Kam na výlet v okolí Tábora? Navštivte hrad Choustník a Chýnovské jeskyně
Hrad Choustník
Zřícenina hradu Choustník se tyčí nad stejnojmennou vesnicí, kterou najdete asi 20 km od Tábora a 12 km od Plané nad Lužnicí. Jedná o dvojhrad bergfritového typu, jaký u nás nebyl zrovna typický. Založen byl ve 13. století Benešem z Choustníku. Od 14. století patřil Rožmberkům. Ti posílili jeho obrannou funkci a výborně opevněný hrad pak nebyl dobyt ani během husitských válek. Už od 16. století je Choustník označován jako pustý.
Pokud se sem dnes vydáte, máte možnost obdivovat silné obranné zdi, hradní studni, palácové místnosti a hlavně dvě čtyřhranné, skvěle zachovalé palácové věže. Ta větší, jižní, slouží dnes jako rozhledna. Za dobrého počasí můžete vidět i Šumavu. Choustník si prohlédnete bez průvodce za symbolické vstupné 25 Kč. Otevřen je do konce října o víkendech a státních svátcích, o letních prázdninách pak každý den.
Kudy na Choustník
Na hrad Choustník míří hned několik turistických tras. Ať už si vyberete kteroukoli, na jejím konci budete muset absolvovat dva kilometry dlouhý pěší pochod do pořádného kopce. Sice se zapotíte, ale cesta je příjemná a výhled z hradební věže bude zaslouženou odměnou.
Pokud se vydáte pěšky přímo z Plané nad Lužnicí po červené, povede vaše cesta navíc přes přírodní park Turovecký les. Za ním se napojíte na modrou, po které dojdete až do Choustníku.
Kratší, a velice příjemná, je modrá turistická trasa vedoucí z Krátošic. Začít můžete totiž pod místní rozhlednou, která je celoročně volně přístupná. Po vyšlapání asi sta schodů se pokochejte pohledy na Novohradské hory, Šumavu, přilehlé obce a samozřejmě na hrad Choustník.
Pojedete-li autem, doporučuji zejména o víkendech v sezóně zaparkovat už zkraje vesnice, protože parkovací možnosti pod hradem jsou velmi omezené.
Na své si přijdou i milovníci lezení
Hrad Choustník stojí na skalnatém ostrohu, který je velice oblíbený lezci. Nalevo od hradu je několik skalních bloků z ruly, které nabízí lezecké cesty nejčastěji obtížností III až V. Ideální tedy pro trénink, začátečníky nebo rekreační lezce, jako jsem já. Skály navíc nejsou příliš vysoké, odhaduji cca okolo 15 metrů. V týdnu tu mnoho lidí nebývá, o víkendech je to trošku horší, hlavně také proto, že je to jedna z mála lezeckých oblastí v okolí Tábora.
Chýnovské jeskyně
Kdo nerad šplhá do kopců nebo po skalách, může se naopak vydat pod zem. A to do Chýnovských jeskyní. Jak je z názvu patrno, najdete je u městečka Chýnov, přesněji asi 3 km severně od něho. Od hradu Choustník jsou vzdáleny asi 12 km. Navštívit je můžete od března do října.
Ovšem pokud si myslíte, že návštěva jeskyně nebude tak fyzicky náročná, jako výstup na Choustník, pletete se. Ačkoli zpřístupněn je pouze úsek asi 220 metrů, v průběhu prohlídky budete muset překonat 400 schodů a přes 40 metrů převýšení. I proto prohlídka trvá asi 45 minut. Průměrná teplota v jeskyních se pohybuje mezi 5-9 stupni.
První zpřístupněné jeskyně v ČR
Úplně první návštěvníci se mohli do jeskyní podívat již v roce 1868. Chýnovské jeskyně byly vůbec prvními u nás, které byly zpřístupněny veřejnosti. Objeveny však byly o 5 let dříve, roku 1853. Při prohlídce vás průvodce upozorní na dosud dochované podpisy objevitelů v Kapli svatého Vojtěcha. V letošním roce tedy jeskyně slaví 150 let od nalezení.
Chýnovské jeskyně mají tři patra. Proto počítejte s tím, že ač je uvnitř celoročně zima, při prohlídce se pořádně zahřejete a potrápíte fyzičku. Čekají vás schody, neustálé stoupání a klesání, nízké stropy a sem tam procházení opravdu úzkými chodbami. Hned na začátku sestoupáte po kamenných, nepravidelných schodech do hlubiny. Doporučuji vzít si i v létě kvalitní pevné boty, protože díky vlhkosti povrch poměrně klouže, všude stékají potůčky vody, a i když se dokonce dle návštěvního řádu musíte přidržovat zábradlí, v městských sandálkách procházka moc příjemná není.
Krápníků málo, barev nespočet
Pokud toužíte navštívit Chýnovské jeskyně a pokochat se typickou krápníkovou výzdobou, tady budete zklamáni. Několik krápníků tu sice k vidění je, ale s Moravským krasem nebo Koněpruskými jeskyněmi se v tomto nemohou srovnávat.
Ovšem nemusíte se bát, že byste nic zajímavého neviděli, naopak. Jeskyně spadají do kategorie krasových a to oprávněně. Díky mramoru a minerálům hrají jejich chodby a stropy rozličnými barvami. Uvidíte tu bílou, žlutou, červenou, modrou, fialovou, zelenou i černou. Nejbarevnějším úsekem je bezpochyby Slavníkova chodba. Vezměte si s sebou klidně malou baterku, ať si můžete jednotlivé barvy dobře prohlédnout.
Největší netopýří zimoviště
Chýnovské jeskyně si drží ještě jedno prvenství. Jako ve většině našich jeskyní, i zde se nachází zimoviště několika druhů netopýrů. Ovšem na prohlídce vás upozorní, že pro netopýra řasnatého je Chýnovská jeskyně dokonce největším zimovištěm v celé Evropě. I proto je komplex od listopadu do konce února veřejnosti uzavřen.
autor:
Diskuze k článku „Kam na výlet v okolí Tábora? Navštivte hrad Choustník a Chýnovské jeskyně“