Pýchavka obecná - Lycoperdon perlatum Pers.

autor: Renata Petříčková
Tahle báječná jedlá houba je někdy neprávem opomíjená. Je totiž moc chutná a když se urodí, tak je jí opravdu velké množství. Je báječná do polévek a omáček, ale nedávno jsem ji v televizi viděla i nakládanou. Prý je výtečná...

Třídastopkovýtrusné-Basidiomycetes
Řádlupenotvaré-Agaricales
Čeleďpýchavkovité-Lycoperdaceae
Rodpýchavka- Lycoperdon
Druhpýchavka obecná-Lycoperdon perlatum Pers. ex Pers.

Charakteristika

Plodnice kyjovitého až hruškovitého tvaru a je 3-8 cm široká, 2-6 cm vysoká, v mládí je bělavá, později až světle žlutohnědá a úplně stará je olivově hnědá až šedohnědá. Tvoří kulovitý teřich, který přechází ve válcovitou stopku. Uvnitř v horní části je výtrusorodá hmota, tzv. gleba, vytvářející kulovitý útvar. Stopkovitá část je sterilní a je válcovitá. Na jejím povrchu najdete velké tuhé, kuželovité bradavky, které se snadno odlamují. Při olámání po nich zůstávají zřetelné areoly, což jsou maličké prohloubeninky. Mezi bradavkami jsou ještě četné drobné ostny. Na povrchu pýchavky je typické, že větší, ostře zakončené ostny jsou vždy lemovány či obkrouženy výrazně menšími bradavkovitými útvary. V dospělosti se plodnice na vrcholu, čili na svém pólu, otevírá malým otvorem. Pletivo v dolní části je s velkými komůrkami.

Jak pýchavka stárne, tak se jí zbarvuje vnitřní část a stává se měkkou a vodnatou. Po dozrání vysychá tak, že připomíná papír a vyprašuje olivově hnědý prach obsahující výtrusy. Výtrusy jsou 3-4.5 um velké, kulovité, jemně bradavičnaté.

Její vůně je příjemná, jemně houbová a charakteristická.

Rozšíření

Pýchavka obecná se vyskytuje od června do listopadu v sadech, na mezích, pastvinách, v lesích smíšených i listnatých. Roste jak jednotlivě, tak ve skupinách či kruzích. Najdeme ji i ve městě, hlavně po deštivém období, na okrajích chodníků. Její výskyt je téměř neomezený, roste od nížin až po vysoké hory. Lze ji nalézt i na zetlelých kmenech a pařezech.

Ochrana

Jako každá houba je i obyčejná pýchavka obecná houbou zasluhující naši pozornost. Určitě je klenotem naší přírody. Zákonem chráněna není.

Možné užití

Sbírají se jen mladé bílé plodnice, které chutnají výborně v polévce, houbových směsích a jako mozeček. Dají se i sušit a později použít například pod maso. Jak již bylo výše napsáno, lze ji i nakládat do octa či do soli.

Zaměnitelnost s jinými druhy je téměř vyloučená. Žádná jiná nemá takto lehce opadávající kuželovité ostny na povrchu.

Zajímavost

Dříve se prášek z vnitřku "nohy" pýchavek používal jako zásyp na rány, je totiž velmi sterilní.



autor:
datum vydání:
13. září 2006


Diskuze k článku „Pýchavka obecná - Lycoperdon perlatum Pers.“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!