Hejno vzácných Morčáků velkých se zabydlelo v Třineckých železárnách
Morčáci přirozeně hnízdí ve stromových dutinách, ale když je jich nedostatek, rádi obsadí i uměle vyvěšené budky. Klidné a lidmi nerušené prostředí průmyslového areálu a bezpečné hnízdění v budkách tak přispělo k šíření tohoto kriticky ohroženého druhu v České republice.
„Pět obsazených budek, to znamená pět nových párů morčáků. Od počátku jsme věřili v úspěch celé akce, ale že se dostaví tak rychle a v takovém množství, to nás překvapilo. Potvrzuje se, že přírodu se vyplácí chránit nejen v rezervacích, ale i v každodenním životě všude kolem sebe,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.
Morčák se podle posledního sčítání ptáků objevil v počtu deseti jedinců v areálu třinecké hutě. Ornitologové se už v minulosti pokusili o založení nové populace v nedaleké obci Chotěbuz, kde se jim to díky speciálním budkám připomínajícím dutinu stromů podařilo. Stejný pokus se tedy rozhodli provést v areálu železáren, kde sedm budek do pětimetrové výšky na kmen stromu instalovali v prosinci loňského roku podnikoví hasiči za asistence dětí. A podařilo se. Morčáci zřejmě na vodním toku protékajícím hutí nacházejí dostatek potravy a tak chyběly jen dostatečně velké dutiny ke hnízdění.
Třinecká huť poskytla prostředky nejen na budky pro kriticky ohroženého morčáka, ale také na výrobu budek pro další ohrožený druh, a to pro skorce, malého ptáčka z řádu pěvců. Ten pro hnízdění potřebuje prostor v kolmém břehu vody, pod splavem či pod mostem. V areálu železáren jich ornitologové na počátku letošního roku umístili devět.
autor:
Diskuze k článku „Hejno vzácných Morčáků velkých se zabydlelo v Třineckých železárnách“