Hedvábí - ušlechtilé vlákno, jehož výrobu řídí motýli
Výroba hedvábí
Výroba hedvábí sestává ze čtyř částí: pěstování morušovníku, chov bourců morušových, namotávání hedvábných nitek ze zámotku na cívky, tkaní hedvábných látek
Bourec morušový a jemu příbuzné druhy bourců
Bourci se živí listy různých druhů stromů - jeden druh například dubovým listím. Nejkvalitnější hedvábí však pochází právě od bource morušového. V Číně se morušovník pěstuje ve formě nízkého křoví, aby se jeho listy daly snadno otrhat a nakrmily se jimi larvy bource morušového.
Chov bourců morušových
Chov bourců se soustřeďuje do dvouměsíčního intenzivního období na jaře. Vajíčka, uchovávaná na chladných místech od minulé sezóny, se nechají vylíhnout (teplo) hned poté, co na morušovníku vyrazí první lístky. Housenky se líhnou asi 8 dnů a téměř měsíc jsou krmeny morušovými listy. Během této doby se jejich hmotnost zvýší zhruba desetitisíckrát. Po čtvrtém svlékání z kůže začnou housenky spřádat zámotky. Ze dvou hedvábných žlázek pak vylučují směs polotuhé konzistence. Bourci si nejprve vytvoří jemné hnízdo a poté si pomalým pohybem hlavy po dráze ve tvaru osmičky začnou budovat vodotěsný zámotek, kterým se zcela opředou. Dokončený zámotek dokáže housenka zhotovit během tří dnů. Vykoná přitom asi 300 000 krouživých pohybů hlavou.
Rozmazlení domácí mazlíčkové
V Číně se říká, že bourci mají rádi teplo, sucho a čistotu. Vadí jim hluk, pach
smažených ryb, slzy, křik a těhotné ženy nebo ženy těsně po porodu. Dokonce i dnes jsou tyto neobvyklé požadavky bourců v některých čínských provinciích dodržovány.
Třpytivý povrch
Za třpytivý povrch vděčí hedvábné látky odrazu světla od vláken, jejichž průřez není
kulatý ale trojúhelníkový.
Hedvábí a svět
V současné době se světová produkce hedvábí pohybuje okolo 50 000 tun/rok a představuje tak pouhou pětinu světové výroby textilních vláken.
autor:
Diskuze k článku „Hedvábí - ušlechtilé vlákno, jehož výrobu řídí motýli“