Alergie - špatná odpověď
Alergie je více než pouhá obtíž, nejen bezvýznamná, přechodná porucha, nýbrž alarmující znamení. Říká nám, že se již nedokážeme vyrovnat s tím, co na nás doléhá. Reagujeme, jako by se náš krásný svět skládal jen ze samých život ohrožujících původců nemocí a jedů. Problematika alergií nebyla dodnes zcela objasněna a alergie se dodnes vyléčit nedají, přestože se jejím výzkumem zabývá množství vědců na celém světě. V posledních letech lékaři pozorují stále stoupající počet alergických onemocnění. Podle střízlivých odhadů je v Česku přibližně 20% obyvatel postiženo některou formou alergie, mezi dětmi je to dokonce až 25%.
Alergické reakce jsou různé
Alergeny vznášející se ve vzduchu dráždí sliznice dýchacích cest. Otok sliznic vede k ucpání nosu, v horších případech je následkem silná úporná rýma, bronchitida nebo dokonce astma. Velice častou alergickou reakcí je svědění spojivek či velmi unavující, neustálé kýchání. Potrápit alergika mohou i kožní vyrážky, ekzémy nebo zarudnutí, která se vyskytují lokálně. Při alergiích se nasazují takzvaná antihistaminika. Tyto léky nemohou léčit alergii samotnou, nýbrž mohou pouze potlačit příznaky nemoci. K minimalizaci příznaků alergií se používá i vakcína.
Dědičnost alergie
U dítěte, jehož jeden rodič trpí alergií, je riziko vzniku alergického onemocnění 30%. Jsou-li alergiky oba rodiče, zvyšuje se riziko na 60 %. Může se ale stát, že dědičný základ "přeskočí" jednu generaci. Alergie může propuknout kdykoliv během života.
Zkřížené alergie
O zkřížené alergii hovoříme, jestliže se u alergika objeví klinické projevy alergie po kontaktu s jiným alergenem (látkou bílkovinné povahy, která je schopna vyvolat alergickou reakci) než tím, proti němuž si v minulosti vytvořil protilátky. U zkřížené alergie např. pacient alergický na břízu, s vytvořenými protilátkami proti pylu břízy, může mít alergickou reakci po banánu, ač právě na banán normálně alergik alergický není. Je to způsobeno podobnou stavbou alergenu břízy a alergenu banánu. Více na www.alergici.cz
Pylový kalendář
Pylový kalendář je velmi užitečná věc. Narazil jsem na něj již ve článku o fenologii. Výskyt jednotlivých alergenů můžeme předpovídat na základě znalosti kvetení rostlin z minulých let (i když každý rok je svým vývojem vegetace jiný díky trendům počasí), ale můžeme i tu kterou rostlinu - vlastní alergen - identifikovat podle doby, kdy trpíme příznaky alergie. Dobrý pylový kalendář je na stránce www.allergology.cz nebo na již zmíněné www.alergici.cz
Užitečné odkazy:
Pylová informační služba
Alergologicko-imunologická ambulance pro děti Ostrava
autor:
Diskuze k článku „Alergie - špatná odpověď“