Pomozte zmapovat hnízdiště chřástala polního
Stavy chřástalů však dramaticky klesaly i ve většině dalších zemí Evropy, v rámci účinnější ochrany druhu tak bylo v mnoha zemích Evropské unie zavedeno speciální agroenvironmentální opatření, které na vybraných lokalitách chřástalům umožňuje úspěšně hnízdění. Pokud jste chřástala polního zaslechli, můžete tak přispět k lepšímu zmapování jeho výskytu i vy, a to vložením pozorování do online databáze České společnosti ornitologické http://birds.cz. Do mapy pak zadáte co nejpřesnější pozici volajícího samce a do poznámky můžete uvést, zda se jedná o pravidelné hnízdiště. Velmi užitečné jsou přitom nejen informace o volajících samcích z letošního roku, ale také o tradičně obsazovaných hnízdištích. O volajících samcích můžete informovat také přímo zemědělského koordinátora ČSO Václava Zámečníka na emailové adrese zamecnik@birdlife.cz.
Základní vymezení půdních bloků proběhlo již před více než 10 lety, je proto žádoucí na vybraných blocích porovnat starší informace s aktuálními a zpřesnit tak výběr vhodných půdních bloků. K tomu je právě zapotřebí získat co nejvíce informací o hnízdištích. Získaná data pak bude možné využít od roku 2015 v novém programovém období Programu rozvoje venkova, který je součástí již výše zmíněné AEO a jehož jedno opatření je právě titul na ochranu hnízdišť chřástala. Ten však vedle cílového druhu podporuje i celou řadu jiných druhů živočichů i rostlin, kterým posun seče až na polovinu srpna vyhovuje.
A jak lze chřástala na hnízdišti zaznamenat? Vzhledem k jeho skrytému způsobu života je to ve většině případů možné pouze na základě charakteristického hlasu, kterým se samec ozývá hlavně v noci od první poloviny května do poloviny července. Většinou se přitom zdržuje velmi dobře skrytý v husté vegetaci a pozorovat ho lze jen zcela výjimečně. Hlas používá na obhajování teritorií i přilákání samice; pokud je úspěšný, na hnízdišti setrvává pouze několik dní, během nichž se v noci prakticky neozývá, a poté, co samice začne snášet vajíčka, ji opouští a zkouší se spářit s další. To může být prakticky na stejné lokalitě, stejně jako na místě vzdáleném několik desítek kilometrů.
Hlas chřástala polního si můžete poslechnout zde: www.xeno-canto.org
Zdroj: www.cso.cz
autor:
Diskuze k článku „Pomozte zmapovat hnízdiště chřástala polního“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
Expozice v Památníku zapadlých vlastenců prošla inovací | Druhý ročník
iniciativy
„Zelenější
zítřek“ | Češi za rok odevzdali 767 tun úsporných zářivek |
zobrazit více článků... |