Jak si vybrat správný typ koloběžky
Na začátku je nejdůležitější rozhodnout se proč koloběžku chci a kde budu jezdit. Koloběžky jsou sice poměrně univerzální stroje, ale pokud budete chtít s koloběžkou určenou do města podnikat dlouhé výlety, tak si cestu příliš neužijete. A pokud vyberete vyloženě špatně vyrobenou koloběžku, které jsou na našem trhu bohužel také, tak si místo zábavy užijete jen trápení.
Na co si dát pozor při výběru koloběžky
Při jízdě na koloběžce děláte pořád dřepy na jedné noze. I když nohu za jízdy střídáte, stejně jde o pořádný tělocvik. Proto je důležité hned na začátku počítat s tím, že čím bude mít koloběžka vyšší stupátko na kterém budete stát, tím větší dřepy musíte dělat a budete proto rychle unaveni. Na druhou stranu, pokud je stupátko extrémně nízko tak i malá překážka na cestě může způsobit velmi bolestivý pád.
Koloběžky totiž nejsou nijak pomalé, při jízdě z kopce můžete na vhodné koloběžce s 'trochou' odvahy snadno překročit i rychlost 70 kilometrů v hodině! Vhodná světlá výška nášlapné plochy pro koloběžky na silnici a do lehkého terénu je kolem 5 centimetrů, což díky síle trubek ze kterých je koloběžka vyrobená znamená že máte nohu vysoko cca 8 cm nad zemí.Další velmi důležitý prvek koloběžky jsou dobré brzdy. Některé modely koloběžek jsou dnes dostupné i s kotoučovými brzdami, ale pokud neplánujete nějaké extrémní sjezdy nebo závody tak stejně dobrou služdu udělají i kvalitní klasická 'Véčka'. Chybu s kotoučemi samozřejmě neuděláte, ale rozhodně to není ten nejdůležitější parametr při výběru. Důležité je aby šly brzdy dobře ovládat a skutečně dobře brzdily.
A proč na to upozorňuji? Protože právě výška nášlapu třeba 10-15 cm a již od pohledu nedůvěryhodné brzdy jsou většinou poznávacím znakem velmi levných koloběžek, které jsou bohužel často nabízeny i ve specializovaných sportovních obchodech :-(
Ona sice na první pohled vypadá cena koloběžky pro dospělého kolem 2 tisíc korun lákavě, ale jízda na ní je jen nebezpečným utrpením. To, že jsou v takových strojích použita i mizerná ložiska nebo nesmyslně tvrdé gripy na řidítkách jsou jen pověstnou 'třešničkou na dortu', díky které je jízda na ní ještě namáhavější a nepříjemnější.
Naštěstí to už ale některé sportovní obchody pochopily a kromě superlevných čínských strojů můžete narazit i na kvalitní koloběžky. Například české koloběžky Kostka najdete v desítkách prodejen po celé republice, kromě jiného třeba i v síti sportovních obchodů Intersport. Pokud byste hledali skutečně co nejlevnější, ale přitom už relativně použitelné koloběžky, tak v cykloprodejnách můžete často narazit i na česko/čínské stroje Yedoo řady New.
Výběr koloběžky podle plánovaného využití
Vymluvil jsem vám pořízení 'super výhodné nabídky koloběžky v akci'? To je dobře. Takže se můžeme podívat na to, jaký druh koloběžky by byl pro vás nejlepší.
Skládací koloběžka do města
Pokud pro pohyb po městě chcete využívat výhody městské hromadné dopravy a kombinovat jí s koloběžkou, mohla by se vám hodit skládací koloběžka. Malé hliníkové skládací koloběžky dnes koupíte téměř všude a pokud nekoupíte ty nejlevnější modely tak jsou značky jako Micro nebo Oxelo osvědčenou volbou. S maximální nosností kolem 100 kg se na nich nemusí bát ani dospělý, po složení jsou tak malé že vám nebude dělat problémy ani naštvaný řidič v přeplněné MHD. Tato pozitiva jsou ale vyvážena tím, se se na nich moc dobře nejezdí - jezdí pomalu, při jízdě se dost nadřete, díky malým kolečkům ucítíte každou nerovnost a úzká skládací řidítka pohodlné řízení také nezajistí.
Pokud potřebujete na skládací koloběžce ujet více než 1-2 kilometry a je pro vás důležitější příjemná jízda než miniaturní velikost, je rozhodně lepší zvolit skládací koloběžku klasické velikosti. Tyto modely už mají velikost 'dospělé' koloběžky a plnohodnotná nafukovací kola velikosti minimalně 12 palců. Jízda na nich je pohodlná a rychlá i na vzdálenosti 10 a více kilometrů, takže s nimi není problém vyrazit i na výlet. Skládací 'dospělé' koloběžky se vyrábí i u nás - například typy Mibo Mastr a Tiny se skládacím rámem nebo Kostka Rebel Fold a Street Fold se sklopnými řidítky. Každá y těchto firem ke skládání přistupuje trošku jinak, je jen na vás jaký způsob složení vám vyhovyje víc. Díky složení se dají bez problémů převážet v MHD nebo v kufru menšího auta.
Obratné koloběžky do města a na kratší výlety do přírody
Při jízdě městem nebo při kličkování mezi dírami v polní stezce oceníte u koloběžky její pohotovost a obratnost. To vám dokáží zajistit menší kola, většinou ve velikostech od 12 do 20 palců. Oblíbené řešení dnešních koloběžek je větší přední kolo velikosti 16 nebo 20 palců a zadní menší o velikosti 12 nebo 16 palců. Koloběžka s takovou konstrukcí bude díky většímu přednímu kolu snadno překonávat drobné překážky, je rychlá a obratná, přitom bude díky malému zadnímu kolu stále kompaktní, všude se vejde a lépe se na ní odráží.
Při cestě autobusem nebo vlakem na výlet také oceníte, že předpisy řady přepravců malé koloběžky většinou pokládají za dětské hračky a tedy něco na úrovni běžného zavazadla - takže na rozdíl od cyklistů můžete se svým strojem do běžného vlaku nebo autobusu, někdy dokonce bez příplatku.
Dobrou volbou v této kategorii je například extrémně lehký model Rebel nebo koloběžky Street, Hill Fun, Hill 3 nebo Twenty 3.
Kolobežky na delší výlety po silnici a do lehkého terénu
Stejně jako na klasickém kole - na větší výlety jsou výhodou větší kola s průměry 26 až 28 palců. Koloběžka s velkými koly bude sice o něco méně obratná ve městě, ale pojede rychleji a snadněji. Pokud plánujete výlety dlouhé desítky kilometrů po silnici, cyklostezce nebo v mírném terénu, tak výhodu větších kol rozhodně oceníte. Vhodnými modely jsou například Tour 3, TOUR Twenty-six 3, velmi dobře poslouží i univerzální modely Twenty 3 nebo Hill 3.
Pokud plánujete skutečně dlouhé výlety a jste nároční, můžete zkusit modely Racer 3 nebo Racer PRO 3 s velkými 28 palcovými koly.
Koloběžky do těžkého terénu
Pokud rádi jezdíte na horském kole v těžkém terénu a chcete něco podobného zkusit na koloběžce, tak vás musím zklamat. Na rozdíl od kola se s koloběžkou v těžším terénu pořádně jet nedá. Existují ale dvě výjimky, kdy jsou koloběžky do terénu naopak vhodné - specializované terénnní sjezdové koloběžky na které si můžete často půjčit v horských střediscích. Druhou vyjímkou jsou koloběžky pro mushing. Zde nemusíte řešit že se v terénu nedá pořádně odrážet, pohon za vás obstará pes, který vás bude táhnout :-).
Koloběžky pro mushing mají speciální postroj pro bezpečné zapřažení psa, koloběžky určené pro tažení psem v těžkém terénu mají navíc zvýšenou výšku podvozku a odpruženou přední vidlici. Pokud ale neplánujete jízdu v extrémním terénu, tak se dá adaptér pro uchycení pružného vodítka připevnit na téměř jakoukoliv koloběžku a můžete si bezpečně zaběhat klidně i s menším psem. O mushingu ale zase někdy příště...
Tak co, vybrali jste si a zkusíte to? Fakt doporučuji, jízda na koloběžkce je větší zábava než se může zdát a než si to možná z dětství pamatujete :-)
autor:
Diskuze k článku „Jak si vybrat správný typ koloběžky“