Chcete prodat či darovat čerstvě nasbírané houby? Pozor na přísné podmínky
Osvědčení prokazující znalost hub
Tou zásadní změnou je nutnost vlastnit osvědčení o znalosti hub. Podobně jako u rybářů. Ti ho však musí mít i ve chvíli, kdy ryby neprodávají. Takové osvědčení vám vystaví na základě zkoušky hygienická stanice příslušná adrese vašeho trvalého pobytu. K žádosti musíte přiložit i výpis z trestního rejstříku a lékařskou zprávu o vyšetření zraku. Osvědčení je vydáváno na dobu určitou a to maximálně na 10 let. Záleží na vašem věku.
Zkouška se skládá z písemné a ústní části. K ústní části jsou připuštěni žadatelé, kteří zodpoví správně minimálně 2/3 otázek testu. Z toho musí být správně zodpovězeny všechny týkající se jedovatosti hub.
Při zkoušce znalosti hub musí žadatel prokázat znalosti právních předpisů upravujících členění hub na skupiny a podskupiny, znalosti znaků jednotlivých skupin a podskupin hub, požadavků na jejich jakost a zdravotní nezávadnost, značení, způsob jejich sběru, třídění a zpracování, podmínek jejich přepravy, skladování, balení a prodeje. Dále musí žadatel vždy prokázat způsobilost rozlišení jedlých a jedovatých hub podle názorných pomůcek, např. atlasu, znalosti příčin nejčastějších otrav z hub, zdravotních projevů otrav z hub a souvisejících zásad poskytování první pomoci.
Zkoušky bývají organizovány hromadně a účastní se jich, krom sběratelů, kteří chtějí houby prodávat či rozdávat i restauratéři, kteří vaří z vlastních nasbíraných hub. Termín vám sdělí hygienická stanice.
Získat toto osvědčení není jen formální záležitostí. O jeho držiteli lze říci, že o houbách opravdu něco ví. Za 500Kč si tak i sami pro sebe ověříte Vaše znalosti.
Samozřejmostí je dodržení hygienických zásad
Čerstvé houby uváděné na trh, tedy prodávané či darované, nesmí být krájené, přípustný je jen jediný řez a to tak aby nebyl oddělen klobouk od třeně. Houby samozřejmě musí být zdravé. Podle vyhlášky 397/2021 Sb. mohou být houby poškozeny škůdci a to nejvýše na deseti procentech. Maximálně tři otvory, menší požerky a úlomky. Takových hub může být maximálně 5%. Vše musí být vždy označené druhem houby a datumem sběru. Prodávat lze cca 60 druhů, které jsou uvedené v příloze výše zmíněné vyhlášky. Nepřípustné je prodávat houby přestárlé a zapařené či příliš mokré.
Vyhláška také stanovuje podmínky skladování. To je další věc, kterou musíte znát, pokud chcete vámi nasbírané houby uvádět na trh, tedy prodávat nebo i darovat.
A měli byste znát, pokud houby sbíráte a uskladňujete pro vlastní spotřebu nechcete mít zdravotní problémy. Ve výše zmíněné vyhlášce se píše nejen o čerstvých houbách, ale i o mražení a sušení. I když si houby skladujete pro vlastní spotřebu, například na zimní bramboračku či houbové omáčky, stojí za to mrknout jaké jsou hygienické požadavky správného skladování a držet se jich.
Související legislativa:
Vyhláška 397/2021 Sb. Vyhláška o požadavcích na konzervované ovoce a konzervovanou zeleninu, skořápkové plody, houby, brambory a výrobky z nich a banány
témata článku:
autor:
Diskuze k článku „Chcete prodat či darovat čerstvě nasbírané houby? Pozor na přísné podmínky“