Desátý ročník „Místo, kde žijeme“ rozdělí 1,5 milionu Kč pro pět komunitních projektů, která promění veřejná prostranství

autor: Markéta Kunešová
Praha, 1. dubna 2015 – Nadace VIA dnes vyhlašuje desátý ročník programu „Místo, kde žijeme“. Grant ve výši 300 000 korun, odborné semináře a pomoc konzultanta získá pět vybraných týmů lidí, kteří chtějí změnit své okolí. Program dodnes podpořil kultivaci 45 veřejných prostranství. Přihlášky je možné podávat do konce června. Z pozice generálního partnera podporuje program „Místo, kde žijeme“ společnost NET4GAS, partnerem je skupina HORNBACH.

O podporu mohou žádat neziskové i příspěvkové organizace a obce do 2 000 obyvatel. Hodnotící komise vybere pět projektů. Celkem tak bude úspěšným projektům rozdána podpora ve výši 1,5 milionu Kč.

Nadace VIA dlouhodobě podporuje projekty lidí, kteří se dají dohromady ve snaze vdechnout nový život zanedbaným prostranstvím, parkům nebo třeba návsím. Kromě zkrášlování okolí je podstatná kolektivní práce na přeměně prostor v místních komunitách. Lidé se domlouvají na společném cíli a tím zlepšují své vztahy vzájemně i k místu, kde žijí.

„Když proměníte veřejné prostranství s lidmi, se kterými jste předtím nikdy nespolupracovali, můžete nastartovat mnohem zásadnější změnu. Skončí totiž vzájemná nedůvěra lidí ve vašem okolí a zlepší se celková atmosféra v místě, kde žijete,“ říká Markéta Kunešová, projektová manažerka Nadace VIA.

„Naše podnikání je založeno na dlouhodobém rozvoji a péči o přepravní plynárenskou soustavu, která prochází převážnou částí České republiky. Chceme aktivně přispívat k rozvoji regionů, ve kterých působíme. Tento projekt Nadace VIA spadá do programu NET4GAS Blíž regionům, který je součástí našich společensky odpovědných aktivit,“ říká Zuzana Kučerová, senior specialistka propagace společnosti NET4GAS.

Přihlášku a více informací naleznete na webových stránkách Nadace VIA. Přihlásit se lze do 30. června 2015.

Velvarský Malvaňák, Středočeský kraj (Natvrdlí, o. s.)
Velvarský rybník „Malvaňák“ býval kdysi místem, kde to žilo. Místní sdružení se dala dohromady s cílem vrátit zanedbanému okolí rybníka krásu. Nyní je zde opět vhodné místo pro kulturní akce i pro příjemné procházky. 

Proměna chyšecké návsi, Jihočeský kraj (Naše Chyšecko, o. s.)
Lidé v Chyškách společně upravili plochu kolem místního kostela a fary. Vzniklo tak krásné místo přímo v centru obce, kde se scházejí obyvatelé a které se kdykoliv může proměnit třeba v letní kino. 

Vraťme náves Nebovidům, Středočeský kraj (Nebovidská tvrz, o. s.)
Před několika desetiletími obec po různých nešetrných zásazích a přestavbách  přišla o svou náves. To se teď místnímu sdružení podařilo změnit a znovu vytvořit krásné místo okolo dominanty obce, Nebovidské tvrze.

Strmilov – pěkné místo k životu, Jihočeský kraj (Město Strmilov)
Strmilovští na okraji obce vytvořili prostor nejen pro děti. Vznikla tu nová dráha pro BMX kola, venkovní tělocvična určená všem generacím, vycházková dlážděná stezka či stříška pro společné grilování.

Komunitní zahrada Krejcárek, Praha (My Aktivity, o. p. s.)
Sdružení zapojilo do plánování a samotné realizace místní obyvatele, uspořádalo řadu přednášek, besed a workshopů. Nakonec vznikla komunitní zahrada, která je součástí pražského parku Krejcárek. 



autor:
datum vydání:
7. dubna 2015


Diskuze k článku „Desátý ročník „Místo, kde žijeme“ rozdělí 1,5 milionu Kč pro pět komunitních projektů, která promění veřejná prostranství“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!