Bříza bělokorá – bělostný zázrak nejen v péči o vlasy
Jak již bylo řečeno, bříza je výborným kosmetickým prostředkem.
Využívá se dokonce při léčbě lidského melanomu a jiných nádorů kůže. Mimo to ale při kosmetickém užívání pomáhá rozšiřovat póry, regeneruje pokožku, prokrvuje a dezinfikuje. Zklidňuje a hojí podrážděnou pokožku. Březový éterický olej také skvěle pomáhá proti celulitidě a nežádoucím kožním vyrážkám, například akné. Největší vliv má ale na naše vlasy. Zvyšuje jejich lesk, sílu a pružnost, zklidňuje projevy lupénky na vlasové pokožce a pomáhá odstraňovat lupy. Díky prokrvujícím schopnostem podporuje také růst vlasů. Pomáhá odmastit nadměrně se mastící pokožku hlavy a celkově čistí kůži kštice. I proto se stala jednou z nejpoužívanějších složek ve vlasových přípravcích.
Bříza ale také výborně pomáhá našim ledvinám.
Má silné diuretické účinky a pomáhá proti nemocem ledvin a močového ústrojí. Dokáže rozpouštět ledvinové kameny a písek, příznivě působí také při infekcích močových cest, kdy dezinfikuje a odvodňuje. Při infekcích také pomáhá odplavovat bílkovinu z moči. Diuretických účinků se využívá také při otocích a potřebě celkového odvodnění těla. V prevenci příznivě ovlivňuje zdraví ledvin a močových cest. Má také silné potopudné účinky a proto pomáhá při potřebě ochlazení nebo při horečce.
Bříza toho ale umí mnohem víc.
Má silné protivirové, protizánětlivé a protinádorové účinky. Nejnovější výzkumy ukazují na její příznivý účinek při podpůrné léčbě při onemocnění HIV. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zlepšuje příznaky revmatismu a pomáhá při bolestech kloubů. Lidé s onemocněním pohybového aparátu rovněž ocení její účinky při léčbě dny a osteoporózy. Pomáhá také při nemocech slinivky. Podporuje funkci jater a střev. V neposlední řadě pomáhá při léčbě chřipky a nachlazení. Používá se také v gemmoterapii, kde čerstvé pupeny, mimo jiné, pomáhají při nemocech sleziny. Pupeny také pomáhají při zánětech kostí a samozřejmě jsou hojně využívány právě při léčbě ledvinových potíží.
Břízu je možno využívat i do koupelí.
Ideální je připravit nálev nebo odvar. Stačí pár lístků nebo pupenů zalít horkou vodou, jako bychom připravovali čaj, nechat 10-15 minut louhovat a poté scedit. V případě odvaru je možné ještě krátce povařit. Jakmile nálev vychladne, nalijeme jej do koupele nebo vandlíku, a používáme ke koupeli, která trvá max. 15-20 minut. V případě oteklých nohou stačí omývat postižené končetiny, pokud nám jde spíše o léčbu bolestivých kloubů a potíží s pohybovým aparátem, je žádoucí absolvovat koupel celého těla. Po koupeli relaxujeme a pokožku natřeme zklidňujícím olejíčkem. Lázeň je možno opakovat obden.
Břízu není těžké sehnat,
můžeme si ji zasadit i na naší zahrádce jako okrasný prvek. Častěji ji však nalezneme v různých remízcích a na krajích lesa, kde funguje především jako pionýrská, náletová dřevina. Z břízy sbíráme především pupeny a čerstvě rozvinuté mladé lístky. Nejúčinnější jsou ty lepkavé, a sbíráme nejpozději dva měsíce poté, co se rozvinuly, poté většinu účinných látek ztrácejí. Se stářím listů ubývá především množství užitečných silic. V zahraničí je zvykem sbírat ještě tzv. březovou vodu, což je jarní míza, u nás je to však zakázané (respektive povolené jen u bříz vysazených na našem pozemku). Březová voda je totiž vlastně jarní míza, a nešetrný odběr může strom i zabít.
Březová voda je v současně době poměrně diskutabilní produkt.
Mnozí si chválí její silné detoxikační účinky. Snižuje také hladinu cholesterolu, příznivě pomáhá i při oslabené funkci ledvin, urychluje také metabolismus a podporuje trávicí systém. Má také pozitivní vliv na menstruační cyklus a plodnost, a výborné hydratační účinky na vlasy a pokožku.
Na druhé straně se však nachází způsob jejího získávání, který pro strom není zrovna šetrný. Voda se sbírá od poloviny března do poloviny dubna. Do kmenu se vyvrtá otvor, kterým míza vytéká ven. Nikdy by se nemělo odebírat víc než jeden litr z jednoho stromu, otvor by se následně měl vždy uzavřít korkem nebo zátkou z propolisu, jinak může strom „vykrvácet“. Mízu nikdy neodbíráme z mladých stromů. Víme však, že takto se to bohužel často neděje a stromy pak zbytečně umírají. Určitou novou variantou je získávání březové vody jako extraktu výtažku z pupenů, které obsahují nemalé množství účinných silic a jejich sběr je pro strom šetrnější.
Ohledně březové vody probíhají ještě diskuze kolem jejího zpracování. Samotná březová voda má trvanlivost maximálně týden, a to i při uchování v lednici, což výrazně komplikuje její komerční produkci. Proto se z ní často vyrábí sirup nebo je uměle přislazována či doplňována konzervanty, aby déle vydržela. To však zase narušuje její zdravotní účinky, a tak je diskutabilní, zda je vůbec vhodné březovou vodu komerčně nabízet.
Břízu nejčastěji zpracováváme
sušením. Sušíme velmi pomalu při max. 40oC, jelikož vosková vrstva na listech zpomaluje proces sušení. Z větviček a lístků se prostřednictvím suché destilace vyrábí ještě tzv. březový dehet.
Nedoporučuje se konzumace břízy před spaním
pro její silné močopudné účinky – nejen, že by nás v noci mohla honit na malou, ale také by mohla podráždit ledviny, které v noci odpočívají. Pro silné močopudné účinky se také nedoporučuje užívat břízu v těhotenství. Na paměti je třeba také mít, že březový pyl dokáže být silný alergen, a potíže u některých alergiků mohou nastat už v polovině února.
Ať už je to tak nebo tak, bříza je nádherným symbolem jara a je žádoucí, abychom si ji chránili a využívali jejích darů s úctou, pokorou a potěšením.
Zdroje:
Bylinky Revue, 2019-2025. Praha. ISSN 1804-3135
HOLZÄPFELOVÁ, Blanka, Bc., 2022. Rostlinná léčba bez rizik. Nakladatelství Dvojka. ISBN 978-80-908601-0-0
THOMAS, Alena, 2018. Děláme si to doma sami 3: herbář receptů pro domácí lékárnu, kosmetický salón i špajz. V Brně: Jota. Populárně naučná. ISBN 978-80-7565-341-3.
autor:
Diskuze k článku „Bříza bělokorá – bělostný zázrak nejen v péči o vlasy“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
![]() Lyžaři, vraťte staré vosky se slevou na nové | ![]() Američtí farmáři, PFAS a soudní spor, který hýbe i legislativou v EU | ![]() Česnek setý – pomocník už od pravěku |
zobrazit více článků... |