Vyšlo 3. číslo časopisu Naše příroda

autor: Pavla Mládková
Konec školního roku je na dohled, děti už se vidí na prázdninách, a my dospěláci jsme na tom podobně… Těšíme se na volno, na dovolenou, na výlety, na vodu – tam se můžeme potkat mimo jiné třeba i s kachničkou mandarinskou, která nás nadchne svou barevnou krásou. O jejím původu a životě se více dozvíte v právě vyšlém 3. čísle Naší přírody.

K vodě se tam váže více článků, například o rybníkářství či o pozorování zajímavého života skokana skřehotavého. Pokud vás zajímá, kde tráví čápi zimu, přečtěte si o tom druhý díl věnovaný letošnímu ptáku roku. Z léčivých rostlin jsme tentokráte vybrali ty, které sice mají účinné látky, ale do naší běžné lékárničky určitě nepatří, protože v nepovolaných rukou by mohly napáchat více škody než užitku. Pokud se chystáte na svých cestách navštívit některé z našich jeskyní, může vám k rozhodování pomoci i článek o některých novinkách, které jsou pro výletníky letos připravené.

Divukrásní uprchlíci

Náhodní pozorovatelé jsou půvabem kachniček mandarinských bez výjimek uchváceni a ohromeni, ale takřka žádný z nich je nedokáže určit. „Myslel jsem, že někomu uplavaly gumové hračky,“ přiznal se nám jeden pán s fotoaparátem na krku, který okouzleně sledoval plovoucí kačírky.

Nemají respekt před paragrafy – hmyzí „škůdci“ chráněných rostlin

Náš lidský pohled na některé druhy rostlin, které považujeme za vzácné a ohrožené, je velice subjektivní. Proto se nelze divit tomu, že mnohé druhy živočichů jej s námi nesdílejí a tyto rostliny, často chráněné, mají na svém jídelním lístku.

Řeka, u které nestojí jediný dům

Moc se tomu nechce věřit, ale je to pravda. Na území Česka skutečně máme jedinečnou horskou řeku, na jejímž břehu nestojí žádná stavba. V celé délce ji obklopuje pouze panenská příroda, která místy připomíná kanadskou krajinu. Tato řeka je 30 km dlouhá, teče v ní nažloutlá voda živená bažinami a při svém ústí má průměrný průtok 4,4 m3/s. Pokud jste její název ještě neuhodli, pak vám prozradíme, že je to Křemelná, která po soutoku se svou známější sestrou Vydrou vytváří Otavu.

Obsah čísla 3/2014

Chřástal polní – a jeho tajemný hlas našich luk / Vojtěch Brlík, Jaroslav Koleček
Nemají respekt před paragrafy – hmyzí „škůdci“ chráněných rostlin / Jozef Májsky
Co by v domácí lékárně být nemělo / Hana a Vladimír Motyčkovi
Páchník hnědý / Mladen Kaděra
Step s andělem / Jakub Hloušek
Novinky i zajímavosti v našich zpřístupněných jeskyních / Petr Zajíček
Rybníkářství jako součást kulturního dědictví České republiky / Bořivoj Šarapatka, Renata Pavelková Chmelová
Čáp bílý a čáp černý - Pták roku 2014 – 2. část / Alena Klvaňová
Skokan skřehotavý aneb Odskočme si za skokanem / Alena Říhová
Mezi bažanty / Jaroslav Vogeltanz
Řeka, u které nestojí jediný dům / Martin Janoška
Fotografové přírody / Pavel Bače
Polabská divočina / Jan Moravec
Zaměnitelné houby: hřib dubový, hřib plavý / Michal Mikšík


autor:
datum vydání:
25. června 2014


Diskuze k článku „Vyšlo 3. číslo časopisu Naše příroda“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!