Třezalka tečkovaná - Hypericum perforatum

autor: Jana Šoltésová
Jedna z rostlin, kterou poměrně snadno poznáte. Už totiž z názvu třezalky tečkované vychází, že má velmi drobné tečkování listů.

Třída Vyšší dvouděložné - Rosopsida
Řád Čajovníkotvaré - Theales
Čeleď Třezalkovité - Hypericaceae
Rod Třezalka - Hypericum
Druh Třezalka tečkovaná - Hypericum perforatum
Rod Hypericum (Třezalka) zahrnuje kolem 380 druhů.

Charakteristika

Třezalka tečkovaná je řazena k vytrvalým a statným bylinám, které mohou dorůstat do výšky až šedesáti centimetrů. Jedná se především o lysou bylinu. Lodyhy jsou oblé, alespoň v horní části se dvěma vyniklými lištami. Listy bývají přisedlé, krátce řapíkaté, vejčité nebo vejčitě kopinaté s tečkovitými siličnými nádržkami a černými tečkovitými žlázkami. Tato bylina má velmi krásné, jasně zlatožluté pětičetné květy, které jsou v průměru 15 – 35 mm, za to korunní lístky jsou 8 – 18 mm dlouhé. Kališní lístky mají trojúhelníkovitý tvar. V malých žlázkách je obsažené červenofialové barvivo hypericin, katechinové třísloviny, flavonové glykosidy, silici, pryskyřici, organické kyseliny, provitamin A a vitamin C. Plody jsou tobolky a semena mají hnědou někdy až černou barvu. Kvete od května do září.

Lidově je nazývaná krevníčkem, svatojánskou bylinou, prostřelencem, ale také i čarovníkem.

Rozšíření

U nás se vyskytuje od nížin do podhorských oblastí velmi bohatě. Avšak ve vyšších nadmořských výškách se nachází spíše už jen vzácně. Třezalka tečkovaná upřednostňuje sušší louky, výslunné stráně. Můžeme ji vidět také podél cest, v lesních lemech a světlých listnatých lesích, dále je typickým obyvatelem pastvin. Třezalka tečkovaná celkově roste v celé Evropě.

Ochrana

Není nijak zvlášť chráněna.

Možnost užití

Třezalka tečkovaná je jedna z nejznámějších bylin, která se používá nejen v lidovém léčitelství. Především se sbírá kvetoucí nať, hned po rozkvětu. Nasbíraný svazek se pak usuší na větraném místě a hlavně ve stínu. Třezalka tečkovaná působí jako antibiotikum, podporuje látkovou výměnu, léčí většinu ekzémů. Dále odstraňuje otoky, pomáhá při chorobách plic, slinivky břišní i jater, léčí žaludek a dvanácterník. Zevně i vnitřně je pak vhodná k léčení ran, pohmožděnin, zlomenin, ale také i naraženin.

Zajímavost

Název třezalka pochází od staroslověnského trjezati (rozdrásat, rozpíchat), což se vztahuje k listům rostliny, které díky přítomnosti tečkovitých siličných nádržek vypadají jako propíchané.

Za další zajímavost lze považovat červené barvivo hypericin, kterému se také říká krev svatého Jana, protože podle legendy zuřivá Hérodiané, když jí přinesli na míse hlavu sv. Jana Křtitele, v zuřivosti propíchala jazyk světcův, že neutajil její špatné skutky. A nakonec z krve, která stekla na zem, vyrostla rostlina (třezalka tečkovaná). Má připomínat ukrutný čin – listy podobné propíchanému jazyku.

Český název Třezalka tečkovaná
Latinský název Hypericum perforatum
Výška až 60 cm
Rozšíření v ČR bohatě od nížin do podhorských oblastí
Rozšíření ve světě Evropa
Doba květu květen - září
Plod tobolky
Ochrana Ne
Zdroje:
www.kvetenacr.cz
botanika.wendys.cz

Fotografie:Ivan Bílek - www.naturfoto.cz



autor:
datum vydání:
2. srpna 2007


Diskuze k článku „Třezalka tečkovaná - Hypericum perforatum“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!