Brambory léčí i škodí
Pokusme se onen spor rozseknout hned na začátku.
Zelené nebo naklíčené brambory obsahují alkaloid zvaný solanin. Ten působí toxicky především na naše ledviny, ale příznivě nepůsobí ani na naše další orgány. Údajně se částečně rozkládá při 170 stupních Celsia, ale ani tepelná úprava při vyšších stupních nikdy nezaručí jeho 100% odbourání.
Nepomůže ani známé „stačí okrojit“, jelikož nazelenalá nebo naklíčená brambory je již hlíza, která zahájila proces fotosyntézy, aby z ní dokázala vzniknout rostlina, a tak se jedovatý solanin a další látky nacházejí již v celé bramboře, i když okem nejsou viditelné.
Knín není jen o chuti
Zredukovat množství solaninu dokážou i některé bylinky, používané jako koření, typicky je to například kmín, saturejka, majoránka nebo řasa wakame. Ani to však nezaručí, že taková brambora bude zdravá. Zkrátka a dobře, nazelenalé nebo naklíčené brambory prostě patří na kompost. Ale nezoufejte, jsou to výborné brambory pro sklizeň v příštím roce, máte k dispozici rostliny prakticky zadarmo.
Žádné pytle brambor ve sklepě
Prasklé nebo při vyrývání poškozené pak zkonzumujeme co nejdříve, ideálně ještě v den sklizně, jelikož poraněním hlízy dochází k rychlému rozkladu škrobů a hrozí též rychlé napadení plísní. Všichni pak víme, že brambory patří do sklepa, kde je udržujeme v temnu, chladu a suchu, nedáváme je do vrstvy vyšší než 6 cm (takže žádné skladování v pytlích!), vhodné je umístění například do nízké bedny s dobrým větráním, jelikož pobyt ve větší vrstvě, stejně tak světlo a teplo zvyšují klíčivost, a tím pádem o sklizeň můžeme velice rychle přijít.
V obchodech bývají brambory ošetřovány chemicky proti klíčivosti, a tak se slupkou konzumujeme jen ty, které jsme si vypěstovali v přirozené kvalitě doma na zahrádce.
Abychom se však jen nestrašili, brambory dokážou být i velkým pomocníkem. Kromě toho, že voda z jejich vaření je skvělá jako hnojivo (pozor, nesmí být solená nebo kořeněná!), obklad z brambor je například skvělým pomocníkem při ucpaných nosních dutinách. Při vnitřní konzumaci (kterou všichni dobře známe) působí příznivě například na kardiovaskulární systém, stejně tak imunitu, pozitivně ovlivňují funkci jater nebo uleví při potížích se žaludkem.
Obsahují minimální množství tuku (ani ne půl procenta), zato jsou bohaté na množství škrobů, vitaminů, minerálů a také bílkovin. Díky tomu pomáhají při stresu, pocitu vyčerpání a únavě, přispívají také k detoxikaci a pomáhají harmonizovat hladinu cukru v krvi, díky čemuž se necítíme unavení nebo nepřirozeně hladoví. Pozitivně také působí při bolestech hlavy a ulevují při migrénách. Ženy též ocení, že konzumace brambor posiluje růst vlasů a zlepšuje jejich vzhled a kvalitu.
Bramborový obklad na dutiny a klouby
Pokud vás pak trápí bolesti kloubů nebo již zmíněné ucpané dutiny, skvělým pomocníkem je bramborový obklad. Syrové brambory se nastrouhají, je možno je smíchat s trochou rozmačkaného zelí nebo pár kapkami zázvorové šťávy (někdy se kombinují také s křenem, ale pozor, to už je hodně silný obklad), směs se přiloží na postižené místo, obváže obvazem a několika ručníky a nechá působit maximálně 2-3 hodiny. Nenecháváme působit déle, mohlo by dojít k popálení kůže, v případě společného obsahu křenu necháváme působit pouze 10-15 minut!
Léčivá bramborová šťáva
Známým produktem z brambor je také bramborová šťáva. Pro její silné protinádorové vlastnosti je často používána v pomocných kúrách při onkologických onemocněních, přidává se například do Breussových šťáv. Je vhodné užívat ji ve směsích v malém množství, maximálně 250 ml denně. Pro lepší chuť se kombinuje často s červenou řepou, jablkem, mrkví, celerem nebo medem. Dokáže pročistit trávicí ústrojí (pozor, na některé jedince má silné projímavé účinky, proto začínáme vždy na nízkých dávkách), příznivě působí a ulevuje při potížích s dnou, ženám pomáhá od silných menstruačních bolestí a příznivě působí i proti migrénám. Pomáhá léčit také afty, paradentózu, nejrůznější střevní potíže nebo žaludeční vředy. Nesmí se však užívat v případě, že trpíte na onemocnění ledvin a močových cest. Pravidla pro její zpracování jsou pak stejná jako při zpracování samotných brambor.
Pozor na ledviny a slinivku
S konzumací brambor bychom to neměli přehánět, jelikož i zde platí, že všeho moc škodí. Obsahují totiž nevhodný poměr draslíku a sodíku (250:1), a tak při nadměrné konzumací oslabují a dráždí ledviny. Nadměrná konzumace brambor také oslabuje slinivku a může způsobit hypoglykemii, díky vysokému obsahu škrobu hrozí též poškození CNS.
V nadměrném množství také mohou paradoxně přispět k tvorbě migrén,
mohou způsobit otupělost, revmatismus, bolesti kloubů, u mužů pak impotenci až neplodnost. Bohužel, dnes není výjimkou, že se brambory nebo výrobky z nich nacházejí téměř v každém produktu (především díky vysokému obsahu škrobových látek a nízké ekonomické nákladovosti), a tak je třeba si množství takových produktů ohlídat. Pokud však brambory konzumujete jen občas a striktně si hlídáte jejich kvalitu a způsob zpracování, nemáte se čeho obávat.
Věřím, že i vy v bramborách najdete svůj lék nebo prostě jen dobrou pochoutku pro podzimní a zimní dny.
Zdroje:
Bylinky Revue, 2019-2024. Praha. ISSN 1804-3135
HOLZÄPFELOVÁ, Blanka, Bc., 2022. Rostlinná léčba bez rizik. Nakladatelství Dvojka. ISBN 978-80-908601-0-0
THOMAS, Alena, 2018. Děláme si to doma sami 3: herbář receptů pro domácí lékárnu, kosmetický salón i špajz. V Brně: Jota. Populárně naučná. ISBN 978-80-7565-341-3.
Státní ústav pro kontrolu léčiv. 2024. [online]. SÚKL © 2010
témata článku:
autor:
Diskuze k článku „Brambory léčí i škodí“