Borovice nejen jako vánoční stromeček

autor: Blanka Holzäpfelová
Málokdo si splete borovici. Její specificky dlouhé jehlice a červená borka jsou často k nepřehlédnutí. Původem pochází ze Sibiře a severských oblastí, ale postupem času se víc rozšířila i v našich podmínkách. Našinec ji má také často spojenou s Vánocemi, kde bývá oblíbenou dekorací v podobě vánočního stromečku nebo chvojí. Mnozí však netuší, že je také léčivá, a právě na tuto její stránku se teď podíváme podrobněji.


Borovice má protizánětlivé, zahřívací, povzbuzující a dezinfekční účinky.

Velmi příznivý vliv má na naše pohybové ústrojí. Má vynikající protirevmatické účinky, a tak se osvědčila jako podpůrný prostředek při revmatických onemocnění. Hojně se používá například do tinktur nebo mastí sloužících jako mazání bolavých kloubů a tkání. Má také regenerační vliv na chrupavky a kosti, dokáže proto ulevit při hojení zlomenin a podvrtnutí. Skvělá je také po větší fyzické zátěži, vrcholovém sportu, léčí také bolesti svalů a kloubů. To však není všechno. Borovice výborně dokáže ošetřit omrzliny i popáleniny.

Zmírňuje tak bolest a má schopnost zastavovat krvácení. Vonné silice z borovice zase dokážou ulevit od kašle a potíží s dýcháním. Mnozí také ocení její schopnost prokrvovat a zahřívat tkáně, výborně uleví od pocit studených nohou i rukou. I močový systém borovici ocení, neboť ledviny i záněty močových cest. Pomáhá také rozpouštět kamínky v ledvinách i močovém měchýři.

Pupeny mají údajně schopnost ulevit při tuberkulóze, působí také příznivě proti bakteriím. V neposlední řadě má své využití v Bachově terapii, kde se používá ke zlepšení sebepřijetí a schopnosti odpouštět druhým.

Z borovice můžeme sbírat pupeny a jehličí, někdy také kůru nebo smůlu.

Pupeny sbíráme před rozvinutím brzy na jaře (obvykle v dubnu), jehličí pak mladé v podobě výhonků (obvykle v dubnu-květnu). Někteří preferují sběr výhradně v zimě, kdy se zeleného nedostává, tady je však třeba opatrnosti, jelikož tmavé a starší výhonky mohou být nepříjemně nahořklé.

Pryskyřici pak můžeme celoročně z poraněných stromů. Pryskyřici vždy skladujeme v lednici! Vše sbíráme v malém množství, abychom strom výrazně nepoškodili! Nikdy také nekonzumujeme jehličí v celistvém a syrovém stavu, ostré bodce by mohly poranit naše trávicí ústrojí!

Velmi známý bývá také éterický olej.

Ten obsahuje vysoké množství terpentýnu, který mu dodává onu specifickou lesní vůni. Olej pomáhá aktivizovat psychiku, pomáhá proti depresím a ulevuje od psychického napětí. Povzbuzuje také při únavě a olej z borovice kleč výborně uklidňuje „pocuchané“ nervy.

Olej také podporuje funkci nadledvinek, posiluje vlasy a jak již bylo zmíněno, například při masážích skvěle uvolňuje ztuhlé svalstvo. Olej z borovice kleč harmonizuje dýchání při nachlazení. Ženy zase ocení, že pomáhá při potížích s PMS a bolestivé menstruaci. Olej však může dráždit, a tak jej užíváme vždy krátkodobě a pouze v malém množství. Vždy jej také ředíme s nosným olejem (například slunečnicový nebo mandlový).

Pro léčebné účinky můžem použít borovici kleč i borovici černou,

obě jsou příbuzné oné klasické borovici lesní, i když některé zdroje uvádí, že borovice kleč nemusí být příliš vhodná (údajně má silnější účinky, někteří také uvádějí, že je slabě jedovatá). Doporučuji si tedy informace před samotným užitím ještě ověřit ve vaší oblasti.

Specifickým případem je borovice pinie,

jejíž plody jsou mnohým známé piniové oříšky. Ty obsahují vysoké množství nenasycených kyselin, především omega-3, a proto jsou prospěšné našemu srdci a krevnímu oběhu. Dále obsahují kyselinu pinoleovou (vyskytuje se jen v semenech jehličnatých stromů), vitaminy A, skupiny B, D a E, a také nemalé množství minerálů a stopových prvků. Napomáhají tak například při léčbě zánětů, ale jsou také skvělým výživovým doplňkem. S jejich množstvím to ovšem nepřeháním, jelikož stejně jako jiná semínka a oříšky obsahují vysoké množství tuků a mohou tak podráždit náš žlučník.

Z borovice pinie se také často využívá piniový olej, konkrétně olej z podrcených piniových oříšků. Ten se využívá především v kosmetice, jelikož má schopnost hydratovat a vyživovat pokožku. Skvěle tak hojí akné, pomáhá také při lupénce či ekzémech, zklidňuje také pleť při drobných popáleninách nebo po holení. V neposlední řadě podporuje také imunitu.

Odvar z borovicového jehličí pijeme v množství max. 5-8 lžic denně,

jelikož dokáže podráždit sliznice. Kdo by chtěl, může si doma vyrobit vlastní borovicovou mast na bolavé klouby a svaly. Budeme potřebovat asi 500 ml kvalitního rostlinného oleje (např. slunečnicový), hrst borovicového jehličí, 100 g včelího vosku a 100 g bambuckého másla. Ve vodní lázni necháme olej mírně zahřívat (pozor, nesmí se vařit!) spolu s nastříhaným nebo podrceným jehličím, a to po dobu asi 30 minut. Poté ji necháme louhovat přes noc, aby se uvolnily všechny potřebné léčivé látky. Ráno směs přecedíme přes plátýnko a opět zahřejeme. Poté smícháme se zbytkem ingrediencí, promícháme, a přelijeme do připravených sterilizovaných nádobek nebo lahviček. Směs uchováváme v suchu a temnu, vydrží asi měsíc. Používáme podle potřeby na bolavé svaly a klouby.

Věřím, že i vy najdete v borovici svého přítele, ať již v podobě voňavé dekorace nebo léčivého prostředku.

Zdroje:
Bylinky Revue, 2019-2025. Praha. ISSN 1804-3135

HOLZÄPFELOVÁ, Blanka, Bc., 2022. Rostlinná léčba bez rizik. Nakladatelství Dvojka. ISBN 978-80-908601-0-0

THOMAS, Alena, 2018. Děláme si to doma sami 3: herbář receptů pro domácí lékárnu, kosmetický salón i špajz. V Brně: Jota. Populárně naučná. ISBN 978-80-7565-341-3.

Liston, A., Gernandt, D.S., Vining, T.F., Campbell, C.S. and Piñero, D. (2003). MOLECULAR PHYLOGENY OF PINACEAE AND PINUS. Acta Hortic. 615, 107–114

LIN, Ching-Ping; HUANG, Jen-Pan; WU, Chung-Shien. Comparative Chloroplast Genomics Reveals the Evolution of Pinaceae Genera and Subfamilies. Genome Biology and Evolution. 2010, roč. 2, s. 504–517. 



témata článku:
autor:
Blanka Holzäpfelová
zdravotní sestra, autorka knihy Rostlinná léčba bez rizik

datum vydání:
DNES


Diskuze k článku „Borovice nejen jako vánoční stromeček“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!