Kam s použitým olejem

autor: Mgr. Jana Hájková
V minulém článku jsme si řekli, proč olej do kanalizace rozhodně nepatří. Kam ale potom s takovýmto odpadem. Do kanalizace záchodovou mísou nebo dřezem není zrovna nejekologičtější řešení. Ale jak už se dotazoval Neruda, kam s ním? Když budete chytří, můžete na tom i vydělat.


Špatné zkušenosti se sběrnými místy

O nevhodnosti vylívání oleje do dřezu či do záchodové mísy jsem psala již v minulém článku. Další možností, jak se zbavit přepáleného oleje jsou sběrné dvory, které mají povinnost tyto látky od občanů převzít. Je pravdou, že někdy je to zpoplatněno, i když většina sběrných dvorů bere menší množství olejů gratis.

Z diskuzí ale vyplývá, že lidé mají s těmito místy a především s jejich pracovníky velmi negativní zkušenosti. „Od té doby co mi ve sběrném dvoře nevzali olej (prý pouze špinavý kanystr od oleje berou) tak ho leju do popelnice.“; „Musel jsem objet snad pet sbernych mist, abych nasel jedno, kde jsem to za tucny prachy mohl nechat... A to jednani tech lidi ve sbernem dvore - dulezity jako … (pozn. autora - nepublikovatelné).“ Jeden z diskutujících se zmiňuje i o ekodvorech: „Nikdy jsem s nimi neměl problém, a pokud dovezu jeden dva kanystry vyjetého oleje, bez řečí ho vezmou. Za větší množství je ale poplatek.“ (zdroj:7) Jedna z těch pozitivnějších reakcí: „Já jezdím do sběrného dvora u svého bydliště, ukážu občanku a zadarmo vezmou kanistr... kdyby toho bylo tech 40l, asi by chtěli nějaký peníze, ale šel bych s klidným svědomím spát a to nejsem žádnej zelenej ekolog.“ (zdroj: 7)

Navíc je také otázkou, zda a jakým způsobem se sběrné dvory postarají o „ekologickou“ likvidaci tuků a olejů. „Kdyby to vzal sběrný dvůr tak se to stejně s největší pravděpodobností ekologicky zlikviduje spálením. Berou to vysoké pece. Pravda teplota hoření je tam poněkud vyšší.“ (zdroj: 7); „Kde je ta ekologie, kdyz se ve zbernem dvore chemicke latky dokonale netridi, neoznacuji a pak likviduji "hromadne", tedy rozhodne ne optimalne (casto zase spalovna)?“ (zdroj: 7) „Jo a jeste OT zazitky z naseho sberneho dvora... Nesl jsem 5l brzdovky, nejake stare pesticidy (asi 10kg, zrejme DDT nebo neco podobne vyzivneho), nezname cire kapaliny ve sklenenych lahvich, nekolik pixel barvy a pod. Mel jsem i soupis. Jaky je obsah nadob vsak pana nezajimalo, natoz any to na ne poznacil. Rekl, ze to mam dat k ostatnimu. Byla to hromada vseho mozneho, prselo na to a obsah mohl pripadne volne vytekat do pudy. Varoval jsem ho, ze ty latky mohou byt opravdu fuj. Rikal, ze to nevadi, ze pro to za tri tydny prijede svoz... Jaky muze byt asi osud takto "vytridenych" chemikalii? Tridim plasty a jednou za cas jezdim do sberneho dvora. Jinde totiz prazdne popelnice na trideny odpad nejsou. Pan "spravce" na me koukal zle (plne auto), ale po chvilce premlouvani ukazal na kontajner. Hned take ochotne pomahal nosit pytle. Kouknul do prvniho a bez reci ho vysypal do smesneho odpadu (kontajner pro hrbitov a udrzbu zelene). Zarazil jsem se. Na dotaz proc to udelal rekl: "Oni chteji jenom ciste PET lahve, tohle je i jiny plast.". Nevericne jsem se ptal, co bude s tim plastem v "komunalu". "To oni si pak vytridi...". Vymohl jsem si tedy samostatny zluty kontajner pro muj "nestandardni plast". Jeden kontajner byl nakonec pro objem vytrideneho plastu (asi za rok) akorat. Radeji jsem napatral, kde obsah kontajneru skoncil. Dnes radeji vozim vytridene plasty do Prahy (fuj, vdyt tam neplatim za odpad). Je totiz pravdepodobne, ze alespon pomuze spalovne udrzovat teplotu kdyz pali treba ornici nebo biologicky odpad.“ (zdroj: 7)

Obdobná je i reakce na chování technických služeb nejmenovaného města: „No tak tady třeba se třídí plast a kartóny od mlíka do pytlů. Naivně jsem si myslel, že se to buď spaluje a nebo dokonce z toho pletou mikiny. Všechno to naházej do jednoho auta dokupy a odvezou na normální skládku odpadu.“ (zdroj: 7)

Kam tedy s oním použitým olejem

Existují i jiné možnosti, jak se zbavit již nepotřebného oleje. Některé weby radí uzavřít přesmažený olej do plastových PET lahví a vyhodit poté do popelnice. Obsah takto nevyteče ani do sběrné nádoby ani na chodník. „Pokud chcete se svými kuchyňskými odpady nakládat ekologicky, pak oleje a tuky vyhazujte do směsného komunálního odpadu (prostě tuk přendejte například do krabice od mléka či starého sáčku, olej přelijte do pet lahve či láhve od oleje).“ (zdroj: 1)

Samozřejmě samotné prázdné obaly od koupených olejů je potřeba vymýt teplou vodou za asistence čistících prostředků proti mastnotě a pak je možné je vhodit do žlutých popelnic určených na plasty. Pokud je nevymyjete, měli byste je vhodit do klasického kontejneru na komunální odpad.

Pojízdný sběrný dvůr zdarma

Zajímavá myšlenka, jejíž svědkem jsem byla i ve Švýcarsku. Tam ale sběrný autobus s kontejnery uvnitř jezdí několikrát do měsíce. „Bydlím v Dobřichovicích. Jsme malá obec poblíž Prahy, město teprve odnedávna (od r. 2006). Čtyřikrát do roka objíždí po obci sběrný vůz pro nebezpečný odpad. Mají časově určené zastávky na několika místech. Tam je možnost odevzdat vše, co se běžně na skládku nebere, tedy i staré oleje a zbytky barev, i to za co se na skládce musí v jiné dny zaplatit, tedy staré tv bedny, lednice, pračky a pod., berou na toto auto zadarmo. Tato služba je financována z poplatku "za popelnice".“ (zdroj: 7)

V budoucnosti dost pravděpodobně budeme třídit olej obdobně jako papír nebo plast do speciálních nádob

„V současnosti vzniká projekt, který by měl domácnosti také zapojit do ekologické likvidace olejů. Je tedy možné, že v budoucnu budeme třídit olej tak jako plast, sklo a papír.“ (zdroj: 4) Pilotním městem, kde záměr vyzkoušeli jsou České Budějovice a od místních občanů jsou povětšinou slyšet kladné ohlasy. Nevýhodou je zatím minimální množství těchto kontejnerů na olej v ulicích města. V dalších letech se také zapojila další města jako je Plzeň, Ostrava, Praha nebo Brno.

Na internetu je i spousta kontaktů na lidi a společnosti, které olej vykupují

Dá se totiž použít do starších naftových aut. Pokud si tedy dáte trochu práce s vyhledáním někoho, kdo od vás použitý olej vykoupí, pak na tom můžete dokonce i trochu vydělat. Někteří lidé si olej nalévají do PET lahví a když jich mají větší množství, tak se přes tyto firmy domluví na jeho odvozu a případném zaplacení ze strany odběratele. Pokud s tímto máte vlastní zkušenosti, pak nám je neváhejte napsat do diskuzního fóra k tomuto článku.

Ale přesně, jak píše někdo pod přezdívkou lubber, tak „do potoka ho umí vylijt každý trouba.“ (zdroj: 7) A já se na konec článku přidávám se slovy, že do kanalizace to také umí vylít každý jelimánek.

Zdroj:
1)www.ekolist.cz
2) www.gastroplus.cz
3) www.veronica.cz
4) enviweb.ihned.cz
5) klokocnikova.blog.idnes.cz
6) www.jaktridit.cz
7)www.oleje.cz
8)www.ekopf.cz
9) www.week.cz



autor:
datum vydání:
21. února 2014


Diskuze k článku „Kam s použitým olejem“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!