě celurepublikových variant jsou ceny takové:
- mimopstruhová povolenka – 3 600 Kč,
- pstruhová povolenka – 3 700 Kč.
Bez povinného vybavení se rybářem nestanete
Pusťte se konečně do té příjemnější části, a to do pořizování potřebného rybářského vybavení. Podle zákona musíte mít u sebe podběrák, metr a vyprošťovač háčků, ovšem tím to nekončí.
Jestliže si chcete objednat kvalitní podběráky, metry na přesné měření a peány či vyprošťovače háčků, podívejte se do pestrého produktového portfolia e-shopu TropicFishing.cz.
Zdroje:
Článek je INZERCE, nejde o odborný text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.
V případě Vašeho zájmu mít na www.priroda.cz svou reklamu nás neváhejte kontaktovat.
autor: