Komár pisklavý - Culex pipiens

autor: Ing. Lenka Drbohlavová
Některé zvuky v přírodě jsou pro mnohé z nás neznámé. Do této skupiny ale určitě nezařadíme komára pisklavého. Samičky tohoto druhu se živí krví. Jejich přítomnost dokazují štípance, které nás mohou pálivě svědit i několik dní.

třída hmyz (Insecta)
řád dvoukřídlí (Diptera)
čeleď komárovití (Culicidae)
rod komár (Culex)
druh komár pisklavý (Culex pipiens)

Vzhled

Tělo komára pisklavého je štíhlé a drobné. Délka se pohybuje okolo 5 mm. Světlehnědé tělo je porostlé šupinkami. Jeden pár křídel je určen k letu, druhý naopak v této poloze udržuje rovnováhu.

Určité znaky jsou typické pouze pro samečka nebo pro samičku. Zatímco sameček má dlouhá opeřená vějířovitá tykadla, samička je má krátká a obrvená. Rozdílná je i délka sosáku. Sameček ho má krátký a slouží mu k sání nektaru z květů. Samička má sosák dlouhý a bodavý, uzpůsobený k sání krve. Vsedě je její tělo vodorovné s podložkou a dlouhé nohy vyčnívají vzhůru.

Rozšíření

Tento hmyzí druh je rozšířen na všech kontinentech.

Způsob života a potrava

Komár pisklavý je aktivní v období od dubna do října. Samci mají krátký život a po páření hynou. Přezimují pouze oplozené samičky z poslední podzimní generace. Zásobí se tukovým tělískem a zimu přečkají v klidovém stavu hibernace v chladných a vlhkých prostorách např. ve sklepech nebo kůlnách.

Tyto přezimující samičky mají delší tělo než samičky z letních líhní. Určité množství samiček zimu nepřečká, zvláště pokud nejsou ideální podmínky a zima je příliš suchá.

Potrava u obou pohlaví je značně odlišná. Samečkové sbírají nektar z květů. Samičky se naopak živí v noci krví různých živočichů, včetně lidí. Bílkoviny z krve potřebují pro dozrávání vajíček.

Rozmnožování

V dubnu samička klade vajíčka na hladinu malých vodních ploch jako jsou jímky vody pod okapy, dutiny stromů, louže atd.

Vajíčka, kterých bývá kolem 100 ks nohama lepí do shluků. Kladení trvá několik minut. Optimální teplota je 20 stupňů. Vývin vajíčka při takové teplotě trvá přibližně 10 dní. Teplota vody se může pohybovat v rozmezí 4-25 stupňů. V závislosti na teplotě je poté rozdílná doba vývinu.

Líhnutí larev probíhá směrem do vody. Během léta se vyvine až několik generací komářích larev (nejčastěji 3-4). Larvy mají na předposledním zadečkovém článku dlouhou dýchací trubičku, kterou se zavěšují k hladině. Při vyrušení odplavou rychlými a mrskavými pohyby zadečku ke dnu. Poté se opět vrátí na hladinu. Hlava larvy má dlouhá tykadla, zřetelné oči a ústní ústrojí, kterým přijímá potravu - prvoky, řasy a odumřelou organickou hmotou. Optimální teplota pro vývin je 20-28 stupňů.

Za 1-3 týdny se larva po třech svlékáních zakuklí. Kukla je zřetelně ohnutá a hřbetem hrudi se dotýká hladiny. Z hřbetu vyčnívají dvě dýchací trubičky. Při vyrušení dokáže kukla bleskově rychlými pohyby zadečku s vějířky zmizet pod hladinou. Po pár dnech se z kukly líhne dospělý jedinec.

Ochrana

Nejedná se o chráněný druh.

Možnost záměny

U nás se můžeme setkat také s komárem útočným, který se množí v tůňkách a močálech. Dalším vyskytujícím se komárem je komár čtyřskvrnný z rodu ANOPHELES. Komáři tohoto rodu jsou častými přenašeči malárie. Přenos nastane, pokud komár saje nejprve na malarickém pacientovi.

český název komár pisklavý
latinský název Culex pipiens
hlavní znaky štíhlý komár, světlehnědé tělo, dva páry křídel, sameček – dlouhá tykadla, krátký sosák, samička- krátká tykadla, dlouhý sosák
velikost kolem 5 mm
způsob života množí se ve stojatých vodách
rozšíření svět celý svět
rozšíření ČR po celém území
potrava samička -krev, samec – květinový nektar
ochrana nejedná se o chráněný druh

zdroje:
Rietschel S.,2010: Hmyz.
www.cs.wikipedia.org
www.catfish.cz



autor:
datum vydání:
26. srpna 2013


Diskuze k článku „Komár pisklavý - Culex pipiens“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!