Lyžaři, vraťte staré vosky se slevou na nové
„Vyjedu 3x za sezónu to nemá cenu řešit.“
Má. Zrádnost těchto chemikálií je v jejich vysoké odolnosti, proto se jim říká věčné a rozhodně nejsou nebezpečné jen přírodě, ale i lidem.
Co jsou věčné chemikálie zač?
Věčné chemikálie nebo také PFAS tvoří velkou skupinu zvlášť odolných syntetických chemikálií, které se využívají krom lyžařských vosků například do hasících přístrojů, ale také na nepromokavé oblečení a nepřilnavé povrchy nádobí, obaly na jídlo a nápoje, stavební materiály. I tam se od nich postupně upouští. Díky své odolnosti se dostávají jak do půdy tak vody. Najdeme je jak ve zvířecích tak lidských tělech. Jsou klasifikovány jako pravděpodobně karcinogenní a je známo, že se koncentrují v orgánech, jako jsou játra, ledviny a žlučník. Lyžaři na svých toulkách mají na svědomí jen cca 2% tohoto znečištění celkově. Nicméně musíme si uvědomit v jakých místech. Trasy mnohdy vedou těmi nejcennějšími lokalitami, které tu máme.
Vědci ve stopě
Vědci si udělali výlet a sebrali vzorky z lyžařských stop a jejich okolí v Jizerských horách. Za posledních 9 měsíců jich bylo 800. Podle Jaroslava Semeráda z Mikrobiologického ústavu AV ČR jsou na nástupních a domazávacích místech na tratích hodnoty koncentrací PFAS až 100x vyšší než jinde. „Bohužel pozorujeme tyto látky v biotě, tedy například v rybách, potůčcích, v půdě… Příroda je tomu vystavena. A lze říci, že z aktuálních studií se čím dál více ukazuje, jak nebezpečné tyto látky jsou,“ varuje Semerád.
Voda pro Jablonec a Liberec
Bohužel již zmíněná nástupní a domazávací místa na tratích jsou v blízkosti nádrží, ze kterých čerpá pitnou vodu nedaleký Jablonec i Liberec.
Závodníci už bez PFAS
Letošní sezóna je první, kdy závodníci musí na závodech povinně vyměnit své vosky za varianty bez PFAS. Platilo to i pro nedávnou Jizerskou 50. Nejde jen o běžkaře, ale i sjezdaře a snowboardisty. Ti všichni už používají při závodech Fluorfree vosky. Aktuálně je tedy problém zejména amatérské lyžování.
Vyměňte staré vosky za nové
Český dovozce vosků SWIX a Toko přišel s iniciativou, kde od lidí spírá staré vosky, které obsahují PFAS a rozdává za ně se slevou 50% nové odpovídající varianty bez PFAS. Obě značky už mají několik let své výrobky Fluorfree. Donést můžete samozřejmě i použité vosky a také vosky jiných výrobců. Stačí najít vám vyhovující prodejnu a stihnout to do 31.března.
Podrobnosti k PFAS v lyžařských voscích najdete třeba v této bakalářské práci.
témata článku:
autor:
Diskuze k článku „Lyžaři, vraťte staré vosky se slevou na nové“