Půjdete pouštět draky - aneb vítr jako meteorologický prvek

autor: Ing. Dagmar Honsová
Slovo vítr označuje horizontální přemísťování vzduchu vzhledem k zemskému povrchu. A protože se vyznačuje rychlostí a směrem, můžeme ho vyjádřit vektorem.

Horizontální složka větru vzniká působením především horizontální složky síly tlakového gradientu a Coriolisovy síly. Vertikální složka vzniká jako důsledek pohybu vzduchu např. při obtékání překážek. Vítr se v atmosféře uplatňuje při přenosu vody, energie a ovlivňuje další fyzikální vlastnosti vzduchových hmot. Zvyšuje intenzitu výparu z vodní hladiny a zemského povrchu, působí na objekty v krajině dynamickým tlakem, ale ovlivňuje i například tvorbu námrazy.

V meteorologii charakterizujeme vítr rychlostí a směrem

Rychlost větru může kolísat od 0 m.s-1 (bezvětří) do přibližně 100 m.s-1. Absolutně nejvyšší rychlost větru při zemském povrchu byla naměřena na horské meteorologické stanici Mount Washington v USA 12.4. 1934 a to 416 km.h-1 při maximálním nárazu. Směr větru se udává ve stupních azimutu od 0 ° do 360 ° (0° severní vítr, 90 ° východní vítr, 180 ° jižní vítr, 270 ° západní vítr). Je-li změna směru větru větší než 45 °, označuje se jako vítr proměnlivý. Rychlost a síla větru se v praxi odvozuje i podle silového účinku tlaku větru na objekty v krajině. Původní 14-dílnou stupnici sestavil v letech 1805-1808 anglický admirál F. Beaufort. Mezinárodně používaná Beaufortova stupnice má 13 stupňů a charakterizuje účinky přízemního větru na pevnině (0-bezvětří až 12-orkán).

Větrné poměry v ČR

Pro západní část ČR jsou nejtypičtější západní větry (20%), následují jihozápadní (18%) a severozápadní (15%). Na Moravě se nejčastěji vyskytují severozápadní (25%), jihozápadní (15%) a západní (14%) větry. V horských oblastech převládají západní větry a lze tam pozorovat i místní větry charakteru slabého fénu (Krkonoše, Šumava, Jeseníky) nebo studené bóry (Hrubý Jeseník).

Průměrná rychlost větru v nížinách je 2 m.s-1, s výškou rychlost roste. V nížinách je u nás asi 15 dnů s bouřlivým větrem (rychlost 62-74 km.h-1), ve výšce kolem 400 m n m. již 25 a nad 700 m n. m. více než 100.

Jak to bude s pouštěním draků tento týden?

V první polovině tohoto týdne bude převládat mírný západní a severozápadní vítr o rychlosti 2 až 6 m. s-1. Od středy to už bude jen slabý severozápadní vítr o rychlosti do 4 m. s-1. Do středy ještě očekáváme převážně oblačno s dešťovými přeháňkami. Od čtvrtka pak bude skoro jasno a odpolední teploty až 26 °C. Takže draci si ještě musí chvíli počkat.



autor:
datum vydání:
19. září 2006


Diskuze k článku „Půjdete pouštět draky - aneb vítr jako meteorologický prvek“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!