Vivisekce - násilí páchané na zvířatech

autor: Lenka Šínová
Pojem vivisekce je velmi známý. Stále je však mnoho lidí, kteří netuší, co si pod tímto slovem představit a nevědí, proč proti vivisekci bojují ochránci a ochránkyně zvířat. Zde je proto stručné vysvětlení tohoto pojmu a také objasnění stanovisek bojovníků a bojovnic za práva zvířat.

Slovo vivisekce pochází z dvou latinských slov "vivo" a "sectio" ("živé" a "řezat") můžeme ho tedy přeložit jako "řezat za živa". Teď už je i neznalým možná jasnější o co jde.

Ano, jde o pokusy na zvířatech, které jsou nelidské a kruté. Nejen, že "pokusná" zvířata jsou chována ve zcela nevhodných podmínkách, které jim téměř neumožňují vykonávat ani ty nezákladnější potřeby. Jsou také velmi krutým způsobem využívána pro pokusy s nejrůznějšími nemocemi a chemikáliemi. Zvířata jsou přivazována nebo paralyzována tak, aby jim byl znemožněn pohyb a aby se nemohla bránit, následně jsou do nich vpraveny zkoumané látky. Poté jsou vystavena, bez jakýchkoli utišujících prostředků, velkým bolestem a výzkumníci pozorují změny způsobené chemikálií na živé tkáni. Po pokusu jsou zvířata zpravidla zabita.

Zbrojní průmysl

Zde se vyvíjí stále účinnější zbraně, jejichž účinky a následky použití jsou na zvířatech zkoumány. Nutno dodat, že všechny zbraně jsou vyvíjeny jen pro potřebu páchání dalšího násilí a získáváni moci. V tomto "oboru" se využívají nejrůznější druhy zvířat. Například psi, prasata, myši nebo morčata. Zkoumány jsou především chemické zbraně ale i zbraně střelné. Pozoruje se, jaké následky na živé "hmotě" (tedy zvířatech) zanechává použití zbraní.

Kosmetický průmysl

Všichni jistě znají větu: "Pro krásu se musí něco vytrpět". Nepochybuji o tom, že je to pravda. Spousta lidí ovšem neví, kdo pro onu dnešní "krásu" vlastně trpí. Jsou to právě zvířata, která pro potěšení z pěkné rtěnky, skvělého krému proti vráskám, převratnému šamponu proti lupům, ještě zářivější a více dlouhotrvající barvě na vlasy, musí denně umírat v bolestech, aniž by z těchto vymožeností měla jakýkoliv užitek.

Pro rozvoj kosmetického průmyslu je každoročně obětováno asi 100 000 000 zvířat. Tento počet je však velmi nepřesný a v praxi je nejspíše mnohem vyšší. Přesnější údaje je ale prakticky nemožné zjistit, neboť například USA neeviduje počet použitých myší, potkanů a králíků a Čína, která je známá svým krutým zacházením se zvířaty, nepodává žádné bližší informace.

Nicméně je jasné, že toto týrání zvířat je zcela nesmyslné a nevede k žádnému skutečnému pokroku. To, že se dá v kosmetickém průmyslu obejít bez použití zvířat, je zřejmé. Stačí se podívat, kolik existuje firem, které přináší na trh velmi kvalitní výrobky zcela netestované na zvířatech.

Obrovské kosmetické firmy, které vydělávají miliony a miliardy ročně, se ohání tím, že výzkumy nejsou zdaleka tak kruté, jak nám líčí nejrůznější organizace bojující za práva zvířat. Mají ale takové organizace za potřebí lhát lidem, nebo je to spíše na opak?

Většina lidí denně používá mnohé kosmetické přípravky. Moderní společnost se bez nich zjevně neobejde. Čím si tedy zvířata zasloužila pozici obětí? Je na každém z nás, jestli se rozhodne pro výrobky netestované na zvířatech, nebo bude podporovat obrovské korporace testující na zvířatech.

Výběr kosmetiky, která skutečně není testována na zvířatech, dá zákazníkovi pořádně zabrat. Je jednoduché dát tuto nálepku hotovému produktu a hlásat, že nebyl testován na zvířatech. Konečné výrobky se totiž na zvířatech skutečně netestují. Testovány jsou složky v něm obsaženy. Je tedy třeba hledat takové výrobce, kteří mají certifikát HCS (Humane Cosmetics Standard). HCS je jediný platný certifikát, který potvrzuje, že dané kosmetické a toaletní zboží bylo vyvinuto bez použití složek testovaných na zvířatech.

Firmy s certifikátem HCS nesmí provádět testy na zvířatech, ani si je objednávat od jiných firem. Také musí dodržovat stanovenou lhůtu "cut-off date", což znamená, že nesmí do svých výrobků přidávat složky testované na zvířatech po určitém datu, aby tím nepodporovaly nové pokusy na zvířatech. Tedy mohou použít některé již dávno otestované ingredience.

Farmaceutický průmysl

Mnoho lidí se staví proti testování kosmetiky na zvířatech, ale se zkoumáním léků souhlasí. Proč? Domnívají se totiž, že tyto léky mohou zachránit mnoho lidských životů, a v takovém případě s těmito praktikami souhlasí. Ovšem mnohdy použití zvířat na zkoumání léků výzkumy jen zpomaluje a znehodnocuje. Jen asi jedna z 8000 - 10 000 zkoumaných substancí projde úspěšně pokusy na zvířatech a smí být používána ve farmaceutickém průmyslu. Ostatní jsou během testů zamítnuty. Na vývoj jednoho léku je třeba použít asi 100 000 zvířat, která umírají dlouhou dobu ve velkých bolestech za stěnami laboratoří. Ani přes všechny tyto testy a jejich oběti ale není spolehlivě prokázáno, že daný lék bude správně fungovat. Proto se můžeme setkat s tolika případy, kdy léky, které úspěšně prošly testy na zvířatech a měly pomáhat lidem, napáchaly mnohem více škody, než užitku, neboť reakce zvířat na podanou látku je velmi odlišná od reakce člověka. Tady jsou některé z nich: Thalidomid (Contergan), Mexaform , Eraldin, Tuberculin, Clioquinol, Opren. Neúspěšných léku však bylo mnohem více.

Kouření

S pokusy na zvířatech se můžeme setkat také v tabákovém průmyslu, u výrobků pro domácnost(prací prášky, čistící prostředky atd.), v genovém inženýrství, v lékařství, ale třeba i na školách v rámci výuky. Přitom moderní výukové metody se v době počítačů jistě obejdou bez použití živých bytostí.

Kouření bylo označeno jako zdraví neškodné, protože nebylo prokázáno, že inhalování kouře vyvolává u zvířat rakovinu. Ač již bylo mnohokrát dokázáno a mnohými studii potvrzeno, že účinky cigaret jsou škodlivé, a to nejen pro kuřáky ale také pro pasivní kuřáky, testy účinků cigaret na zvířatech stále pokračují.

Také například krmiva pro zvířata (zejména pro psy a kočky), do kterých se přidávají nejrůznější chemikálie, barviva, ochucovadla a vitamíny, jsou mnohdy testována na zvířatech. Nejspíše si teď někdo představí, jak se v laboratoři pes nacpává velmi chutným jídlem a je štěstím bez sebe. Bohužel je tato představa dosti mylná a ve skutečnosti jsou složky, obsažené v krmivech testovány stejně krutými způsoby, jako ve farmaceutickém průmyslu.

Jen pro představu o dalším nelidském zacházení se zvířaty - například psům v laboratořích jsou vyoperovávány hlasivky, aby nerušili výzkumníky svým štěkáním, kterým si žádají pozornost, nebo vytím či kňučením při bolestech způsobenými pokusy. Samicím velmi inteligentních a citlivých tvorů jsou odebírána mláďata a před jejich očima krutým způsobem zabíjena a matky to mohou jen pozorovat z klece. V genovém inženýrství jsou u zvířat záměrně a uměle vyvolávány různé nemoci, jsou uprovovány geny a všechna zvířata, která se narodí bez požadované genetické informace jsou zabita. Toto neustálé množení a zabíjení zvířat se nazývá věda.

Právě proti takovým praktikám se staví ochránci/kyně práv zvířat. Každoročně vychází seznamy firem, které ne/testují své výrobky na zvířatech a nejrůznější organizace se snaží informovat společnost o problematice zneužívání zvířat pro pokusy. Tito lidé nejsou žádnými fanatiky a nevyvyšují zvířecí životy nad lidské. Svých životů a životů jiných tvorů si váží a nechtějí být ohrožováni nespolehlivě otestovanými léky a nechtějí ani podporovat zcela nesmyslné týrání a zneužívání zvířat.

Každý se může zapojit do boje

Žádný člověk nemá právo týrat zvířata a zbavovat je jejich práv. Proto pokud se také nechcete podílet na utrpení zvířat, postavte se za tyto nevinné tvory! Nepodporujte kosmetické firmy, které testují, nebo nechávají testovat své výrobky na zvířatech, nekuřte, neboť kvůli zkoumání účinků cigaret umírají zvířata po stovkách, podpořte organizace za práva zvířat, třeba svým podpisem na některé z petic, odmítněte pokus či pitvu v rámci výuky na zvířeti, které bylo zabito pro tento účel a informujte sebe i své okolí o problému současné společnosti jménem vivisekce.

Kde se dozvíte více?

Na těchto odkazech najdete další informace o vivisekci, seznamy firem netestujících na zvířatech a mnoho dalších užitečných informací.

Sloboda Zvierat

Svoboda Zvířat

PETA



autor:
datum vydání:
30. srpna 2006


Diskuze k článku „Vivisekce - násilí páchané na zvířatech“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!