Cvrček polní – Gryllus campestris

autor: Ing. Lenka Drbohlavová
Cvrček polní se řadí mezi hmyz. Charakteristický pro něj bývá zpěv neboli stridulace, který zaslechneme na lukách. Při troše štěstí však můžeme cvrčka polního v přírodě i zahlédnout.

třída hmyz (Insecta)
řád rovnokřídlí (Orthoptera)
čeleď cvrčkovití (Gryllidae)
rod cvrček (Gryllus)
druh cvrček polní (Gryllus campestris)

Vzhled

Cvrček polní je velký a statný a jedná se o největší druh cvrčka žijícího u nás. Délka těla se u samic pohybuje v rozmezí 19-27 mm. Samečkové jsou menšího vzrůstu a uvádí se 18-26 mm.

Cvrček polní má černé tělo, pouze zadní strana stehen je načervenalá a báze krytek jsou žluté. Hlava je velká, klenutá a lysá. V porovnání s hrudí je o hodně větší. Na hlavě má cvrček polní malé oči a nad nimi dlouhá tykadla. Plochá křídla mají hnědé zbarvení a jsou zkrácená a složená pod zadečkem. Na zadečku můžeme vidět dva štíhlé slabě ochlupené výrůstky tzv. cirky. V těchto místech se u samiček vyskytuje dlouhé kladélko.

U cvrčka polního můžeme zaznamenat krytky, které jsou delší než křídla. Pro cvrčka polního jsou charakteristické žluté základy krytek, které se u ostatních cvrčků neobjevují.

Rozšíření

Cvrčkovi polnímu svědčí slunné a suché louky, meze nebo okraje lesů. Obecně má rád travní místa, která jsou udržována sekáním nebo jsou určitým způsobem sešlapána. Dříve byla tato místa v přírodě hojnější, a tak i cvrček polní měl u nás vyšší zastoupení.

Naopak nemá rád husté travní porosty. Také na písčitém povrchu na něj nenarazíme, protože tu nelze hloubit nory. U nás ho můžeme zaslechnout nebo zahlédnout od konce dubna do srpna. Častěji ale zaznamenáme jeho typické cvrkání, které mnohdy trvá až do noci.

Způsob života a potrava

Způsob života tohoto cvrčka je velmi charakteristický. Na konci léta a na podzim si černě zbarvené nymfy cvrčka polního hloubí nory, kde přečkávají zimu. Tyto nory mohou být až 30 cm dlouhé. Na jaře potom samičky nory opouštějí a pohybují se volně v prostoru. Samečkové naopak u těchto děr zůstávají. Často až do noci cvrkají u vchodu a lákají tak k sobě samičky, které cvrkat nedovedou. Samičky se orientují pomocí zvuku samečka a samy najdou správnou noru. K dokonalé orientaci jim slouží uši. Jedná se o malé bubínky na holeních předních nohou.

Zpěvu cvrčka se říká STRIDULACE. Vzniká třením ozubené lišty jednoho křídla o žilku křídla druhého. K zesílení zvuku dochází pomocí tzv. harfy na křídle, která pak vydává velmi čistý tón. Zpěv slouží nejen k lákání samičky, ale také k označení teritoria.

Pokud se setkají dva samečkové, dochází nejprve k soutěži ve zpěvu. Prohrává slabší zpěvák a musí ustoupit. Je-li však zpěv vyrovnaný, dojde ke skutečnému souboji na kusadla. U cvrčků takové souboje mnohdy končí i smrtí jednoho z nich. Cvrček polní jako jediný z cvrčků u nás hloubí nory. Často může i člověk při poslechu cvrččího zpěvu najít jeho noru. Je však potřeba se pohybovat hodně opatrně, protože každé zachvění půdy je pro cvrčka varováním a na určitou dobu přestane cvrkat. Cvrček polní je blízký příbuzný kobylek nebo sarančí, což se dá snadno poznat na první pohled. Jejich výskyt je však v porovnání s cvrčkem polním hojnější.

Cvrček polní je všežravec, i když převážná část jeho stravy je tvořena rostlinnou složkou. Živí se hlavně travinami a bylinami.

Rozmnožování

Oplozená samička snese do nory asi 600 vajíček. Nymfy poté přezimují v noře a v následujícím roce se přemění v dospělého jedince. Přeměna od vajíčka v dospělého jedince probíhá u cvrčků jako nedokonalá proměna. Ta má následující stupně vývoje: vajíčko – larva (nymfa) - dospělý jedinec. Nymfa se od dospělého jedince liší velikostí, dále má nevyvinutá křídla a pohlavní orgány. Až po 11-násobném svlékání se z nymfy stane dospělý jedinec.

Možnost záměny

Záměna je vzhledem ke specifickému způsobu života a zbarvení nepravděpodobná.

český název cvrček polní
latinský název Gryllus campestris
hlavní znaky černé tělo, zadní strana stehen načervenalá, báze krytek žluté, velká hlava, dlouhá tykadla, hnědá plochá křídla, samečkové cvrkají
velikost samec 18-26 mm, samice 19-27 mm
způsob života žije na lukách, kde si hloubí nory
rozšíření slunné suché louky, meze, okraje lesů
potrava převážně rostlinná – traviny, byliny
počet vajíček kolem 600

zdroje:
Rietschel S.2010: Hmyz.
www.biolib.cz
www.cs.wikipedia.org
www.rozhlas.cz



autor:
datum vydání:
18. června 2013


Diskuze k článku „Cvrček polní – Gryllus campestris“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!