Američtí farmáři, PFAS a soudní spor, který hýbe i legislativou v EU

autor: Lenka Kadlíková
Věčné chemikálie PFAS (per- a polyfluoralkylové látky) se začaly využívat v širokém měřítku od 60tých let minulého století. Na jejich škodlivost pro životní prostředí i člověka se přišlo až v posledních desetiletích. Nebyla tomu ovšem věnována patřičná pozornost.

PFAS tvoří velkou skupinu zvlášť odolných syntetických chemikálií, které se využívají například do hasících přístrojů, ale také na nepromokavé oblečení a nepřilnavé povrchy nádobí, obaly na jídlo a nápoje nebo na lyžařské vosky, stavební materiály. Dostávají se jak do půdy tak vody. Najdeme je jak ve zvířecích tak lidských tělech.  EPA - americká Agentura pro ochranu životního prostředí je v roce 2023 klasifikovala jako pravděpodobně karcinogenní a je známo, že se koncentrují v orgánech, jako jsou játra, ledviny a žlučník. Zatím neexistuje spolehlivá technologie, která by je dostala z odpadních vod. Právě pro jejich odolnost získali přezdívku „věčné chemikálie“ První důkazy o jejich škodlivosti pochází už ze 70tých let minulého století.

PFAS v kalech z ČOV přímo na pole

Do životního prostředí se PFAS dostávají i prostřednictvím kalu z čistíren odpadních vod, které s těmito chemikáliemi stále nedokáží dobře poradit. Tyto kaly se využívají jako organické hnojivo. Jedněmi ze strůjců žaloby, o které bude řeč níže, jsou Colemanovi z Texasu. Ti nikdy na své půdě tento kal nevyužívali. Přesto došlo ke kontaminaci jejich půdy právě z něj. Z pole jejich souseda, který hnojivo obsahující tyto látky nechal týdny ležet na okraji svého pozemku a látky se tak splachem dostaly nejen do okolní půdy ale i vody.

O PFAS se farmáři dozvěděli podstatě až ve chvíli, kdy se zjistilo, co jim otravuje jejich půdu a zvířata. "Neexistuje žádný zákon, který by říkal, že nemůžeme prodávat náš dobytek, ale je to lidská svědomitost," řekl Tony Coleman po zjištění výsledků. 

Přestože kvůli kontaminaci z kalů bylo od roku 2019 uzavřeno několik farem, bylo používání kalu, který nebyl testován na PFAS zakázáno jen ve státě Michigan.

Žaloba na EPA pro neschopnost

V roce 2023 Colemanovi spolu s dalšími farmáři a Maine Organic Farmers and Gardeners Association a Potomac Riverkeeper Inc zažalovali EPA u federálního soudu za neschopnost regulovat per- a polyfluoralkylové látky (PFAS) v kalech z čistíren odpadních vod používaných jako organické hnojivo. Proces stále probíhá.

Jako jedna z posledních akcí EPA za Bidennovy administrativy bylo v lednu letošního roku vydání  návrhu hodnocení rizik chemických látek PFAS v kalech z čistíren odpadních vod a doporučení zemědělcům, aby se jim vyhnuli.

Jak je na tom aktuálně výzkum ohledně čištění vody od PFAS?

Výzkum probíhá na několika frontách. Jedna z běžných metod zahrnuje absorbci PFAS aktivním uhlím. Zkoumá se využití nanotechnologie, katalytická oxidace. V ranné fázi je biologická metoda, kde by se prováděl očištění pomocí mikroorganismů. Také se řeší možnosti kombinace těchto metod.

Co na to EU?

I EU má aktuálně na stole omezení PFAS rozšířením nařízení REACH, které zpřísní pravidla pro jejich použití. Řeší se výjimky, kde aktuálně není možné, nebo velmi složitě, tyto látky nahradit. K zásadnímu omezení by mělo dojít v nejbližších letech.

Otrávené pastviny: Jak "věčné chemikálie" zdevastovaly texaské rodinné rančery
EEA o PFAS
Enviwiki o PFAS
Česká studie o PFAS v pitné vodě a potravinách



témata článku:
autor:
datum vydání:
DNES


Diskuze k článku „Američtí farmáři, PFAS a soudní spor, který hýbe i legislativou v EU“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!