„Žáby útočí!“
„Většina druhů našich žab zimuje na souši. Například v různých sklepích, štolách, v norách od hlodavců, pod kameny apod. Na jaře se pak přesouvají k blízkým tůním, rybníkům a vodním nádržím, kde se páří a kladou vajíčka,“ vysvětluje Stanislav Němec, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Zatímco většiny obojživelníků si při jejich přesunech ani nevšimnete, táhnoucí ropuchy obecné nelze přehlédnout. Jdou víceméně hromadně v počtu několika set až tisíc jedinců. Někomu to může znít děsivě. Ale nemáte se čeho bát, ba naopak. V místech křížení ropuších „dálnic“ s naší dopravní sítí hrozí nemalé nebezpečí nikoli vám, ale právě žábám! „Ropuchy bývají věrni místům rozmnožování. Když jim tedy do cesty lidé vystaví silnici, budou přes ni každoročně chodit, přestože jich zde vždy mnoho zahyne pod koly automobilů,“ upřesňuje Stanislav Němec.
V takovýchto nebezpečných lokalitách lze žabímu masakru předejít stavebními úpravami, mezi které patří například různé podchody. To je ale finančně náročné řešení. Ochránci přírody proto musí migrující žáby chránit pomocí mobilních zábran, které každé jaro na rizikových lokalitách vystaví, denně je až téměř měsíc kontrolují, zachycené žáby přes silnici ručně přenáší a pak zábrany opět bourají. V tomto týdnu vlašimští ochranáři vystavěli zábrany na nejteplejší zabezpečované lokalitě, u zámku Kačina, a budou pokračovat na dalších místech.
„Letos stavíme zábrany již po dvanácté. Zabezpečujeme celkem 8 lokalit, a to u Trhového Štěpánova, u Šternova, Horky u Zruče, Tehova, u zámku Kačina, u Mokré Lhoty a rybníků Propast a Hruškov. Tah ropuch zde začíná někdy v půlce března, v závislosti na počasí. Minulý rok jsme spolu s dobrovolníky přenesli celkem 9 869 obojživelníků. Kromě ropuch obecných také například skokany, čolky, anebo kuňky,“ vyjmenovává Stanislav Němec.
Tah trvá cca měsíc. Velké skupiny žab tak můžete na silnicích potkat až cca do konce dubna. Především při setmění a v noci. Nelekejte se a pokuste se je objet. V místech, kde žábám ve vstupu na vozovku brání ochranné zátarasy, pak prosím zpomalte, abyste zábrany neničili. Žáby vám budou vděčné.
autor:
Diskuze k článku „„Žáby útočí!““