Podzimní odchyty netopýrů

autor: Jakub Juda
Tento článek je součástí prezentace činnosti ekoklubu Ledumka při Českém svazu ochránců přírody TILIA z Krásné Lípy. V článku se dozvíte o odchytech netopýrů do sítí v době podzimních přeletů, o výhodách a problémech odchytů, o tom, co je potřeba mít s sebou na akci, ale i o tom, jaký zážitek přináší setkání s našim jediným aktivně létajícím savcem - netopýrem.


Proč se netopýři odchytávají?

Důvodem pro odchyt netopýrů je zjištění početnosti jednotlivých druhů na lokalitě, kontrola zda-li se v populaci nevyskytuje nějaká nemoc, zkoumání jejich jejich života nebo například zjištění druhů zde žijících. Čas od času se totiž podaří odchytit druh netopýra, který u nás nebyl ještě pozorován.

Při této činnosti se může stát, že se do sítě chytí netopýr s kroužkem. V tomto případě je nutné dát o jeho výskytu vědět do Národního Muzea v Praze, kde zjistí, kde byl netopýr okroužkován, jaký věk je mu odhadován, kde byl již odchycen. Z těchto informací potom lze vyčíst spoustu údajů o jeho životě.

Odchytem také zjistíme letovou aktivitu na lokalitě, tj. v kolik hodin začínají být netopýři aktivní a vylétají ven z úkrytu.

V jakém ročním období je nejlépe odchyty provádět?

Ideální je podzim. Právě v této době se netopýři slétají na svá zimoviště a je tedy větší šance je odchytit. V této době přečkávají některé druhy netopýrů den ve štolách a v jeskynních, kde budou později zimovat a právě toho využívají "netopýraři" na celém světě k odchytům, které provádí u vchodů štol, jeskyň nebo puklin.

Co vzít s sebou?

Ještě než vyrazíme ven, představme si seznam materiálu a pomůcek a dalších nezbytností, které by neměly při žádném odchytu chybět: sítě pro odchyt netopýrů, laminátové tyče, provázky, rukavice, výkonná baterka a jedna obyčejná baterka, tužku, bílý značkovač, tabulku pro zápis údajů o odchytu, teploměr, posuvné měřítko, hadrový sáček, spacák, karimatku, teplé oblečení, pláštěnku, plachtu nebo stan a knížku, trochu jídla, pití a budík. Toto je materiál, který používáme k odchytu my, ale určitě se bude u každé skupiny lišit. Náš tým například prozatím nevlastní váhu na netopýry, která je nezbytná, pro každý odchyt.

Sítě

Jak se liší síť na netopýry od jiných sítí?
Síť pro odchyt netopýrů má po celé své délce v určitých výškách kapsy, jejichž hloubka se dá regulovat. Kapsy slouží k snadnějšímu odchytu netopýrů v letu. Netopýr, který síť nezaregistruje, do ni vrazí, let se zastaví a on se buď zamotá přímo v místě nárazu nebo spadne do připravené kapsy, kde se každým dalším pohybem zamotává. Pokud by síť neměla kapsy, sloužila by vypnutá síť jako trampolína, která by vystřelovala netopýry zpět odkud přiletěli. Síť tvoří pevná oka volně zavěšená na vypnutých provázcích, které se nestahují. Velikost těchto ok může být další odlišností proti sítím na jiná zvířata, třeba ptáky.

Na fotografii "Netopýr v kapse", těsně pod znakem štoly je vidět napnutý provázek, který drží síť v určité výšce, ale jinak síť nikterak nestahuje. Síť v určitých místech vypadá jako dvojitá - to je přehyb kapsy, v které se nachází netopýr (netopýr vodní - myotis daubentonii).

Jak je síť účinná?

Účinnost sítě se liší podle typu sítě, odchytávaného druhu netopýra, jeho věku, zkušenosti a také k zvolenému místu odchytu. Sítí je v prodeji mnoho druhů, s velkými nebo malými oky, silným nebo slabým provázkem, z kterého je síť zhotovena. Čím slabší provázek, tím lepší, protože bude pro netopýra hůře lokalizovatelný. Příliš slabý provázek ale může způsobit brzké zničení sítě manipulací nebo snadným prokousáním a osvobozením se chycených netopýrů. Do příliš velkých ok se netopýr hůře zamotá, ale do malých také. Naše sítě mají oka o velikosti cca 25mm. Oka na síti nesmějí být stahovatelná, aby nedošlo k usmrcení netopýra, který se bude snažit ze sítě dostat! Různé druhy netopýrů mají různě účinnou echolokaci. Například vrápenec rozliší na vzdálenost několika centimetrů i detail o průměru 0,06mm. Chytit vrápence do sítě je tedy téměř nemožné. Naproti tomu některé druhy netopýrů nemají takovou schopnost rozlišovat jako vrápenec, a tak při slabých sítích je možné odchytit většinu druhů, které se v ČR vyskytují (netopýr velký, netopýr vodní, netopýr ušatý...). Důležité je také, na jaké místo síť nainstalujete. Nejideálnější je, napnout síť netopýrům do cesty, tzn. do vchodu. Vchod do štoly, jeskyně je místo, kudy netopýr musí vyletět, bude-li se chtít dostat ven. Je pravděpodobnější, že do sítě se chytí jedinec, který se se sítí ještě nikdy nesetkal, tzn. nebyl chycen (nejenom člověk se učí chybami) - proto se do sítí často chytají mladí netopýři, kteří se narodili v létě.

Instalace sítí

je velmi jednoduchá, ale vyžaduje jistou dávku praxe. Laminátové tyče, které používáme k uchycení sítě musíme spojit tak, abychom vytvořili 3 metry dlouhou tyč. Na ní navlékneme chytová oka sítě a celou tyč ukotvíme pomocí provázků a kolíků nebo ji přivážeme ke stromu, k větvi, kameni nebo kořenu. Po celou dobu instalace dáváme pozor, aby se nám do jemných ok sítě nezamotaly větvičky a listí. Druhou polovinu sítě natáhneme na další tyč a síť napneme, aby se neprověšovala. Vše pevně ukotvíme a zajistíme. U sítí, určených pro odchyt netopýrů jsou v určité výšce po celé její délce vytvořeny kapsy, které usnadňují odchyt. Přehyb kapsy by měl být na opačné straně, než je předpokládán směr příletu netopýrů .

Jak odchyt netopýrů probíhá?

Nejprve se vybere místo, kam se nainstaluje síť. Jedna určitě co nejblíže vchodu a další ve směru příletu do i ze vchodu v terénu, cca 5 m od vchodu. Nainstalovat jednu síť trvá přibližně 30 minut. Je důležité naplánovat akci tak, aby se sítě neinstalovali za tmy, ale také ne moc brzy, kdy hrozí, že se do sítě zamotá pták. Dejte také pozor u různých houštin, z kterých může vyběhnout vysoká a odnést vám síť i s tyčemi. Prvního netopýra můžete v síti očekávat již po setmění, což na podzim může být již před 21 hodinou. Během odchytu se nepohybujte v blízkosti sítí, aby jste nerušili možný průlet netopýrů. Pokud na sítě nevidíte, kontrolujte je minimálně jednou za půl hodiny. Nařiďte si budíka na každou půlhodinu a mezi jednotlivými kontrolami se prospěte, aby jste vydrželi být vzhůru celou noc nebo si rozdělte služby, je-li vás více. Sítě můžete začít uklízet se světlem, cca v 6 hodin. Sítě pořádně prohlédněte, aby jste v nich při příštím rozbalení nenašli netopýra nebo zamotanou větvičku, která vám z rozbalování sítě při příští akci udělá peklo.

Co vše se při odchytu zjišťuje?

Co je důležité z netopýra vyčíst? Je to jeho váha, délka předloktí, druh, věk (mladý nebo dospělý), pohlaví, zdravotní stav, dále pak čas odchytu, počasí a síť, do které se chytil, máte-li jich kolem vchodu rozmístěných více než jednu. Váha se zjišťuje váhou se stupnicí od 1g. Délku předloktí zjistíte pomocí posuvného měřítka (šupléry) - doporučuji nedigitální posuvku (vlhkost, nutnost baterií). Druh netopýra určíte pomocí klíče nebo z vlastních zkušeností - znaky některých netopýrů jsou nezaměnitelné. Věk se dá určit přítomností chrupavčitých částí kostí při prosvícení křídelní létací blány silnou baterkou nebo u samic vzhledem bradavek - samice, která již kojila, má bradavky rozšířené, kdežto samice, která nekojila, má tyto žlázy malé, terčkovité. Pohlaví se zjistí snadno jako u většiny savců (třeba lidí). Zdravotní stav se dá posoudit pouze pohledem - potrhaná létací blána, chybějící kus ucha, některých prstů... Čas odchytu dle hodinek (počítá se čas nálezu v síti). Teplota se měří průběžně. Počasí - je vlhko, prší, je zataženo. Pro určení sítě si nakreslete plánek jejich rozmístění sítí a očíslujte je. Pří chycení netopýra si zaznamenejte číslo sítě a také směr průletu sítí. (Obr. Zjišťování a zápis údajů)

Odchyt mohou provádět pouze odborníci!

A hlavně lidé, kteří mají výjimku ze zákona! Člověk bez povolení nemůže vyrazit ke štole či k jeskyni a odchytávat do sítí netopýry. Na druhou stranu má ale veřejnost šanci setkat se s netopýry při netopýřích nocích pořádaných pro veřejnost.

Netopýří noc
Každý podzim se na celém světě pořádají akce, které popularizují výzkum netopýrů a přibližují netopýra laické veřejnosti. Na letošní rok byla netopýří noc naplánována na 3. 9. v sobotu. Na řadě míst tak po celém česku proběhla spousta těchto akcí. Bylo na ní k vidění vybavení pro odchyt netopýrů. Ale hlavně jste se mohli setkat s živým netopýrem. Tyto akce jsou také velmi důležité pro samotný život netopýrů, protože lidé, kteří měli možnost se s netopýrem setkat, vzít si ho do ruky, něco se dozvědět o jeho životě, ale hlavně ho spatřit na vlastní oči, už snad nikdy nepomyslí na to, že by netopýr mohl být služebníkem ďábla a že je důležité mít na vratech přibitého netopýra, který odežene z domu zlo. Pokud jste se tedy v letošním roce netopýří noci nezúčastnili a stojíte přitom o setkání s netopýrem alespoň v roce příštím, tak nezapomeňte, že na podzim v roce 2006 se bude netopýří noc opakovat. Určitě Vás na to na stránkách příroda.cz upozorníme.



autor:
datum vydání:
16. září 2005


Diskuze k článku „Podzimní odchyty netopýrů“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!