Břízu známe všichni. Nádherný strom s ojediněle nezvyklou bílou kůrou pocházející z oblastí Ruska a Běloruska (ostatně díky ní má Bělorusko právě svůj název). Všichni také známe březové šampony a další kosmetické přípravky, ve kterých má bříza svoje místo, a někteří z nás také možná znají sladidlo xylitol vyrábějící se právě z břízy. Bříza toho ale umí mnohem víc!
Jak nám bobr ušetřil desítky milionů
17. únor 2025, Lenka Kadlíková[ rubrika: vše živé a neživé ]
Na Padrťsku v CHKO Brdy se dlouhé čekání na různá povolení a domluvy na revitalizaci části území opravdu vyplatilo. Zatímco se úředníci a další zainteresované osoby dohadovali, bobr pracoval. Ne vždy je ale miláček a naopak něco stojí.
Lyžaři, vraťte staré vosky se slevou na nové
14. únor 2025, Lenka Kadlíková[ rubrika: udržitelný životní styl | téma: pfas, lyžování ]
Proč? Protože většina z nich obsahuje věčné chemikálie, které v nemalé míře zůstávají na trati. Vzhledem k tomu, že výrazná část tratí se nachází v našich horách, tedy v těch nejchráněnjších oblastech, je to velký problém.
Američtí farmáři, PFAS a soudní spor, který hýbe i legislativou v EU
13. únor 2025, Lenka Kadlíková[ rubrika: udržitelný životní styl | téma: PFAS, věčné chemikálie, zemědělství ]
Věčné chemikálie PFAS (per- a polyfluoralkylové látky) se začaly využívat v širokém měřítku od 60tých let minulého století. Na jejich škodlivost pro životní prostředí i člověka se přišlo až v posledních desetiletích. Nebyla tomu ovšem věnována patřičná pozornost.
Česnek setý – pomocník už od pravěku
12. únor 2025, Blanka Holzäpfelová[ rubrika: udržitelný životní styl ]
Česnek znali lidé už v pravěku. Nevěděli samozřejmě tenkrát, z jakého důvodu na určité věci funguje, ale důležité bylo, že pomáhal. Dnes již toho o česneku víme mnohem víc, a tak se na něj můžeme podívat pořádně zblízka.
Nejen člověk ovlivňuje klima na Zemi, v tom má pan Macinka pravdu
11. únor 2025, Lenka Kadlíková[ rubrika: klimatická změna | téma: klimatická změna, Co2 ]
Petr Macinka - Motoristé: „Klima není a nesmí být vnímáno jako nepřítel! Klima je přirozenou součástí planety Země, na které závisí všechny ekosystémy i lidský život. Nejedná se o protivníka, jehož je třeba spoutat, ale o systém, který se miliardy let vyvíjí a mění – bez ohledu na činnost člověka. Změny klimatu se na světě odehrávaly dávno před érou lidí a nepochybně se budou odehrávat i dlouho po ní.“ Ano, v tom máte pane Macinko pravdu.…
Kočičí vrnění proti stresu a pro lepší pohyb
10. únor 2025, Lenka Kadlíková[ rubrika: domácí mazlíčci ]
Blahodárnost kočičího vrnění na lidskou psychiku zná každý, komu někdy na klíně kočka vrněla. A ostatní o tom jistě slyšeli. Kočka samozřejmě nepřede kvůli nám, ale především kvůli sobě :-). I její psychice to dělá dobře, a nejen té.
Cibule u masa nesmí chybět, nejen kvůli chuti
5. únor 2025, Blanka Holzäpfelová[ rubrika: udržitelný životní styl ]
Cibuli zná každá kuchařka, a znali ji dobře už i naši předkové. Používá se téměř od pravěku, kdy samozřejmě ještě nebyly přesně známé její mnohonásobné léčebné účinky, ale lidé zkrátka věděli, že je velkým pomocníkem. Kuchyňskou stránku dnes vynecháme a podíváme se blížeji na její léčebné účinky.
Jak hadi tancují?
4. únor 2025, Lenka Kadlíková[ rubrika: vše živé a neživé ]
Trik s hadem „tančícím“ na melodii, kterou hraje jeho krotitel, je dobře známý. Ovšem úplně hluší hadi nejsou.
Kolik stojí údržba včel?
4. únor 2025, REKLAMA[ rubrika: vše živé a neživé ]
Chov včel je fascinující záliba, která nepřináší jen potěšení, ale také ekologické a ekonomické výhody. Přesto se mnoho začátečníků ptá: Jaké jsou náklady na udržování včelstev? Odpověď závisí na několika faktorech, které podrobně rozebíráme níže.